NOVA TEHNOLOGIJA

NA SJEVERU ISTRE NISU IZUZETAK NEGO PRAVILO Buzetska klizišta u Krušvarima, Svim Svetima i Vrhu obuhvaćena su inovativnim nacionalnim projektom

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Klizište Racari snimljeno u veljače 2014. godine (Arhiva)

Klizište Racari snimljeno u veljače 2014. godine (Arhiva)


Klizišta u Hrvatskoj dosad nisu bila sustavno mapirana i evidentirana, pa je ovo odličan pilot projekt koji bi mogao pokazati put u prevenciji značajnih nepogoda u budućnosti. Odabirom tri pilot područja: u podsljemenskoj zoni Grada Zagreba, Hrvatskom zagorju i u Istri, cilj je bio obuhvatiti tri različita terena koji bi bila model za mapiranje cijele Hrvatske

Na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu obilježen je službeni početak provedbe znanstvenog projekta Hrvatske zaklade za znanost "Razvoj metodologije procjene podložnosti na klizanje za planiranje namjene zemljišta primjenom LiDAR tehnologije" (LandSlidePlan). Veliki dio projekta odvijat će se na buzetskom području pa će tako njime biti obuhvaćeno 20 kvadratnih kilometara, i to u mjesnim odborima Krušvari, Svi Sveti i Vrh, za koje je dosadašnja praksa pokazala da su najviše podložna klizištima.

Uz Grad Buzet projekt će obuhvatiti još 40 kvadratnih kilometara na području gradova Zagreb i Lepoglava te Općine Bednja.

Buzetski gradonačelnik Siniša Žulić, koji je prisustvovao obilježavanju službenog početka provedbe projekta, ističe da se ovim projektom planira razviti metodu za izradu karata klizišta korištenjem inovativne LiDAR tehnologije, kako bi se pokazala područja na kojima mogu nastati klizišta.

- Klizišta su, kažu stručnjaci, druga najčešća elementarna nepogoda na svijetu, a s promjenom klimatskih promjena, nažalost, bit će sve češća pojava. Cilj je stoga na području Grada Buzeta evidentirati sva potencijalna mjesta kako bi kroz prostorno planiranje i sustav civilne zaštite pokušalo smanjiti na minimum eventualne buduće pojave, izjavio je Žulić.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter