Narušen ekosustav

Natura Histrica: Državni tajnik upozorava na opasnosti ilegalne gradnje

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)

Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)


Prošlog tjedna državni tajnik Ministarstva održivog razvoja i zelene tranzicije Željko Vuković posjetio je Istru na poziv Javne ustanove Natura Histrica. Tom prilikom naglašena je potreba zajedničkog djelovanja Ministarstva i Državnog inspektorata u provedbi europske Uredbe o obnovi prirode s ciljem zaustavljanja gubitka bioraznolikosti do 2030.godine.

Istaknuto je kako ilegalna gradnja i uništavanje prirodnih resursa ugrožavaju istarski prostor i okoliš. Priopćenje Javne ustanove Natura Histrica prenosimo u cijelosti.

"Na poziv javne ustanove Natura Histrica prošlog tjedna je Istru posjetio državni tajnik Ministarstva održivog razvoja i zelene tranzicije Republike Hrvatske Željko Vuković. Zajednički stav državnog tajnika i ravnateljice JU Natura Histrica je da će se samo uz sinergiju Ministarstva održivog razvoja i zelene tranzicije i Državnog inspektorata postići ciljevi "Uredbe europskog parlamenta i vijeća o obnovi prirode".

Podsjećamo kako je glavni cilj tog plana smanjiti gubitak bioraznolikosti do 2030. godine. U obrazloženju Uredbe prepoznaje se suštinska povezanost zdravlja ljudi, zdravlja životinja i zdrave otporne prirode koja je uvjet za pravilan razvoj svakog ljudskog društva i njegovog prosperiteta.

Nažalost, svjedoci smo uništavanja i ugrožavanja staništa kao što su travnjaci, šume, priobalna područja čime se smanjuje i bioraznolikost prirodnih i životinjskih vrsta u što se i sam državni tajnik g. Vuković uvjerio. Glavni uzrok tome je ilegalna gradnja koja predstavlja rak ranu našeg istarskog prostora kao i najveći udarac na biološku, geološku i krajobraznu raznolikost Istre.

Prilikom posjete državni tajnik istaknuo je kako svijet i Europa na raspolaganju imaju sve manje vremena kako bi osigurali budućnost u kojoj je moguć život. Europska unija poziva zemlje članice na provedbu hitnih mjera radi obnove narušenih ekosustava kako bi se što više ublažili učinci klimatskih promjena.

Nasipavanje obale, betoniranje priobalnih i obalnih područja kao posljedica ilegalnih zahvata u prostoru, ilegalna gradnja kao i nekontrolirana sječa šuma, nekontrolirane bušotine vode kao i divlja odlagališta ugrožavaju prirodnu ravnotežu, a samim time čine veliku štetu u željenom procesu prirodne obnove," navodi se u priopćenju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter