(Privatna arhiva)
Prvo polufinale FIRST LEGO League natjecanja, održat će prvi puta u Buzetu i u Istri, u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza i Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" Buzet. Da Buzet 1. veljače dobije domaćinstvo ovoga prestižnog dječjeg natjecanja, zaslužni su vjerojatno i aktualni državni prvaci, ekipa Mecha Pingvini iz Buzeta, a uz njih svoju umješnost okušat će još i novoformirana buzetska ekipa mlađeg uzrasta pod nazivom Truffle Monsters.
Uz ove dvije domaće ekipe na natjecanju sudjeluju i Centar tehničke kulture Rijeka, Gradionica 1, Zagreb; Gradionica 2, Zagreb; Informatički klub VEL_IK, Velika Gorica; Knjižnice grada Zagreba - knjižnica Podsused; OŠ Krune Krstića, Zadar, Pozitron - Centar za tehnološki razvoj i STEM obrazovanje, Poreč, BIT KIDS 101, Fažana; Udruga LOOP 1, Podstrana; Udruga LOOP 2, Podstrana; Udruga Neki novi klinci, Zagreb; Udruga tehničke kulture GALILEO GALILEI, Rovinj; Udruga za lokalni razvoj Medvedgrad; Udruga za robotiku "Inovatic" 1, Split; Udruga za robotiku "Inovatic" 2, Split; Udruga za tehničku kulturu Turopoljski tehničari, Velika Mlaka; Zajednica tehničke kulture Karlovac; American International School of Zagreb; Osnovna škola Središće. Drugo polufinalno natjecanje održat će se 8. veljače u Lipovljanima.
Polovica najboljih iz svakog dijela natjecanja odlazi na državno prvenstvo u Zagreb koje će se održat na FER-u. Državni pobjednik ove godine natječe se na Svjetskom natjecanju u Houstonu. FIRST LEGO League najmasovnije je svjetsko natjecanje iz područja STEM-a. Pokrenuto 1998. godine, danas povezuje više od sto zemalja svijeta, a u natjecanju sudjeluje više od 650.000 djece u 90.000 timova. Boje Buzeta u sastavu Mecha Pingvina brane: Linda Kert, Heli Šavko, Fran Črnac, Andrea Dobrović i Jakov Bužan, a u sastavu Truffle Monsters: Luka Tirello, Paola Mikac, Sofija Flego, Lovro Orlić, Rafael Bobić, Mario Černeka, Leonardo Kert i Leon Krančić. Spremaju se uz pomoć mentora Dragana Kranjčića, Damira Blaževića, Siniše Mikca, Sandre Flego i Sabine Forca Kert.
Jedna četvrtina natjecanja je inovativni projekt na unaprijed zadanu temu, a ove sezone to je "Submerged" - zaroniti u jedan od problema s kojima se susreću ljudi koji istražuje mora i oceane. Djeca moraju prepoznati, naći konkretan problem, istražiti, ponuditi rješenje ili poboljšati postojeće, podijeliti rješenje sa drugima, ali i konzultirati se sa stručnjacima tijekom istraživanja. Mecha Pingvini su za inovativni projekt izabrali temu plavog raka, njegovu "invaziju" u Jadranskom moru, posebice istarskoj obali.
Koliko su bili aktivni u istraživanju, pokazuje popis stručnjaka koje su kontaktirali: profesora Nevena Ivešu s pulskog fakulteta, Natura Histricu, Rt Kamenjak, Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, nutricionisticu Mihelu Dujmović, nekoliko ribara, posebno Valentina Maina koji im je nabavio plavog raka, Martinu Krbavčić Jambrošić - voditeljicu Cromarisovog uzgajališta pokraj Pule, Nadu Prodan Mraković, županijsku pročelnicu za turizam, Alena Palisku, grafičkog dizajnera koji im je pomogao oko weba, Dejana Hrena koji im je pokazao kako se u foto studiju fotografira hrana, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Ledo.
U Gastro centru AZRRI-ja susreli su se s poznatim chefom Davidom Skokom gdje su puno naučili o plavom raku i njegovoj upotrebi u gastronomiji. Posjetili su Crofish sajam gdje su slušali predavanje o invazivnim vrstama, ali i zabavili se ronjenjem u bazenu. Zahvalni su i chefu Bojanu Gržentiću koji im je ovu deliciju i pripremio.
- Za temu smo odabrali plavog raka, vrlo invazivnu vrstu koja se posljednjih godina jako razmnožila u Jadranskom moru. Plavi rak je do naše obale došao vjerojatno putem balastnih voda i vrlo brzo se udomaćio s obzirom da je jako prilagodljiv, rekla nam je Heli Šavko, članica ekipe Mecha Pingvini.
Istraživanje ih je dovelo do zaključka da je najefikasniji način borbe protiv invazije plavog raka zapravo njegova konzumacija. Većom konzumacijom potaklo bi se njegov izlov čime bi se usporila invazija i daljnje širenje.
- Veću konzumaciju nastojat ćemo potaknuti Kuharicom plavog raka koju smo osmislili i odlučili besplatno podijeliti na internetu. Uspjeli smo kontaktirati više od dvadeset poznatih kuhara, objasniti im ideju i zamoliti ih da za naš projekt podijele s nama recept jela s plavim rakom, nadovezala se Linda Kert. Uz kuharicu, predlažu i organizaciju izleta i terensku nastavu gdje bi se polaznike informiralo o plavom raku, zašto je on opasan za Jadransko more, a nakon toga bi se upustili u lov na plavog raka te pripremanje jela na bazi plavog raka po receptima iz kuharice.
U sklopu projekta proveli su anketu na više od 700 ispitanika, djece i odraslih, i saznali da je tek polovina odraslih i četvrtina djece čula za plavog raka što upućuje na potrebu veće edukacije. Pokazalo se također da bi dvije trećine odraslih bilo motivirano iskušati se u pripremi plavog raka ukoliko bi imalu kuharicu s receptima, a velika većina djece bi rado prisustvovala izletu te izlovu plavog raka. Fran Črnac istaknuo je da je inovacija njihovog projekta upravo u tematskoj kuharici s odličnim receptima vrhunskih kuhara te da nisu nigdje pronašli slične kuharice.
Ekipa Truffle Monstersa pozabavila se problemom onečišćenja podmorja oko i ispod bazena ribogojilišta. Razgovarali su s Martinom Krbavčić Jambrošić, voditeljicom Cromarisovog uzgajališta pokraj Pule, koja im je dala puno korisnih informacija o ribogojilištima. Kontaktirali su i Akvarij Pula, gdje su dobili vrlo zanimljive informacije. Tijekom istraživanja došli su na ideju da ispod ribogojilišta naprave još nekoliko "katova" i u njih stave ribe čistače kao i plave rakove koji bi "očistili" ostatke otpadnih tvari. Na morsko dno presadili bi i premjestili morske krastavace, alge, spužve, ježeve, koralje i morske trave kako bi prirodnim putem čistili podmorje jer se istraživanjem došlo do podataka da upravo te morske životinje pročišćavaju morsku vodu, prenijeli su članovi ekipe Truffle Monstersi kojima je ovo prva natjecateljska godina.
Paralelno s pripremama za natjecanje, obje buzetske ekipe sa svojim su mentorima krenule u kampanju prikupljanja sredstava kako bi svoju školu opremili potrebnim STEM setovima.