RAZOČARANI MJERAMA

ISTARSKI UGOSTITELJI NE ŽELE PROSVJEDOVATI I RADITI "NA SILU". STANISLAV BRIŠKOSKI: "Bolje da se ide polako, nego da nam propadne sezona"

| Autor: Patricija SOFTIĆ
(Snimio Danilo Memedović)

(Snimio Danilo Memedović)


Ugostitelji i vlasnici teretana najviše su razočarani novim vladinim mjerama koje stupaju na snagu od ponedjeljka. Djelomično popuštanje njih je zaobišlo usprkos činjenici da nikad nisu bili velika izvorišta zaraze. Pridoda li se tome činjenica da i državne potpore uglavnom kasne, te da su ugostitelji uz fitenss centre i event industriju najpogođeniji cijelom ovom krizom, ne treba čuditi njihovo nezadovoljstvo i poziv na hitnu akciju.

Dio ih je na društvenim mrežama pokrenuo inicijativu "Dajte nam da radimo" kojoj je cilj otvoriti 1. veljače usprkos zabrani i tako prosvjedovati. Inicijativa je krenula od ugostitelja iz Podravine koji tvrdi da ga podržava još njih oko 5.000 diljem Hrvatske.

Međutim, iako razumiju njihovo nezadovoljstvo i želju za promjenom, ovu inicijativu za sada ne podržava niti jedno strukovno udruženje iz Istre, pa ni Ceh ugostitelja. 

- Mi smo imali sastanak s našim Stožerom kojem smo na stol stavili zahtjev da se od 8. veljače počne s postepenim otvaranjem ugostiteljskih objekata. Za sad, da bismo još malo kontrolirali situaciju s virusom, predložili smo da se otvore terase ugostiteljskih objekata, ali ne one koje su sa svih strana zatvorene PVC tendom i unutra imaju grijanje, jer se time opet dobiva zatvoren prostor. Svi moramo biti svjesni situacije s pandemijom u cijelom svijetu, kao i da ovisimo o turističkoj sezoni, kaže predsjednik Ceha ugostitelja Istre pri HGK, Stanislav Briškoski.

- Svima nam je teško, i vlasnicima objekata koji ne rade, i njihovim radnicima, i gostima koji nemaju gdje izaći. Ali budimo realni. I u ostatku Europe su ugostitelji zatvoreni već duže vremena. Zaista smatram da sada nije vrijeme za nekakve prosvjede ili otvaranja, nego da se sve naše snage trebaju usmjeriti na to da nam se pomogne. Svaki ugostitelj će tu pomoć jednog dana višestruko vratiti državi, poručio je Briškoski.

Svjestan je, dodaje, činjenice da se ugostitelji osjećaju manipulirano, ali se boji da se epidemiološka situacija ne pokvari i tako ugrozi turistička sezona za koju se svi sada žele početi pripremati.

- Ne smijemo se dijeliti u ovakvim trenucima, ali ne mogu da se ne zapitam bune li se sada isti oni koji su na ljeto pretvarali svoje kafiće u noćne klubove i održavali ilegalne tulume, dok smo mi u Istri zatvarali objekte u ponoć. Zašto sam ja 15. kolovoza imao 10 gostiju na terasi umjesto 250 i zašto smo iznenada došli na crvenu listu kada smo trebali najjače raditi? To nije prozivanje, već iznošenje činjenica. Da se ne krše mjere, ne bi bilo niti njihovog postrožavanja, i to je to, kaže Briškoski, dodavši da je bolje da se ide na postepeno otvaranje, pa da na ljeto svi rade.

- A ne da se sada igramo, pa onda baš u svibnju ili lipnju bude opet sve zatvoreno. Probajmo malo planski razmišljati unaprijed. Prvenstveno ostanimo zdravi, prisebni i planirajmo za sutra, jer ćemo inače sami sebe uništiti, smatra Briškoski.

Ako netko bude kršio zabranu rada, može mu se izreći Rješenje o zabrani rada na minimalno 30 dana. Osim toga, u opasnosti je da ga se okrivi i za kazneno djelo širenja i prenošenja zarazne bolesti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter