REPORTAŽA: 90-GODIŠNJAKINJE ISTARSKOG SJEVERA

Doma je najljepše: Tu san se rodila i bin rada tu umrit


Drva za ogrjev su spremna, treba ih tek unijeti u kuću. U ovo zimsko doba kada je istarski sjever okovao hladni val, jedna je to od usluga Odjela pomoći u kući pri Domu za starije osobe Buzet, koja starijima itekako dobro dođe. Tako će ostati i idućih dana jer meteorolozi najavljuju dolazak sibirske zime, temperaturne minuse i razdoblje iznimne hladnoće.

- Zima im je najgora, svima njima, komentira gerontodomaćica Rozana Nemarnik Krivičić s kojom smo obišli 90-godišnju Amaliju Gržinić u selu Kortina kod Krušvari, u trošnom dijelu kuće, bez vode, televizije i telefona. Zatekli smo je u kuhinji kako se grije uz peć na drva.

Grda zima

Prije godinu dana, Amalija je pala i ozlijedila se. Uspjela je zaliječiti se uz kućnu njegu, no sada se mora čuvati da ponovo ne padne. Otada je kaže pogrbljena.

- Grda zima. Kada je takovo vreme, još je gore. Vela muka, žali se starica. Od rođenja živi u Kortini, duge zimske dane provodi sama, stisnuta uz peć na drva, a vrijeme joj povremeno krate gerontodomaćica ili pomoćni radnik. Unesu drva za ogrjev. Nose joj i vodu iz susjedne kuće da ne mora puno izlaziti. Dovoze joj pet obroka tjedno i tri puta je obilaze i pomažu u kući. Snabdijevaju je namirnicama i lijekovima, voze do liječnika, banke i trgovine.

- Veseli se svakom našem dolasku, puno joj to znači. Pomoć u kući omogućava joj da što duže ostane u svojem domu jer baš i ne želi u instituciju, komentira gerontodomaćica Rozana. Amalija je završila talijansku školu u Račicama i kaže da dobro pamti razdoblje Drugog svjetskog rata. Živjela je u tri države, a da se nikada nije maknula iz rodne kuće. - Sve se spametim, reći će kratko i dodati da nisu bili gladni, imali su punu kuću svega, još uvijek imaju zemlju samo je sada više nema tko obrađivati.

Raštrkana sela

Otkako je prije desetak godina izgrađen, buzetski Dom za starije osobe postao je pravi centar ne samo institucionalne već i što je posebno važno, izvaninstitucionalne skrbi kroz socijalne usluge Odjela pomoći u kući koje se provode na buzetskom i laniškom području, na zahtjevnom terenu koji obuhvaća čak 312 četvornih kilometara i brojna raštrkana naselja bez javnog prijevoza.

Rozana Nemarnik Krivičić, jedna je od gerontodomaćica Odjela pomoći u kući, u kojem je još zaposlen i jedan pomoćni radnik, ujedno dostavljač obroka i voditeljica odjela. U Odjelu su tri gerontodomaćice, a još je jedna povremeno po projektu. Svaka dnevno obiđe pet, šest korisnika. Najčešće donose drva, pomažu u kući, donose namirnice, lijekove, prevoze do liječnika. Korisnici ovih usluga većinom žive sami u samačkim staračkim domaćinstvima, neki imaju rodbinu, ali u udaljenijim krajevima, pa im jako dobro dođe i društvo.

Usluge pomoći u kući na sjeveru Istre, kaže voditeljica Odjela Sanja Rupena, koristi 63 korisnika koji ostvaruju to pravo temeljem rješenja buzetske podružnice Centra za socijalnu skrb u Pazinu ili temeljem ugovora kojeg sklapaju s Domom za starije osobe Buzet. Odjel pomoći u kući financira se iz proračuna Grada Buzeta, Općine Lanišće te sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. (Napisala i snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter