Može li se doživjeti vlastiti grad, vlastito mjesto, drukčijim očima? Možemo li o njemu saznati o neke pojedinosti koje ne znamo, produbiti vlastito znanje iz povijesti? Sunčano nedjeljno jutro, prazne gradske ulice i trgovi bili su idealni za upoznavanje grada uz stručno vođenje
Točno u podne, u nedjelju je u mnogim istarskim gradovima organizirano besplatno turističko vođenje. Projekt je namijenjen lokalnom stanovništvu da bi upoznali svoj grad, ali i drugim posjetiteljima i turistima. Akcija se održava u sklopu drugog izdanja projekta "Upoznaj svoju zemlju", a organizator je Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske. Vodiči diljem zemlje u više od pedeset gradova poklanjaju turističke obilaske građanima. Sve se organizira uz proračun od nula kuna zahvaljujući volonterima, turističkim vodičima i turističkim zajednicama.
Naime, trend putovanja i upoznavanja ostalih kultura godinama je u porastu. Svaki "klasičan" obilazak grada podrazumijeva i obilazak najpoznatijih gradskih znamenitosti – kulturnih, povijesnih, umjetničkih, svega onog što taj grad čini posebnim. Kad se obilaze drugi gradovi, razgledavaju se muzeji, crkve, trgovi, uličice, uz pregršt podataka. Podrazumijeva se da svoj grad, mjesto, zavičaj poznajemo kao vlastiti džep, no koliko u stvari znamo o njemu? Uzimamo li sve zdravo za gotovo, budući da svakodnevno prolazimo ulicama i trgovima? Spomenike kulture primjećujemo tek kad se nešto sanira, a inače prolazimo pored tog kulturno-povijesnog bogatstva bez da ga "zarezujemo". Mjesne muzeje pohodimo, i to ako, samo za Noć muzeja.
Nepoznati detalji
Može li se doživjeti vlastiti grad, vlastito mjesto, drukčijim očima, možemo li o njemu saznati o neke pojedinosti koje ne znamo, produbiti vlastito znanje iz povijesti?
U nedjelju smo posjetili Poreč. Sunčano nedjeljno jutro, prazne gradske ulice i trgovi bili su idealni za upoznavanje grada uz stručno vođenje. Zainteresirani posjetitelji okupili se pod vodstvom simpatičnog i dobro pripremljenog vodiča Adriana Matesa koji je Porečanima kazivao priče o njihovom gradu, stvari koje su općepoznate, ali i detalje koji nisu toliko poznati široj javnosti.
- Radim kao turistički vodič već dugi niz godina, vodim skupine za razne jezike. Smatram da su turistički vodiči vrlo važni za prezentaciju svoje zemlje, a posebice su za prezentaciju lokalnih pojedinosti, kazao je Mates.
Uz zvuke usne harmonike i pjesmu "La mula de Parenzo" krenuo je razgled s Trga Slobode, a time i njegova priča o ovome gradu, koji, kako je rekao, ima tri najvažnije grane od koje živi, a to su turizam, turizam i turizam. Od Colonie Iulie Parentium, utjecaja triju kultura - latinske, germanske i slavenske, Mates je počeo svoju priču o Poreču, ističući da se Trg Slobode popularno naziva i Fora le porte, odnosno "izvan vrata".
- Ulice Poreča slijede raster rimskoga grada, kazao je Mates govoreći o gradskim ulicama Sv. Maura, Ulici Eufrazija i Decumanus, pokazavši pritom i brojne hotele koji su kroz godine mijenjali imena i vlasnike, a koji u sobama kriju brojne priče turista iz svih krajeva svijeta.
Bilo je govora i o otoku sv. Nikole koji je u doba Venecije služio kao karantena za brodove, robu, ljude i blago. Kako je rekao vodič Mates, "onda nakon 40 dana ili si bio živ i zdrav, ili te nije bilo. Danas je to luksuzna karantena za turiste".
Spominjale su se i povijesne promjene koje su se dešavale kroz stoljeća i godine. Mates je kazao da su neki povjesničari rekli da u povijesti ima pet velikih "n"- Nitko Nikada Nije Ništa Naučio. Iz povijesti, naravno. Hodalo se Decumanusom, razgledavalo Eufrazijevu baziliku, općinsku zgradu. Iz pogleda prema moru bilo je očito da su mnogi ribarski brodovi danas pretvoreni u izletničke koji organiziraju rute za turiste.
Neki porečki starogradski balkoni kao stvoreni su, rekao je naš simpatičan vodič, Romea i Juliju. Istaknuo je i da su stranci uvijek iznenađeni čistoćom grada, brigom o okolini. Plaže na Poreštini diče se s dvadesetak plavih zastava. Govorio je i kako su desetljećima unazad nastajale turistička naselja, Plava i Zelena laguna, Bijela uvala…
Kakav bi to vodič bio da nije ispričao i jednu ljubavnu priču. Bilo je to 1977. godine kada je turistkinja iz hotela Neptun pitala recepcionara gdje se nalazi sandučić i usput naručila buđenje. Ujutro ju je, umjesto telefonom, otišao osobno probuditi. Dvije godine kasnije su se vjenčali, te su i dalje zajedno. To je, kazao je vodič, samo jedna od ljubavnih priča nastalih ovdje kroz minule godine. (Vanesa BEGIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD PONEDJELJKA