(Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Građani Grada Buzeta i zaposlenici ne trebaju biti zabrinuti. Uopće se ne razmatra mogućnost promjene sjedišta ili gubitka bilo kojeg supstrata koji Istarski vodovod čini Istarskim vodovodom, poručio je gradonačelnik Buzeta Damir Kajin na konferenciji za novinare koju je sazvao upravo na temu ove vodoospkrbne firme sa sjedištem u Buzetu, a kojoj se u sklopu reforme vodnog gospodarstva pripajaju odvodnje na području njena djelovanja.
Istarski vodovod bi na uslužnom području 23 koje obuhvaća 27 gradova i općina, trebao preuzeti deset javnih isporučitelja vodnih usluga, a to su Park odvodnja Buzet, 6. Maj odvodnja Umag, Usluga odvodnja Pazin, Odvodnja Poreč, Odvodnja Rovinj, Usluga Višnjan, Martinela Kaštelir - Labinci, Limska Draga Kanfanar te nakon podjele još i IVS Buzet i VSI - Vodovod Butoniga Buzet.
- Što se tiče Istarskog vodozaštitnog sustava, zašto bi trebao biti podružnica, može biti i poslovna jedinica i opet će mu sjedište biti u Buzetu. Ako je riječ o poslovnoj jedinici opet će imati punu slobodu, autonomiju i neovisnost, kazao je Kajin, ujedno predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda. Naglasio je da ništa nije dramatično što se u ovom trenutku dešava u i oko Istarskog vodovoda.
Na pitanje kako komentira tvrdnje s posljednje sjednice buzetskog Gradskog vijeća da bi prema prijedlozima društvenih ugovora u sklopu pripajanja odvodnji Istarskom vodovodu, moglo doći do njegovog masakriranja u režiji gradonačelnika Rovinja, Poreča i Umaga, uzvratio je protupitanjem.
- Kakvo masakriranje vodovoda? Što smo mi izgubili? Vodovod posluje danas kao što je poslovao jučer, prekjučer, kao što je poslovao svo ovo vrijeme. Znam da je ta politika dovela do toga da je više od tisuću kilometara vodovodnih instalacija položeno na području djelovanja Istarskog vodovoda, kazao je.
U svom podužem monologu Kajin se osvrnuo na prošlotjedne vijećničke istupe te kazao da se, kada se govori o tome da je investicija u Istarski vodovod prilikom njegove izgradnje 1933. godine bila aproksimativna količini četiri tone zlata, odnosno više od 350 milijuna eura, mora imati na umu i amortizacija. Prema godišnjim izvješćima Istarskog vodovoda, istaknuo je također, vidljivo je da je danas aktiva 94,2 milijuna eura, dugotrajna imovina 77,5 milijuna, a onih 28 milijuna dolara kredita Svjetske banke kojeg je preuzela država, sigurno bi danas odgovaralo iznosu od 94 milijuna eura.
Novinare je zanimalo i što žele gradonačelnici Umaga, Novigrada, Poreča, Rovinja, što kaže zakon, i što žele u Buzetu.
- Zakonodavac kaže da se moraju odvodnje spojiti s Istarskim vodovodom. Pored toga, mi imamo društveni ugovor koji je tako koncipiran da samo apsolutnim konsenzusom može doći do određenih promjena, apostrofirana je i uloga najmanje općine u Istri, nije bitno da li je riječ o Lanišću, Lupoglavu ili Cerovlju.
Bez apsolutnog konsenzusa nema promjene. Zakonodavac se mora uskladiti s europskim direktivama, u protivnom se kroz NPOO ne može povući gotovo milijardu eura, na što neće pristati niti jedna vlada, niti jedan ministar, niti jedan direktor koji vodi ili će voditi Hrvatske vode jer o tome će se čitav niz drugih sredina moći isto tako privesti na odvodnju kao što je to slučaj u obalnim gradovima Istre.
Gradonačelnici, ja ih aposlutno razumijem, što ne znači da ih podržavam, žele da se vrednuje njihov ulog u odvodnju. U odvodnje su do sada sigurno obalni gradovi investirali blizu dvjesto milijuna eura, tu mislim na Umag, dole prema Novigradu, na Poreštinu, odnosno Rovinjštinu, ne sve, dio, kazao je Kajin te također uzvratio da neće dignuti ruku za takav društveni ugovor u kojem stoji odredba da obalni gradovi raspolažu sa svim novcem.
- Sigurno da neću. Nitko normalan neće za to dignuti ruku, to nitko niti ne traži. Pa svi znaju da se jednostavno ne želimo odreći, ne samo utjecaja, nego smo uvjereni da nitko u ovom trenutku diljem Istre, ne govorim o Puli, ni o Labinu jer oni su svoje pripajanje priveli kraju, nitko taj supstrat Istarskog vodovoda ne poznaje bolje od "direktorija" na čelu s direktorom Mladenom Nežićem, iza kojeg stoji cijeli kolektiv, Nadzorni odbor, Skupština i Grad Buzet. Nitko nije u stanju pomiriti taj jedan interes vodovoda, djelatnika, s političkim Zagrebom i lokalnom samoupravom u Istri kao što to može on, kazao je Kajin.
Proces pripajanja, dodao je, mora se relativno brzo privesti kraju, jer će netko u suprotnom biti penaliziran, država ne želi ostati bez 993 milijuna eura, a ta penalizacija može ići u pravcu da kreditne obveze odvodnji moraju preuzeti gradovi i da se te gradove ubuduće liši financijske pomoći prilikom aktivnosti koje bi na njihovom području mogle imati Hrvatske vode.
Novinare je zanimalo i da li je aktualni gradonačelnik Rovinja kandidat za novog direktora Istarskog vodovoda, no Kajin je kazao kao za to nije čuo, iako ga je pitao i on mu je decidirano odgovorio da za to nije zainteresiran.
- Na moje pitanje kamo ide, rekao mi je da ide u Istarsku županiju. Tako mi je rekao. Pošto kupio po tom prodao, kazao je Kajin.