Valamar Riviera, najveći istarski poslodavac s 3.211 zaposlenih, je u 2021. godini gotovo utrostručila prihode iz prethodne godine te godinu završila sa 1,69 milijardi kuna prihoda i s više od 304 milijuna kuna dobiti. Na drugom mjestu s gotovo 1,19 milijardi kuna prihoda i više od 170 milijuna kuna ostvarene dobiti nalazi se rovinjska Maistra, dok je Plava Laguna s gotovo milijardu kuna prihoda i 145 milijuna kuna dobiti, na trećem mjestu
(Snimio Milivoj Mijošek)
Koncesionar autoceste Istarski ipsilon Bina Istra sa sjedištem na području općine Lupoglav i BAT-ova Tvornica duhana Rovinj bile su najuspješnije tvrtke na Poluotoku prema prihodima ostvarenim tijekom pandemijske 2020. godine, no već lani, prema podacima koje je u suradnji s Financijskom agencijom objavio Jutarnji list, top tri te liste ponovno je pripao turističkim kompanijama. Na vrhu te liste je Valamar Riviera, najveći istarski poslodavac s 3.211 zaposlenih, koja je u 2021. godini gotovo utrostručila prihode iz prethodne godine, te godinu završila na 1,69 milijardi kuna prihoda i s više od 304 milijuna kuna dobiti.
Na drugom mjestu s gotovo 1,19 milijardi kuna prihoda i više od 170 milijuna kuna ostvarene dobiti nalazi se rovinjska Maistra, dok je Plava Laguna s gotovo milijardu kuna prihoda i 145 milijuna kuna dobiti, na trećem mjestu. Iza turističkog trojca smjestila se lani najuspješnija Bina Istra koja je s 994 milijuna kuna prihoda ostvarila rezultat poslovanja koji je otprilike na razini lanjskog, a u samom je vrhu ostao i BAT kojem su s 936 milijuna kuna ukupni prihodi za sedamdesetak milijuna kuna porasli u odnosu na one ostvarene u 2020. godini.
U top deset istarskih tvrtki prema ostvarenim prihodima lani nalaze se i Rockwool Adriatic iz Potpićna, Holcim (Hrvatska) iz Koromačna, Infobip iz Vodnjana, labinski Carel Adriatic te još jedna turistička firma, pulska Arena Hospitality Grupa. Poredak na prve tri pozicije jednak je i po kriteriju ostvarene dobiti u 2021. godini, da bi se na četvrtom našla tvrtka Uljanik Brodogradilište koja prihode ne ostvaruje poslovanjem, već kroz stečaj i prodaju svoje imovine. Slijede TDR s 55, Holcim (Hrvatska) s 54, Valalta iz Rovinja sa 46, te Arena Hospitality Grupa s 45 milijuna kuna dobiti u 2021. godini.
U top 10 poduzetnika prema ovom kriteriju uvrstio se i Carel Adriatic s dobiti koja je iznosila 37 milijuna kuna te još jedna neaktivna tvrtka bez zaposlenika, pulska Istra d.d. Sačinjena je i lista najboljih u Istri u lanjskoj godini po kriteriju ostvarene dobiti po zaposleniku i tu je naravno sam vrh zauzelo nekoliko tvrtki koje su značajne prihode ostvarile kroz stečajni postupak, ali u njima nema zaposlenika niti operativnih troškova poslovanja. Nakon njih poredale su se turističke agencije i druge tvrtke povezane s djelatnosti turizma koje ostvaruju značajne prihode, ali imaju prijavljenog jednog ili tek nekoliko zaposlenika. Od tvrtki s ipak značajnijim brojem zaposlenih djelatnika u vrhu je fažanski Industrial Projects odnosno tvrtka koja upravlja kampom Bi Village u Valbandonu koja je po svakom od 21 zaposlenika ostvarila 908 tisuća kuna dobiti, a u vrhu je i baljanski Mon Perin čiji ukupno ostvareni lanjski prihod od 57 milijuna kuna, podijeljen na ukupno 30 djelatnika, iznosi 518 tisuća kuna po zaposlenom.
Od tvrtki koje imaju više od 100 zaposlenih ili su oko te granice najbolje rangiran po ovom kriteriju je umaški Hempel s više od 270 tisuća dobiti po svakom od 99 zaposlenika te tvrtke. Tu je zatim Holcim (Hrvatska) u kojem dobit po svakom od 248 zaposlenih iznosi 220 tisuća kuna, a o uspješnosti labinskog gospodarstva svjedoči i Carel Adriatic, tvrtka koja se bavi razvojem tehnologije na području klimatizacije, hlađenja i grijanja i koja je po svakom od svojih 210 djelatnika lani imala dobit od gotovo 180 tisuća kuna.