Na području cijele Hrvatske ima između 800 i 1.200 parova velike sove ušare. Do sada je identificirano i 35 potencijalnih istarskih lokacija njihova gniježđenja, na nekim su već i pronađene pa se procjenjuje da je u Istri 15-20 parova. Preciznijim podacima pridonijet će radionica monitoringa sova ušara (Bubo bubo) koja je održana u sklopu projekta Interreg LIKE - Living on the Karst Edge, u organizaciji Udruge Biom i Društva za praćenje i proučavanje ptica Slovenije. Radionica "Čuvari velike ušare" privukla je u Buzet brojne zaljubljenike u prirodu, rekreativce iz Istarske i Primorsko-goranske županije kao i predstavnike projektnih partnera.
Dobra slovenska praksa
O metodama istraživanja ušara koje spadaju među najveće sove na svijetu, upotpunio je terenski dio koji se odvijao na obroncima Učke, Ćićarije i u kanjonu Mirne. Na svakoj točki po nekoliko je osoba provelo vrijeme od zalaska Sunca do prvog punog mraka, osluškivali su ušare i bilježili zapažanja. Oko 40 volontera rasporedilo se na 13 lokacija, a sove su uočene na četiri mjesta.
- Na teren se odlazi neposredno pred sam zalazak Sunca i ostaje do mraka. Treba pričekati dok se ne vidi deset zvijezda na nebu. Ako se u tom razdoblju oglase sove ušare, onda smatramo da se na tom mjestu u blizini nalazi gnijezdeći par, rekao nam je Vedran Lucić, orintolog u Udruzi BIOM, te dodao da im je organizacijom ovakve radionice bila želja prenijeti dobru praksu slovenskih kolega i primijeniti njihov način temeljen na volonterskom programu, kojim popisuju veliku ušaru, inače zaštićenu, ugroženu vrstu.
- Ovo je prvi put u Hrvatskoj da se u monitoring uključuju građani volonteri. Pokušavamo uspostaviti volonterski program kakav godinama postoji u Sloveniji i želja nam je da se volonteri uključe u nešto što mi sami kao stručnjaci ne možemo napraviti, a to je pratiti stanje ušara. U Sloveniji se orintolozi dosta oslanjaju na pomoć volontera i sada smo u Hrvatskoj prvi put krenuli iz Istre, rekao je Lucić.
Popisivanje i praćenje parova ušara jedna je od aktivnosti projekta koja se temelji na volonterizmu i "građanskoj znanosti" s ciljem prikupljanja što kvalitetnijih podataka u procesu monitoringa biljnih i životinjskih vrsta. Slovenija ima pozitivna iskustva s građanima koji aktivno pridonose znanosti svojim djelovanjem, a monitoring ušara na taj način provodi već više od 15 godina. Populacija ušara u Hrvatskoj nije istražena, stoga će svoj model slovenski partneri kroz radionice prenijeti volonterima u Hrvatskoj te isprobati metode u praksi nakon čega će se organizirati koordinirani popis. Radionica "Čuvari sove ušare" mali je segment projekta LIKE kojim je obuhvaćeno pogranično područje, Ćićarija kao prirodno, možda najvrjednije područje u Istri, međutim izazov je upravljanje, rekao je Bruno Kostelić, voditelj županijskog Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša.
Ljubitelji prirode i znanstvenici
- Znamo da se radi o prirodno vrijednom području, trenutno ono nije zaštićeno i ovim projektom napravit ćemo sve predradnje u smislu stručnih podloga, pripremne dokumentacije kako bi ovo područje dobilo ono što zaslužuje, a to je status regionalnog parka kao jednu od najvećih kategorija zaštite koju mi u Istri još uvijek nemamo. U Hrvatskoj egzistira samo na jednom mjestu gdje se pokazalo problematičnim što tim lokalitetom upravlja pet županija. Ovo bi bio prvi regionalni park na površini od 10.000 hektara koji se nalazi cijeli u jednoj županiji. Očekujemo da to bude kruna ovog projekta, a trajat će do 2020. godine. Naš pristup je da se tako velikim područjem ne može upravljati isključivo papirnatim zaštitama. Moramo naći model modernog participativnog upravljanja gdje ćemo uključiti planinare, bicikliste, penjače, paraglajdere, građane i od njih ćemo tražiti podršku, da nam pomognu prikupiti podatke nužne za adekvatnu zaštitu, kaže Kostelić.
Radionicom monitoringa sova ušara, kaže Kostelić, uspjelo se pridobiti puno volontera, ljubitelja prirode, naučiti ih na koji način prikupiti podatke potrebne znanstvenicima, nastojati takve akcije monitoringa organizirati jednom godišnje. "Paralelno izrađujemo stručnu podlogu za prijedlog proglašenja regionalnog parka Ćićarija. Podaci iz monitoringa sove ušare bit će jedni od mnogih podataka koje ćemo prikupljati principom građanske znanosti", zaključio je Kostelić. (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)