Odroni i klizišta

Ni pola godine nakon velikog nevremena prometnice na Buzeštini nisu sanirane. Gradonačelnik Kajin objasnio o čemu se radi

Poseban problem je županijska cesta Vrh - Marčenegla. Službeno je zatvorena za promet, njome se prometuje na vlastitu odgovornost, a sanacija još nije krenula. Grad Buzet, u dogovoru sa ŽUC-om, trebao je riješiti suglasnosti s vlasnicima parcela koje graniče s cestom, no dan danas to nije riješeno, tvrdi IDS-ov gradski vijećnik i član Mjesnog odbora Vrh Kristijan Jermaniš

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Cesta Marčenegla – Negnar danas (foto Kristijan JERMANIŠ)

Cesta Marčenegla – Negnar danas (foto Kristijan JERMANIŠ)


Upravo se navršilo šest mjeseci od oborinskog nevremena koje je krajem rujna zahvatilo područje Grada Buzeta, a najviše mjesne odbore Vrh, Krušvari, Sovinjak, Svi Sveti i ostale, a da prometnice nisu u cijelosti sanirane, upozorio je IDS-ov gradski vijećnik i član Mjesnog odbora Vrh Kristijan Jermaniš, koji je o ovom problemu progovarao i na sjednicama Gradskog vijeća, a sada ga je ponovno aktualizirao na društvenim mrežama.

Oborinsko nevrijeme najviše je štete počinilo na županijskim, lokalnim i nerazvrstanim cestama na kojima je prouzročilo brojne odrone i klizišta. Štete su bile i na poljoprivrednim površinama, višegodišnjim nasadima zbog odrona ili pak klizišta na terasastim površinama. Uzevši sve to u obzir, zajedno sa svim ostalim prijavama, gradsko povjerenstvo je, prema prvoj procjeni, odredilo da štete iznose 10,1 milijun kuna, pa je istarski župan početkom studenog prošle godine proglasio za područje Grada Buzeta prirodnu nepogodu uzrokovanu obilnim padalinama.

gg

(Foto Arhiva Kristijan JERMANIŠ)

- Može se vidjeti, rekao je Jermaniš, koliko je Grad Buzet u tih šest mjeseci vodio računa o vraćanju cesta u prvobitno stanje jer oštećene ceste su doduše nasipane, ali nije postavljen novi asfalt. Takvih primjera imamo na dionici Marčeneško Polje - Juradi, Medveje - Rimnjak, Podrebar, Marčenegla - Negnar i vjerojatno još ponegdje. Na cjelom buzetskom području možda je za asfaltirati 150-ak metara dužine.

- Poseban problem je županijska cesta Vrh - Marčenegla. Službeno je zatvorena za promet, njome se prometuje na vlastitu odgovornost, a sanacija još nije krenula. Grad Buzet, u dogovoru sa ŽUC-om, trebao je riješiti suglasnosti s vlasnicima parcela koje graniče s cestom, no dan danas to nije riješeno. Nevrijeme je zahvatilo i Grad Pazin, općine Motovun i Cerovlje, ali se na tim područjima s današnjim danom može vidjeti novi asfalt na cestama koje su bile zahvaćene nevremenom. Potoci koji su poplavili njive počeli su se petnaest dana nakon toga uređivati, čistiti naplavine kamenja iz privatnih parcela, navoziti materijal iz potoka po poljskim putovima i slično, no kod nas se taj film još ne može vidjeti, tvrdi Jermaniš.

Gradonačelnik Buzeta Damir Kajin kaže kako Jermaniš, kao predsjednik buzetskog IDS-a, a što je daleko bitnije, član MO-a Vrh, nije korektan niti dobronamjeran.

- Molim ga mjesecima da sazove mještane Marčenegle da daju suglasnost. Dogovor je sa ŽUC-om sljedeći, da Grad Buzet pripremi suglasnosti, što je učinjeno, te da prikupi očitovanja, za što sam Jermaniša molio barem pet, šest ili deset puta, pa i na Gradskom vijeću, a sve s ciljem da se odroni na cesti Vrh - Marčenegla uklone na način da se dva, tri metra uđe u posjed privatnim vlasnicima. Dogovorio sam sa ŽUC-om da bi sanacija krenula u veljači, ožujku. Upravo je za idući tjedan dogovoren sastanak s mještanima Marčenegle, odnosno s MO-om Vrh, i osobno se nadam da će mještani biti suglasni potpisati očitovanja da im se uđe u posjed ta dva, tri metra, da neće tražiti nikakva obeštećenja jer štete neće imati, kako bi se što je moguće prije pristupilo kakvoj-takvoj uspostavi normalnog prometa. Napominjem da je to županijska, a ne gradska cesta i obveza Grada ne postoji, osim što sam u ime Grada prihvatio učiniti sve da se cesta, na trošak ŽUC-a, koliko- toliko sanira u veljači, odnosno ožujku, komentirao je Kajin.

Kajin je također istaknuo da je na Buzeštini tijekom oborinskog nevremena zabilježeno više od stotinu odrona, tri, četiri puta više nego na području Pazina, Motovuna i Cerovlja zajedno.

- Svim mjesnim odborima izašlo se u susret na jedinstveni način, osiguravajući im znatna sredstva, a riječ je o stotinama tisuća kuna. Osiguravali smo im donacije, osobno sam priskrbio da im se doniraju sati rada strojeva. U dva, tri dana nakon elementarne nepogode uspio se vratiti život u to područje, što je u jednom trenutku izgledalo gotovo nemoguće. Ostala je obveza potpornih zidova za Medveje, Račice, Podrebar…, ali to su milijunski zahvati u eurima i to nije moguće u dva ili tri mjeseca, pa pozivam Jermaniša, cijeli IDS, da iskoriste svoj autoritet pri Županiji da nam pomognu jer po toj osnovi, za sanaciju štete, od Županije nismo dobili niti kune, kao što nisu dobili ni drugi, pretpostavljam, osim kroz angažman ŽUC-a na čemu sam im iskreno zahvalan jer to se mora cijeniti i uvijek pozitivno apostrofirati. Ono što smo još učinili je da smo osigurali svoje nerazvrstane ceste od poplava, odrona.. pri jednom osiguravajućem društvu i sada očekujemo ta sredstva koja, predlažem, u cijelosti treba usmjeriti prema Medveji, jer je potreba tamo najveća. Država nije proglasila elementarnu nepogodu pa da bi po toj osnovi osigurala neka sredstva, ali možda hoće do kraja godine, no zato su Hrvatske vode milijune kuna usmjerile k sanaciji Postrojenja za kondicioniranje vode Butoniga i na tome im se također treba zahvaliti jer je riječ o izdašnim sredstvima, rekao je Kajin.

Dodao je kako su u gradskom proračunu predviđena određena sredstva za asfaltiranje nerazvrstanih cesta te naglasio da se čekalo da prođe ovo razdoblje kiša i u dogledno vrijeme ta će se sredstva usmjeriti prema sredinama koje su pretrpjele štetu.

<![if !supportEmptyParas]> <![endif]>

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter