Ove će se godine u ročkoj akademiji malo više poigrati brojevima i njihovim značajem u glagoljaškom pismu te kao i svake godine do sad, rezultate petodnevnog istraživanja i stvaranja prikazati na završnoj večeri, u petak 1. srpnja, u obliku dramske igre kroz šetnju Ročem
Žaknići ponovo u Roču (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Mala glagoljska akademija "Juri Žakan" Roč širom otvara svoja vrata za 53 učenika šestih razreda iz jedanaest hrvatskih škola: iz Krapinsko-zagorske županije, iz Zagrebačke županije, s područja Grada Zagreba te iz Istarske županije, a u glagoljaški gradić dolazi i dvanaest učitelja - mentora te desetak volontera. Osnovni cilj programa ročke ljetne akademije, koja se u svom 29. sazivu održava od 27. lipnja do 1. srpnja, je upoznavanje, učenje, valoriziranje, čuvanje i njegovanje glagoljice i glagoljske pismenosti te je rad organiziran u šest radionica kao i kroz niz kulturno-umjetničkih programa upoznavanja materijalne i nematerijalne kulture Istre.
Organizatori smotre su Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Agencija za odgoj i obrazovanje, suorganizator je Grad Buzet, a provoditelj Osnovna škola "Vazmoslav Gržalja" Buzet. Tema ovogodišnjeg saziva je "Glagoljajmo i brojimo".
U Maloj glagoljskoj akademiji, napominje koordinatorica Maristela Rabak Tomašić, nastoji se potaknuti polaznike na promišljanje o važnosti učenja i njegovanja glagoljske pismenosti te kroz višednevni rad i stvaralaštvo u šest radionica, uz vodstvo iznimno kvalitetnih voditelja radionica, približiti kulturnu i duhovnu baštinu zavičaja na zabavan i jedinstven način.
Ročka akademija će se i u ovogodišnjem izdanju održati u kraćoj verziji i trajati će pet, a ne sedam radnih dana kao što je bio običaj u godinama prije pandemije koronavirusa, ali može se reći da će ipak biti u punom pogonu. Voditeljica literarno-scenske radionice je profesorica Snježana Čubrilo, povijesne radionice profesor Žarko Berić, likovno-keramičarske radionice dr. sc. Zlata Tomljenović, novinarske radionice profesorica Božena Žugec, radionice dizajna akademska kiparica Ivana Dužević, grafičke profesorica Elena Vitasović, a voditelji dvije radionice za srednjoškolce su: medijske Lucija Banko i likovno-produkcijske profesorica Snježana Lovrinić.
Osim radionica, u jutarnjim terminima planiran je poludnevni izlet kroz Aleju glagoljaša pod vodstvom akademika Josipa Bratulića, zatim predavanje profesora Frana Para o povijesti i osnovama tiskarstva. Luksuzno faksimil izdanje jedne od najljepših i najvrjednijih glagoljskih rukopisnih knjiga: "Misal kneza Novaka" iz 1368. godine predstavit će predsjednica Katedre Čakavskog sabora Roč Mirjana Pavletić.
Organizatore posebno raduje što će ove godine ponovno imati šarolik kulturno-umjetnički večernji program otvoren za sve znatiželjne prolaznike, mještane, zaljubljenike u glagoljicu i vjerne pratitelje MGA.
Ponedjeljak, 27. lipnja prvi dan saziva, otvara se predstavom Istra Inspirita "U svakoj korti jena štorija" s početkom u 20 sati. U utorak će žakniće i njihove goste zabavljati ŽKUD "Renato Pernić" Roč i osnovnoškolski bend buzetske škole. U srijedu i četvrtak večernji program započinje na Vidikovcu Želimira Janeša, gdje će ovogodišnji žaknići MGA, zahvaljujući suradnji s Pučkim otvorenim učilištem "Augustin Vivoda" Buzet i Katedrom Čakavskog sabora Roč sudjelovati na predstavljanju knjige "Glagoljski misterij", autorice Sanje Ždralović te zavičajnog projekta "Bavul - škrinjica s društvenim igrama". Program se nastavlja u dvorištu PŠ Roč uz sudionike udruge "Mali veliki mikrofon", predstavljanjem projekta OŠ Mate Balote Buje - Glagoljica priča priču, glagoljaški kviz te zabavu za polaznike.
Ove će se godine u ročkoj akademiji malo više poigrati brojevima i njihovim značajem u glagoljaškom pismu te kao i svake godine do sad, rezultate petodnevnog istraživanja i stvaranja prikazati na završnoj večeri, u petak 1. srpnja, u obliku dramske igre kroz šetnju Ročem.