(Privatna arhiva)
Ribarstvo je djelatnost gdje uspješan i dobar ulov često nisu zajamčeni trudom i vještinom ribara, već su nerijetko rezultat nepredvidivih okolnosti i sreće. Surov je to i težak posao, ali i najljepši na svijetu onima koji ga vole. Umažanin Davor Rašin je jedan od morskih entuzijasta koji ima višegodišnje iskustvo u ribolovu.
- Težak je to posao, kad čovjek uđe u godine sve teže može pratiti taj ritam. U posljednje vrijeme, nekih pet godina unazad, situacija s ribom je puno lošija nego što je bila prije. Dosta je tu faktora o kojima ovisi ribarstvo, a ne može se na njih utjecati.
Jedan od problema su nam trenutno i delfini koji utječu na riblji fond, s druge strane proteklih godina je sve manje bure koja nam zna donijeti znatne količine ribe u naš akvatorij. Baš sredinom prosinca smo imali period od sedam vjetrovitih dana kad smo imali odličan ulov, rekao je Rašin, koji kaže da je "mrežar" i do proljeća i sezone sipa za njega je "mrtva sezona".
- Sad koče i ramponi imaju dozvolu za rad bliže obali tako da u ovom periodu uglavnom oni grabljaju po dnu, mi s mrežama ćemo u puni pogon početkom proljeća, kaže ovaj umaški ribar.
Umag kao grad na moru nekad je imao popriličan izbor butiga s bogatom ribljom ponudom, od čega nekoliko u samom centru grada. S vremenom je ostala svega jedna ribarnica u četvrti Komunela gdje se može kupiti svježe ulovljena riba. Postoji i ponuda u trgovačkim centrima gdje se prodaje riba iz uzgoja ili ona smrznuta iz uvoza.
- Ta jedina ribarnica koju imamo je stvarno odlična, od ponude do pristupačnih cijena. S druge strane, negdje prije tri godine za vrijeme korone država je ribarima dozvolila fiskaliziranu prodaju direktno s broda, tako da je dio građana prešao i na taj oblik kupovine ribe direktno na rivi. Posebno dobro zna biti vikendima kad među kupcima bude dosta Slovenaca i Talijana. Samim ribarima je takav način distribucije ulova najisplativiji, jer otkupne stanice jako slabo plaćaju ribu.
Najbolja je zarada kad ulovite veće kapitalce, pa ih prodate direktno restoranima. Razmišljao sam i o najmu štanda za prodaju svježe ribe na novoj, obnovljenoj tržnici u gradu, ali propisi su dosta strogi po tom pitanju i bez adekvatnog prostora i zadovoljavanja HASAP uvjeta nije dozvoljen takav način prodaje, rekao je Rašin, koji svoju djelatnost ljeti proširi na ribolovni turizam gdje svoje ribarsko iskustvo na brodici dijeli s mnogobrojnim gostima.
Kako bi upotpunili ovu ribarsku priču posjetili smo i jedinu ribarnicu u gradu koja će uskoro otvoriti još jednu svoju poslovnicu na već spomenutoj tržnici u za to predviđenom prostoru.
- Sredinom mjeseca bi trebala početi sa radom i ribarnica na "merkatu", s tim da ovu u Komuneli nećemo zatvarati. Domaći ljudi su se već navikli na ovaj prostor i smatramo da će većina njih i dalje dolaziti tu.
Tržnica će u ljetnim mjesecima biti dostupnija stranim gostima koji su nas do sada teže pronalazili u ovom prostoru, rekao je vlasnik Alen Bernardis, kojeg smo zatekli za prodajnim pultom gdje su u ponudi bili primjerci brancina, orada i listova po cijeni od 15 do 20 eura ovisno o veličini, romb za 23 eura, lignje 20 eura, bukva svega 5 eura po kilogramu.
- Sad je relativno mrtva sezona i loše vrijeme tako da ni ribari nisu nešto aktivni. Listopad i studeni su bili mjeseci brancina i orada, sad su još aktualne švoje, ali i njihova sezona je pri kraju, rekao je vlasnik tvrtke Nelba koja se osim maloprodajom bavi i otkupom ribe.