(M. RIMANIĆ)
U sklopu projekta "Kaštelir" u danima koji su pred nama, 28. i 29. kolovoza, održava se Festival Encijan * Glavni cilj je očuvati baštinu prapovijesnih gradina odnosno kasteljera ili kaštelira od Krasa do Kvarnera, dakle Brkina, Ćićarije, Istre, Liburnije i Kvarnera kao mogućnost razvoja održivog prekograničnog turizma * Na tom prostoru ima oko 550 gradina, a revitalizirat će se po dvije u svakoj državi: Štanjel i Korte u Sloveniji te Rašpor i Brseč u Hrvatskoj
U sjedištu Skupštine Istarske županije u Pazinu predstavljen je projekt "Kaštelir", odnosno Festivala Encijan, koji se održava u sklopu spomenutog EU projekta. "Kaštelir - Prapovijesne gradine i etnobotanika za održivi turizam i ruralni razvoj - od Krasa do Kvarnera (preko Brkina, Ćićarije i Istre)", kako je rekla njegova voditeljica Astrid Prašnikar, je projekt koji se provedi u sklopu Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska za razdoblje 2014.-2020. godine Europskog fonda za regionalni razvoj.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 10,4 milijuna kuna, a sufinanciran je sredstvima EU fondova (ERDF) i proračuna Općine Lanišće, te od strane Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije sukladno "Javnom pozivu za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini za 2020. godinu". Projekt je počeo 1. listopada 2018., s planiranim završetkom koncem ožujka 2021. godine.
Glavni cilj projekta je aktivno očuvati baštinu prapovijesnih gradina odnosno kasteljera ili kaštelira od Krasa do Kvarnera, dakle Brkina, Ćićarije, Istre, Liburnije i Kvarnera kao mogućnost razvoja održivog prekograničnog turizma. Na tom prostoru, kako je rekla Prašnikar ima oko 550 gradina, od kojih je u Sloveniji i Hrvatskoj posebno promatrano 20 takvih lokacija, da bi se na kraju na određeni način revitalizirale po dvije u svakoj državi. To su Štanjel i Korte u Sloveniji te Rašpor i Brseč u Hrvatskoj.
Prostori spomenutih gradina označit će se info-interpretacijskim točkama, uz centre posvećene pojedinim značajnim vrijednostima određenog kraja. U Račjoj Vasi na Ćićariji, u zgradi nekadašnje škole, uredit će se Centar za promociju gradina i tradicionalne upotrebe bilja na Ćićariji. U Mošćeničkoj Dragi uredit će se arheo-botaniočki park, u Štanjelu bit će smješten Konzorcij za gradine.
Na njihovim lokalitetima pričama i uprizorenjima, javnim događanjima, promotivnim materijalima, slikovnicama, filmovima, brošurama, mobilnim aplikacijama i tomu slično nastojat će se "oživjeti" gradine. Posebna će se pozornost posvetiti marketingu turističkih proizvoda uz informacije o prostoru, što zahtijeva osposobljavanje stanovništva, posjetitelja, ali i turističkih vodiča.
Arheološki prekogranični itinerar obuhvaća četiri gradine, dakle Štanjel i Korte u Sloveniji te Rašpor i Brseč u Hrvatskoj koje su povezane u "Zemlju kaštelira". To podrazumijeva, rekla je Prašnikar, izradu plana upravljanja gradinama, čišćenje revitaliziranih gradina i njihove okoline, rekonstrukciju i zaštitu revitaliziranih gradina te izradu mobilne i web aplikacije "Kašteliri road".
- To bi trebali biti temelji za uspostavu arheološkog parka i mogući upis gradina na UNESCO-v Popis svjetske baštine, rekla je Prašnikar.
Botanički prekogranični itinerar vezan je uz arheobotaniku i etno botaniku, a temelji se na osam poučno rekreacijskih i didaktičkih staza u okolici revitaliziranih gradina. Od toga Prašnikar je izdvojila Botanički park u Mošćeničkoj Dragi, botanički vodič, genetska banka korisnih biljaka, kodeks za branje korisnih biljaka, istraživanje i objavljivanje izvješća o imenima i tradicijskoj uporabi bilja te promociji botanike i etno-botanike područja obuhvaćanih projektom.
U sklopu projekta "Kaštelir" u danima koji su pred nama, 28. i 29. kolovoza, održava se Festival Encijan izvijestila je Roberta Medica, načelnica Općine Lanišće. Cilj festivala je, kako je istakla, promovirati Ćićariju i sve njene prirodne ljepote i baštinu, a posebno zaštićeno bilje, kao što je encijan.
- To bi trebalo potaknuti lokalno stanovništvo na uzgoj zaštićenog bilja koje je u prirodi kao samoniklo zabranjeno sakupljati, rekla je Medica, dodajući kako grb Općine Lanišće na sebi ima upravo ovu biljku. Festival Encijan održat će se u dvije edicije po dva dana te će obuhvaćati različite aktivnosti: obrazovne aktivnosti, promociju domaće kuhinje i drugih proizvoda u suradnji s lokalnim ponuđačima, obrtnicima te društvenim poduzećima, promociju bogatstva kulturne baštine gradina, života u njima te botaniku i etnobotaniku projektnog područja.
U sklopu festivala održat će se nekoliko online predavanja i radionica iz područja: Život na gradinama, Botanika i etnobotanika, Kulinarska radionica (hrana od divljih plodova, ljekovito bilje i njegovo korištenje, ekološka poljoprivreda/travarstvo), radionice, poticanje ruralnog poduzetništva te socijalno poduzetništvo za održivi ruralni razvoj. Načelnica Medica zahvalila je svima koji sudjeluju u ovom projektu, naglasivši kako je ovo prvi EU projekt u kojem sudjeluje Općina Lanišće, a posebno će biti sretna ako projekt doprinese ostanku ljudi na Ćićariji.
Encijan na obroncima Ćićarije raste kao samonikla biljka i strogo je zaštićena, a u sklopu projekta "Kaštelir" planira se pokrenuti njen uzgoj. Park prirode Učka, jedan od devet partnera međunarodnog projekta Kaštelir na pokusnim površinama pokušat će uzgojiti nekoliko samoniklih vrsti bilje koje rastu na području Ćićarije, a među njima i žuta sirištara, odnosno žuti srčanik, žuti encijan.
Ezio Pinzan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Istarske županije dijeli mišljenje načelnice Lanišća s nadom da će uzgoj encijana na Ćićariji omogućiti ekonomski razvitak ovog kraja, ali i prosperitet njegovih stanovnika.
Partneri u projektu su Općina Komen, kao vodeći partner, Općina Izola, Sveučilište u Mariboru, Institut za istraživanje, razvoj i strategije društva, kulture i okoliša IRRIS, Istarska županija (Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu), Općina Lanišće, Općina Mošćenička Draga i Javna ustanova "Park prirode Učka".