Anton Kliman (Snimio Milivoj Mijošek)
Vlada Republike Hrvatske, na sjednici održanoj 3. veljače, usvojila je konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu u prvom čitanju te ga poslala u drugo saborsko čitanje.
Poljoprivredno zemljište proglašeno je strateškim resursom od interesa za Republiku Hrvatsku, a ovim izmjenama nastoji se spriječiti i devastacija poljoprivrednog zemljišta neumjerenim parcelacijama, ali i osigurati strateški interes putem prava prvokupa države. Naime, svaki vlasnik poljoprivrednog zemljišta, želi li ga prodati, ubuduće će ga prvo morati ponuditi državi, dok parcelacija više neće moći biti moguća na čestice manje od jednog hektara.
Na tragu je to najava koje je svojevremeno za naš list iznio HDZ-ov saborski zastupnik Anton Kliman, jer se suština dijela izmjena odnosi na onemogućavanje parcelacija ispod jednog hektara zbog očuvanja poljoprivrednih površina. U izravnoj je to vezi s bespravnom gradnjom koja, unatoč tome što se uporno ponavlja da novog kruga legalizacije neće biti, u Istri i dalje nekontrolirano buja.
No, već sama najava da će doći do izmjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu (a isto se najavljuje i sa Zakonom o šumama), ubrzala je cjepkanje poljoprivrednog zemljišta u privatnom vlasništvu. Kako su nas upozorili pojedini predstavnici jedinica lokalne samouprave, od tada je krenuo veliki pritisak privatnih vlasnika parcela na katastre koji žele iskoristiti ovaj period do konačnog stupanja zakona na snagu da usitne i rasprodaju svoje poljoprivredno zemljište, pogotovo na atraktivnijim lokacijama uz more.
Gradonačelnik Rovinj Marko Paliaga rekao nam je da su od završetka perioda moguće legalizacije bespravnih objekata, dosad evidentirali više od stotinu novih, a bespravna gradnja i dalje se nastavlja.
- Svakodnevno evidentiramo tu novu bespravnu gradnju, i na poljoprivrednim parcelama i u šumama. Ovaj tjedan, primjerice, imamo još dvije nove koje smo prijavili građevinskim inspektorima. No, velike poljoprivredne površine i dalje se cjepkaju i usitnjavaju na stotine manjih čestica, pogotovo uz obalu i u blizini turističkih objekata, jer se to priprema za gradnju budućih smještaja, postavljanje kamp kućica, jednostavno rečeno za turizam, jer će se onda lakše prodavati strancima.
No, bespravne gradnje ima i po šumama, a svakodnevno se takvi elaborati parcelacije provode kroz katastar, planiraju se putovi, ceste, sve protivno prostornim planovima. Mislim da je upravo potez Rovinj - Bale - Vodnjan najpogođeniji u tom smislu, iako i drugi dijelovi Istre ne zaostaju, poput Medulina i Ližnjana, pa i Marčane. Stoga su ove izmjene zakona itekako dobrodošle, a sve pohvale idu našim saborskim zastupnicima IDS-a i HDZ-a, koji su na tome inzistirali.
Sada bi bilo dobro kada katastar ne bi brzao s tim uknjižbama, čekajući da se zakon usvoji i stupi na snagu, a posla ionako imaju, jer se mogu baviti onime što je građanima i bitnije, poput ucrtavanja međa, ucrtavanja cesta za gradove i općine… Da, bilo bi dobro kad te ubrzane parcelacije ne bi prošle kroz katastar prije nego izmjene zakona i zabrana parcelacije stupe na snagu, zaključio je gradonačelnik Paliaga.
Prema riječima saborskog zastupnika Antona Klimana, takva ubrzana parcelacija u ovom međuvremenu do stupanja izmjena na snagu bila je, na žalost, očekivana. Međutim, Kliman je dodao kako ih to neće zaustaviti, već će i dalje inzistirati da se isti princip primijeni i na šume te da se u tom smislu odrade i izmjene i dopune Zakona o šumama i to, ako je vjerovati najavama, već u prvom kvartalu ove godine. Upozorava također da ovaj put parcelacija i usitnjavanje zemljišta neće lako proći.
- S Državnim inspektoratom dogovorili smo da se da će ovih dana u Istru doći dodatni inspektori i da će se provesti opsežniji nadzor i kontrola kritičnih područja i upravo na terenu konkretno vidjeti što se radi te, naravno, sankcionirati bespravne graditelje. U Istri je to jedan fenomen, ako ga tako možemo nazvati, jedno bezvlađe i mislim da je zadnji čas da zaštitimo zemljište, taj naš vrlo vrijedan resurs. Upravo zato i činimo sve što možemo.
Istina je da su katastri na udaru i to pogotovo u zadnje vrijeme zbog ubrzane parcelacije. No, i predstavnici katastra bili su na zajedničkom sastanku kada su dogovarane izmjene zakona te su i oni svjesni da bi sada trebali zaustaviti provođenje uknjižbi, barem dok zakon ne stupi na snagu. Na tu temu ćemo u narednim danima ponovno održati razgovor s njima, najavio je zastupnik Kliman.