Poprsje Jurja Dobrile u pazinskom Parku istarskih velikana (M. RIMANIĆ)
Već se za školovanja približio idejama hrvatskog i slovenskog narodnog preporoda, spoznajući negativni utjecaj njemačkog i talijanskog gospodarskoga sustava na razvitak hrvatskog i slovenskog naroda u Istri
Na današnji dan 16. travnja 1812. u Velom Ježenju rođen je Juraj Dobrila, biskup i narodni preporoditelj. Školovao se u župnoj pučkoj školi u Tinjanu, a zatim kod franjevaca u Pazinu i Karlovcu. Pohađao je sjemenište u Gorici, gdje je studirao filozofiju i bogosloviju, a za svećenika je zaređen 1837. te je inkardiniran u Tršćansko-koparsku biskupiju.
Već se za školovanja približio idejama hrvatskog i slovenskog narodnog preporoda, spoznajući negativni utjecaj njemačkog i talijanskog gospodarskoga sustava na razvitak hrvatskog i slovenskog naroda u Istri. Kao svećenik kratko je službovao u Munama i u Hrušici, a potom je studirao bogosloviju u Beču. Ondje je upoznao Josipa Jurja Strossmayera, čije su mu se ideje učinile prikladnima i za istarske prilike. Nakon studija u Trstu je od 1842. djelovao kao kapelan, propovjednik i kateheta, privremeni ravnatelj pučke djevojačke škole, savjetnik Biskupijskoga konzistorija, ispitivač dogmatskoga bogoslovlja, rektor sjemeništa, privremeni profesor pastoralnoga bogoslovlja. Postao je kanonik i župnik tršćanske katedrale, a 1856. imenovan je savjetnikom Biskupijskoga suda za ženidbene sporove.
Na prijedlog cara imenovan biskupom
Politički se javno odredio 1848., kada je pristupio Slavjanskomu društvu u Trstu. U to je vrijeme počeo intenzivno raditi na školovanju hrvatskih intelektualaca, kojih do tada, osim nešto nižega svećenstva, u Istri nije gotovo ni bilo. Odgojno-obrazovna djelatnost bila je središtem njegova preporodnoga djelovanja, a 1854. objavio je u Trstu molitvenik "Otče, budi volja tvoja!". Molitvena knjiga s podučenjem i naputjenjem na bogoljubno življenje, koji je dugo bio jedini tekst na hrvatskom jeziku u Istri, te je postao simbolom hrvatske nacionalne kulture i pismenosti druge polovice 20. stoljeća u Istri i na Kvarneru. Ta je knjiga do potkraj 20. stoljeća tiskana u 20-ak izdanja.
Na prijedlog cara Franje Josipa I. papa ga je 1857. imenovao porečko-pulskim biskupom. Zaređen je u Gorici 2. svibnja, a ustoličen u Poreču 17. svibnja 1858., postavši prvi istarskim Hrvatom novijega doba na biskupskoj stolici. Prvi je koji je svoju inauguralnu poslanicu uputio vjernicima i na hrvatskom jeziku, a od 1861. do smrti bio je virilnim članom Pokrajinskoga sabora u Poreču te, do 1873. prvim predstavnikom u bečkom parlamentu. U političkim tijelima suprotstavljao se istarskim talijanskim političarima koji su nastojali ograničiti i usporiti osamostaljenje hrvatske većine u Istri. Od 1868. predvodio je nacionalni pokret za politička, gospodarska i kulturna prava Hrvata u Istri, a odlučno je utjecao na pokretanje prvih hrvatskih novina i časopisa u Istri, kalendara Istran i novina Naša sloga.
Predavanja i izložba u rodnoj kući
Osim toga, pomagao je otvaranje hrvatskih čitaonica, prosvjetnih i gospodarskih udruga. Kao svećenik i biskup punu je pažnju poklanjao svakomu vjerniku bez obzira na nacionalnu pripadnost, razvivši živu pastoralnu i karitativnu djelatnost. Podupirao je biskupa Strossmayera i njegove ideje razvitka Rimokatoličke crkve na Prvom vatikanskom koncilu (1869.-70.), na carev prijedlog 1875. razriješen je dužnosti porečko-pulskoga biskupa te imenovan tršćansko-koparskim biskupom. Ustoličen je u Trstu 26. rujna 1875., a ondje je do smrti nastavio djelovati na isti način u pastoralnom i društvenom pogledu. Juraj Dobrila umro je u Trstu 13. siječnja 1882.
U povodu obljetnice Dobrilina rođenja u Pazinu se održavaju 6. Dani biskupa Jurja Dobrile, a tim će povodom Maja Polić prigodna predavanja održati učenicima pazinske Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile i Područne škole u Tinjanu. Polić će večeras s početkom u 19.30 sati u pazinskoj župnoj crkvi za javnost održati predavanje "Biskup Juraj Dobrila - hrvatski istarski preporoditelj". Prije toga, u 18.30 u Velom Ježenju položit će se cvijeće pred kameni reljef biskupa Dobrile, a moći će se razgledati i spomen izložba u njegovoj rodnoj kući. Svečanost organiziraju župa sv. Lucije Pazinske i Bratovština "Hrvatska Istra".