Najveći udio državnog poljoprivrednog zemljišta nalazi se na području KO Hum 21,8 posto, zatim slijedi KO Roč gdje se nalazi 21,2 posto i KO Sovinjak s 12,3 posto
U Gradu Buzetu objavili su javni poziv za iskazivanje interesa za zakup poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu na buzetskom području kojeg zainteresirani mogu iskazati do kraja godine. Obrazac se može ispuniti putem linka na gradskoj web stranici, predati poštom ili osobno svakim radnim danom od 7 do 15 sati u gradsku upravu.
Najviše zastupljene livade
- Prikupljeni podaci isključivo su informativni. Cilj je utvrditi postoji li interes za pojedine katastarske čestice i na taj način dobiti informacije potrebne za raspisivanje javnih natječaja za zakup, ističe Iris Jakac, savjetnica za gospodarstvo u gradskom Odjelu za financije i gospodarstvo.
Dominantni oblik raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem na buzetskom području je zakup s obzirom da će se na taj način ubuduće koristiti 414,49 hektara, odnosno 96,5 posto od ukupne površine ovog zemljišta. Za zakup su ukupno namijenjene 4.452 katastarske čestice što predstavlja 96,9 posto od ukupnog broja katastarskih čestica ovog zemljišta.
Najveći udio državnog poljoprivrednog zemljišta nalazi se na području KO Hum 21,8 posto, zatim slijedi KO Roč gdje se nalazi 21,2 posto i KO Sovinjak s 12,3 posto udjela. S obzirom na način uporabe ovog zemljišta, najviše su zastupljene livade 37,4 posto, pašnjaci 30,2 posto i oranice 27,9 posto. Na vinograde otpada 3,1 posto, a na voćnjake 1,4 posto od ukupne površine državnog poljoprivrednog zemljišta na buzetskom području.
Utvrditi interese ljudi
U Institutu za poljoprivredu iz Poreča gdje su izradili program raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem na buzetskom području, ističu kako je poljoprivreda sastavni dio i temeljni čimbenik odnosa u ukupnom, a posebice u ruralnom prostoru i sama po sebi u funkciji njegova razvitka, očuvanja i zaštite. Poljoprivreda je jedan od temelja regionalnog razvitka svakog prostora jer je po svom karakteru "lokalna", odnosno determiniraju je prirodni i društveni uvjeti koji su na širem prostoru heterogeni, te se nužno mora svoditi na manja, prirodno homogenija, područja.
Zadaća je programa da se na temelju važećih zakonskih odredbi, uvažavajući prisutne agroekološke uvjete, te interese i potrebe dionika poljoprivrednog sektora, utvrde načini budućeg raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem kako bi se omogućilo optimalno iskorištenje ovog, za poljoprivredu, vrlo važnog proizvodnog resursa.