Istarski vodovod bi u kontekstu vodne reforme koja je u tijeku trebao preuzeti devet javnih isporučitelja vodnih usluga, to su Park odvodnja Buzet, 6. Maj odvodnja Umag, Usluga odvodnja Pazin, Odvodnja Poreč, Odvodnja Rovinj, Usluga Višnjan, Martinela Kaštelir - Labinci te nakon podjele IVS Buzet i VSI - Vodovod Butoniga Buzet
Vodosprema Sveti Ivan (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Direktor objedinjene firme, Istarskog vodovoda Buzet kojemu se pripajaju odvodnje s područja njegova djelovanja, birat će se na natječaju, a k tome, kako je to definirano novim Zakonom o vodnim uslugama, mora biti izabran dvostrukom većinom, znači i po broju udjela u vlasništvu i po broju jedinica lokalne samouprave. U tom su kontekstu, pretpostavke koje prenose pojedini mediji, kako je izgledno da će na čelo takve firme, s čime su se navodno usuglasili većinski vlasnici vodovoda, Rovinj, Poreč i Umag, doći Milan Laković, direktor porečke Usluge i Odvodnje, u Buzetu doživjeli kao spin.
Lakovića smo upitali kako to komentira, odnosno da li ga je tko kontaktirao i namjerava li se javiti na natječaj, naravno kada se raspiše, no kratko je uzvratio kako ga nitko oko toga nije kontaktirao niti ima namjeru javiti se na natječaj za direktora objedinjene vodne firme.
Zato je gradonačelnik Buzeta Damir Kajin, ujedno predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda, očekivano bio razgovorljiviji. Rekao je da nije sudjelovao u nikakvim dogovorima, niti ga je itko o tome izvijestio. Da IDS i SDP kontroliraju 90 posto vodovoda to je točno, rekao je, ali i naglasio da će učiniti sve da Buzet ne bude marginaliziran. Istaknuo je također da način na koji se u zadnje vrijeme na buzetskom Gradskom vijeću komunicira oko Istarskog vodovoda nije korektan.
- Točno je da u vlasničkoj strukturi Istarskog vodovoda Buzet sudjeluje s 5,79 posto, ali u Istarskom vodozaštitnom sustavu s 12,7 posto, međutim od devedesetih godina prošlog stoljeća u Istarskom vodovodu imao je sto posto upravljačka prava. Grad Buzet ranih devedesetih godina spašavao je Cimos i ostalo buzetsko gospodarstvo preko vodovoda. Ako je netko profitirao ovakvom politikom prema Istarskom vodovodu, to je bio Buzet. Buzet bez obalnih gradova ne bi imao dvije špine, a kamoli 99,9 posto pokrivenosti vodom. U zadnjih mjesec dana barem u dva navrata u Istarskom vodovodu našli su se gradonačelnici Rovinja, Poreča i Umaga, a da ja kao gradonačelnik Buzeta i predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda nisam znao za njihov dolazak. Da smo barem popili kavu kod mene u gradskoj upravi, ali kada slušam neke nastupe na Gradskom vijeću Buzeta, možda su ti gradonačelnici u pravu, kaže Kajin.
U Istarskom vodovodu u Buzetu su 142 zaposlena, u Poreču 37, u Umagu, Bujama, Novigradu, odnosno cijeloj Bujštini 36, a na prostoru Rovinja 24 djelatnika. Od 1993. godine do 2021. godine izgrađeno je 1.200 kilometara vodovodnih instalacija. Sada bi trebale krenuti ozbiljne rekonstrukcije, što, kaže Kajin, nije zabilježeno nigdje u Hrvatskoj. Gradole koje su dio Poreštine proizvode 10,6 milijuna kubika vode, izvor Sveti Ivan 4,2 milijuna, a Butoniga 3,7 milijuna kubika vode.
Kajin kaže kako mu je bitno da sustav funkcionira, kao i da Buzet u Istarskom vodovodu zadrži svoj "upravljački status". Naglasio je također kako treba shvatiti i priznati da do danas Buzet sa strane nitko nije iskorištavao, ni Poreč, ni Umag ni Novigrad.
- Skupština Istarskog vodovoda trebala bi se održati unutar petnaestak dana. Sada predstoji najveći posao od 1993. godine kada je riječ o Istarskom vodovodu, a to je objedinjavanje s odvodnjama, izjavio je Kajin.
Istarski vodovod bi u kontekstu vodne reforme koja je u tijeku trebao preuzeti devet javnih isporučitelja vodnih usluga, to su Park odvodnja Buzet, 6. Maj odvodnja Umag, Usluga odvodnja Pazin, Odvodnja Poreč, Odvodnja Rovinj, Usluga Višnjan, Martinela Kaštelir - Labinci te nakon podjele IVS Buzet i VSI - Vodovod Butoniga Buzet.