BUZET

GRAĐANI AKTIVNI U ZAŠTITI PRIRODE Štite najveću europsku sovu Bubo bubo

| Autor: G. ČALIĆ ŠVERKO
Arhiva

Arhiva


Na lokaciji treba biti 30 minuta prije zalaska Sunca te osluškivati do trenutka kada se skoro sasvim smrači. Prijaviti se može ispunjavanjem on-line prijavnice na internet stranici Udruge Biom najkasnije do 11. veljače

Čuvari sove ušare ponovno se okupljaju u Buzetu. Treću godinu za redom Udruga Biom organizira zajednički monitoring ušara u Istri, radionicu "Čuvari ušara - građani aktivni u zaštiti prirode", za sve ljubitelje prirode, rekreativce i zainteresirane koji se žele uključiti u program monitoringa ušare, poslušati priču o ušari, naučiti kako ju pratiti i zašto je važno štititi ovu najveću europsku sovu Bubo bubo. Aktivnost se provodi u sklopu projekta Interreg Slovenija - Hrvatska LIKE - Living on the Karst Edge. 

Osluškivanje pjevanja mužjaka

Radionica će se održati 15. veljače od 15 do 20 sati u Hotelu Fontana u Buzetu. Sastoji se od predavanja i pokaznog terena. Terenski dio odvijat će se podno okolnih stijena. Monitoring se provodi na način da se na potencijalnoj lokaciji za gniježđenje velike ušare osluškuje pjevanje mužjaka. Na lokaciji treba biti 30 minuta prije zalaska Sunca te osluškivati do trenutka kada se skoro sasvim smrači. Prijaviti se može ispunjavanjem on-line prijavnice na internet stranici Udruge Biom najkasnije do 11. veljače.

Ova projektna aktivnost temelji se na "građanskoj znanosti" kojom volonteri prikupljaju podatke o gniježđenju ušara. Sove ušare stanovnici su visokih stijena na kojima su našle sigurno utočište. Svaki par zauzima jednu stijenu te se u vrijeme gniježđenja prepoznatljivo glasaju. Zbog specifičnog glasanja i jednostavne metode istraživanja, ova je aktivnost idealna za sve one koji se žele aktivno uključiti u zaštitu prirode.

Ušara je vrsta koja je vrlo osjetljiva na uznemiravanje i ljudsku prisutnost u blizini svog gnijezda. Gnijezdi se na visokim stijenama gdje bi trebala biti sigurna, no takve su stijene sve više privlačne sportskim penjačima. Kako bi se pomirilo penjanje i zaštita prirode u zagrebačkoj Udruzi Biom, organizaciji civilnog društva koja se bavi očuvanjem prirode, njezinim promicanjem i popularizacijom, pokrenuli su suradnju s penjačima i građanima kako bi otkrili važna gnijezdilišta ušara te ih zaštitili. 

Monitoring staništa i vrsta

Orintolozi će na radionici prezentirati metode jednostavnog istraživanja ušara. Osim monitoringa predstavit će se sustav skrbništva nad gnijezdećim parovima sova ušara koje podrazumijeva kontinuirano praćenje što se događa s parom kojeg su volonteri identificirali. Metodologija je jednostavna i zahtjeva malo vremena, treba izdvojiti dva sata u jednom danu, dva puta na godinu.

Projekt Interreg LIKE provodi Istarska županija u suradnji s partnerima iz Hrvatske i Slovenije. Usmjeren je na područje krškog ruba kao niza strmih stijena i vapnenačkih padina gdje je dugotrajna interakcija čovjeka i prirode proizvela osebujne biološke, kulturne i estetske vrijednosti, a održavanje tog odnosa nužno je za njihovo očuvanje. Projektno područje proteže se kroz Obalno-kršku regiju u Sloveniji te Istarsku i Primorsko-goransku županiju u Hrvatskoj. Projektni izazov je uspostava formalne zaštite cijelog područja, poboljšanje postojećih i razvoj zajedničkih planova upravljanja, izrada programa za monitoring najznačajnijih stanišnih tipova i vrsta prisutnih s obje strane granica.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter