Osim što im novac u velebnim iznosima svake godine sjeda na stranačke račune, nevjerojatno je da niti u trenutku najveće neizvjesnosti, izdašna proračunska sredstva, ako barem nisu skroz ukinuta, nisu drastično smanjena. Baš kao što su smanjena ili ukinuta raznim udrugama, manifestacijama, poduzetnicima, sve zbog štednje, racionalizacije i situacije vezane uz pandemiju
Arhiva (Snimio Milivoj MIJOŠEK)
Političke stranke nemaju nikakvih problema s financiranjem, barem što se županijskog proračuna tiče. Iako je kriza pandemije virusa pogodila sve segmente društva, posrnulo gospodarstvo je na koljenima, a otkazi pljušte na sve strane, politički akteri ne trebaju brinuti da će njihove "stranačke aktivnosti" ostati na suhom i bez novca.
I razorni potres u Sisačko-moslavačkoj županiji i ostalim pogođenim područjima ponukao je mnoge gradove i općine pa i neke stranke da uplate sredstva za pogođena područja. Pozitivan primjer stiže iz HDZ-a koji je prijedlog predsjednika stranke Andreja Plenkovića, donio odluku o uplati milijun kuna za sanaciju posljedica potresa.
Jednakiji među jednakima
Iako je na zadnjoj sjednici županijske Skupštine nezavisni vijećnik Damir Grünbaum aktualizirao pitanje nepotrebnog financiranja stranka iz proračuna u ovim teškim okolnostima, zatraživši pritom da se stranke odreknu svog dijela kolača, kako sve izgleda, "taj film ne bumo gledali".
Osim što strankama novac u nemalim iznosima svake godine sjeda na račune, nevjerojatno je da niti u trenutku najveće neizvjesnosti, izdašna proračunska sredstva, ako bar nisu skroz ukinuta, nisu drastično smanjena. Baš kao što su smanjena ili ukinuta raznim udrugama, manifestacijama, poduzetnicima, sve zbog štednje, racionalizacije i situacije vezane uz pandemiju.
Ovako ispada da su stranke i županijski vijećnici jednakiji među jednakima, a da novca u proračunu za njih uvijek mora biti i ima. Pokazuje to veliko licemjerje stranaka i vijećnika, a još više i sustava koji dopušta nesmetano novčano podmazivanje, premda se neki od njih godinama nisu popeli za govornicu, a prosječni građanin ne zna ni kako izgledaju.
U svakom slučaju, dok većina smrtnika može samo sanjati o posebnim isplatama godišnjih nagrada u iznosu od 2.500 kuna, kao što su to nedavno dobili svi zaposlenici Istarske županije, iz novog će se proračuna za rad stranaka koje participiraju u istarskom parlamentu, izdvojiti vrtoglavih 700 tisuća kuna. Taj bi se iznos itekako mogao preusmjeriti onima kojima je novac stvarno potreban, ponajprije ljudima koji su zbog potresa ostali na cesti. Hoće li se ovdje političari pokriti po ušima i praviti da se to njih ne tiče, tek ćemo vidjeti.
No koliko koja stranka dobiva, ovisi o tome koliko ima zastupnika u tijelu Skupštine, pa tako najveći iznos od 403.845 kune dobiva koalicija IDS-HNS-ISU-HSLS-ZELENI. Daleko najveći broj vijećnika (22) imaju IDS-ovci koji dobivaju i najviše novca, a to je 344.017 kuna. Ostale stranke u koaliciji s IDS-om broje po jednog zastupnika i time ostvaruju godišnje pravo na 14.957 kuna po vijećniku.
Koalicija predvođena SDP-om u kojoj se nalaze HSU i sad već ugašeni SDSS koji je postao Nova ljevica, iz županijskog će proračuna dobiti ukupno 124.144 kuna. Najviše, odnosno 77.777 kuna ide SDP-u koji broji pet vijećnika. Za dva HSU-ova vijećnika iz županijskog je proračuna osigurano 29.914 kuna, dok će jedna vijećnica iz redova Nove ljevice dobiti 16.453 kuna.
Petero HDZ-ovih vijećnika na raspolaganju ima isto kao i SDP, odnosno 77.777 kuna, dok će nezavisni trojac iz bivšeg Živog zida dobiti 46.367 kuna. Iznos od 47.863 kuna dobiti će zajedno dvije nezavisne vijećnice i jedan vijećnik, redom bivši zastupnici Mosta.
Razmjerno broju vijećnika
Pravo na raspodjelu sredstava za godišnje financiranje imaju stranke s najmanje jednim izabranim vijećnikom u Skupštini, a sredstva se raspoređuju razmjerno broju članova u trenutku konstituiranja Skupštine. Sve stranke za svakog muškog vijećnika dobivaju jednake iznose, dok vijećnice kao podzastupljeni spol imaju i naknadu u visini od 10 posto iznosa utvrđenog za svakog pojedinog vijećnika.
U županijskoj Skupštini sjedi ukupno 45 vijećnika, od toga je 18 žena. Svaki pojedini vijećnik ima pravo na 14.957 kuna, dok žene ostvaruju naknadu od 16.453 kune. Sada je vrijeme da na svom primjeru i vijećnici pokažu solidarnost, krenu od sebe i odreknu se novca kojeg dobivaju iz proračuna te tako opravdaju tezu da djeluju u interesu građana.