Svaki je dan veljače ispunjen: treninzi joge i thai chija, nordijsko hodanje, pljočkanje, tečaj bridža, fotografije i informatike. Mješoviti pjevački zbor s više od 20 članova sastaje se jednom tjedno. Petkom subotom ili nedjeljom, po dogovoru sa voditeljem, sastaje se kazališna dramska sekcija. Trenutno se spremaju za plesnu večer u hotelu Poreč za Valentinovo, dva puta mjesečno plesne se večeri održavaju u sjedištu udruge
Porečka Udruga umirovljenika Galija broji više od 1.700 članova, najveća je i najjača na cijelom hrvatskom prostoru. Predsjednik Udruge Franc Dobrilović dodaje da udruga dnevno računa na više od 800 aktivnih članova koji redovito koriste ponuđene programe. Pokazao mi je plan rada za tekući mjesec. S obzirom na količinu ponuda mislio sam da se radi o godišnjem programu. Svaki je dan veljače ispunjen: treninzi joge i thai chija, nordijsko hodanje, pljočkanje, tečaj bridža, fotografije i informatike. Mješoviti pjevački zbor s više od 20 članova sastaje se jednom tjedno. Petkom subotom ili nedjeljom, po dogovoru sa voditeljem, sastaje se kazališna dramska sekcija.
Trenutno se spremaju za plesnu večer u hotelu Poreč za Valentinovo, dva puta mjesečno plesne se večeri održavaju u sjedištu udruge. Drugi i zadnji četvrtak u mjesecu mjere šećer i tlak, jednom mjesečno mjeri se kolesterol. Jutarnji sati posvećeni su čitanju dnevnih novina, boće će se igrati čim malo zatopli. Članovi su stalno negdje na putu, održavaju prijateljske odnose s udrugama umirovljenika iz Crikvenice i Čakovca, čas su gosti čas su domaćini susreta i druženja.
Turizam na početku i kraju
Franc Dobrilović predsjednik porečke udruge umirovljenika Galija cijeli je radni vijek proveo u turizmu, radio je u Plavoj Laguni, potom u Rivieri da bi zadnjih osam godina do umirovljenja 2003., obnašao dužnost pročelnika Ureda za turizam Istarske županije. Njegov kratki portret zorno odražava porečku zbilju, grada turizma koji je šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća izrastao u hrvatski turistički gigant. Većina porečkih umirovljenika vezano je za turizam, s obzirom na vremensku distancu to su većinom bivši radnici raznih profila koji su nosili teret vrtoglavog razvoja Poreča i cijele Poreštine.
Udruga raspolaže s prestižnim prostorijama na trgu gdje dominira spomenik Joakimu Rakovcu. Oko 250 kvadratnih metara pod krovom i isto toliko površine na otvorenom na kojoj dominira lijepo uređena staza za boće. Umirovljenici raspolažu mjestom sastajanja i druženja koji se nalazi u središtu grada i na to su ponosni.
- Mi smo pravo na ove prostorije stekli radom, mlade generacije su toga svjesne, uvažavaju povijesne činjenice, njihovo je današnje blagostanje plod truda starijih. Mislim da je to velika vrijednost. Plava Laguna i Riviera imala su dva jaka lidera, Antona Ninija Štifanića i Antona Restovića. Oni, i mi s njima, zaslužni su da je Poreč postao velika turistička zbilja. Stečeno blagostanje mora se nužno odraziti i na standard umirovljenika, bez toga nema kontinuiteta, kaže mi Dobrilović.
Zdrava zajednica brine se o predškolskim i školskim ustanovama, o sustavu zdravstvenih usluga te o starijim i nemoćnim osobama. Svaki javni novac uložen u te prioritete je dobro uloženi novac.
Izdašna dotacija grada
U prostranoj sali sjedišta udruge dominiraju zidne kompozicije Ede Murtića. Naime, zgrada je početkom šezdesetih godina služila za praksu učenika porečke ugostiteljske škole. Murtić je radio na uređenju hotelskih interijera pa je uredio i salu gdje su učenici usavršavali kuharski i konobarski zanat.
- Nakon što je školski praktikum zatvoren zgrada je nekoliko godina bila prazna. Našla se grupa nas, predvođena Orestom Cossettom i tražila od Grada da se prostor dodjeli tek osnovanoj udruzi umirovljenika Galija. Nisu svi bili suglasni za taj projekt, bilo je onih koji su namjeravali pretvoriti bivši praktikum u ugostiteljski objekt a nas maknuti negdje u kraj na rubu grada. Nije išlo, ustrajali smo i dobili naklonost Grada koji nam je ustupio prostor i uložio javni novac, priča Dobrilović.
Tridesetog travnja ove godine obilježit će se desetogodišnjica useljenja umirovljenika na Trg Joakima Rakovca. Godišnje dotacije teške su više od 220.000 kuna. Grad sudjeluje u pokrivanju troškova sa 60 posto, četrdeset posto sredstava prikuplja se članarinama i dotacijama sponzora. Do sad je najveći sponzor bio Valamar, ali sad se aktivno uključila i Plava Laguna. Do prošle godine Grad Poreč je iz proračuna za rad Galije izdvajao 136.000 kuna, od ove godine iznos je povećan za dodatnih 30.000 kuna.
- Izuzetno nam je drago da nas Grad kvalitetno prati. Uz predsjedavanje udrugom ja sam i predsjednik Vijeća Doma za starije i nemoćne osobe koji je izgrađen pored kompleksa zgrada porečkog Doma zdravlja. Nivo usluga u Domu koji trenutno može primiti 85 štićenika jednak je hotelu sa četiri zvjezdice. To odgovorno tvrdim s obzirom na osobno radno iskustvo. Poreč je sam izgradio Dom za starije i nemoćne, država nije dala ni kunu. Dom se ne nalazi u sustavu hrvatskih domova. Zašto je to tako pitajte u Zagrebu, naša je zbilja samo porečka. Dom se financira iz gradskog proračuna. Odlučili smo povećati kapacitete, trenutno se priprema projektna dokumentacija, Grad namjerava izgraditi nove smještajne jedinice za još 35 štićenika. Porečani sami ulažu i na to su ponosni, veli Franc Dobrilović.
Predsjednik udruge Galija naglašava da je sjedište udruge otvoreno za sve umirovljenike Poreštine, odnosno za sve stanovnike novih općina koje su osnovane na prostoru bivše velike porečke općine. Od Vižinade pa sve do Vrsara, svi su dobrodošli jer su svi osobni radni vijek ugradili u temelje današnjeg Poreča. Dolaze nam iz Svetog Lovreča, iz Funtane, Tar- Vabrige, Višnjana, iz svih današnjih općina. Naš Statut izričito utvrđuje da je Galija mjesto okupljanja, sastajanja i druženja umirovljenika cijele Poreštine, naglašava Dobrilović.