Izazov koji je već prisutan, a bit će još i izraženiji, jest organizacija posjećivanja na lokalitetima koji privlače najveći broj posjetitelja. Tu će poseban izazov predstavljati vrh Vojak i zona vršnog grebena na kojoj tek treba osmisliti organizaciju posjećivanja, pogotovo u slučaju realizacije planirane izgradnje žičare koja bi vršnu zonu Učke povezivala s opatijskom rivijerom
Učka (snimila Gordana Čalić Šverko)
Prvih siječanjskih dana započela je javna rasprava o prijedlogu Plana upravljanja Parkom prirode Učka i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže za razdoblje od 2023. do 2032. godine, koji je izrađen u okviru projekta "Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000" i sufinanciran sredstvima iz Europskog kohezijskog fonda kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija. Nositelj izrade je Javna ustanova "Park prirode Učka", a uz Javnu ustanovu, izrađivači su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Uprava za zaštitu prirode, Zavod za zaštitu okoliša i prirode, Jedinica za provedbu projekta - WYG savjetovanje d. o. o., te Zadruga Granum Salis.
Plan upravljanja u prvom redu pomaže Javnoj ustanovi da dugoročno učinkovito upravlja očuvanjem zaštićenih područja i područja ekološke mreže. No, ujedno je i javni dokument, dostupan svima, koji omogućuje i zainteresiranoj javnosti da prati djelovanje JU te da se vlastitim angažmanom, gdje je to moguće, uključi u upravljanje i tako doprinese očuvanju vrijednosti područja. Obuhvaća područje Parka prirode Učka te šire područje ekološke mreže značajno za očuvanje ptica Učka i Ćićarija, kojeg je Park sastavni dio.
Park prirode Učka ujedno je uključen i u ekološku mrežu kao područje očuvanja značajno za vrste i stanišne tipove. Plan uključuje i druga manja zaštićena područja i područja ekološke mreže značajna za očuvanje vrsta i stanišnih tipova koja se nalaze unutar Parka ili u njegovoj neposrednoj blizini.
Zbog svojih vrijednosti Učka je proglašena Parkom prirode 19. svibnja 1999. godine. Reljef i neposredna blizina mora uvjetovali su razvoj specifične klime i bujnu šumsku vegetaciju. Na njegovom se području nalaze i bogata antropogena staništa s brojnim endemskim, ugroženim i zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama. U parku prirode dopuštene su gospodarske i druge djelatnosti te zahvati kojima se ne ugrožavaju njegova bitna obilježja i uloga.
Vela Draga, kanjonska dolina u kojoj se na relativno malom prostoru nalaze brojni geomorfološki fenomeni, zaštićena je još 1968. godine kao "rezervat prirodnog predjela" te 1998. godine postaje geomorfološki spomenik prirode.
Područje Učke proglašeno je značajnim krajobrazom 23. veljače 1998. godine. Proglašenjem parkom prirode, Odluka o proglašenju izmijenjena je na način da je značajni krajobraz podijeljen u dva dijela: Učka - sjeverni dio i Učka - južni dio. U značajnom krajobrazu dopušteni su zahvati i djelatnosti koje ne narušavaju obilježja zbog kojih je proglašen.
Zbog vrijednosti za očuvanje bioraznolikosti na razini Europske unije, cijelo područje učkarskog parka te pridruženih područja obuhvaćenih ovim planom uvršteno je 2013. godine u ekološku mrežu Natura 2000, koherentnu europsku ekološku mrežu sastavljenu od područja u kojima se nalaze prirodni stanišni tipovi i staništa divljih vrsta od interesa za Europsku uniju, a omogućuje očuvanje ili, kad je to potrebno, povrat u povoljno stanje očuvanja određenih prirodnih stanišnih tipova i staništa divljih vrsta u njihovu prirodnom području rasprostranjenosti. Temelji se na EU direktivama, a područja se biraju na osnovi propisanih stručnih kriterija. Kod upravljanja u obzir se uzimaju interesi i dobrobit ljudi koji u njima žive.
Ekološka mreža sastoji se od područja očuvanja značajnih za ptice za koje se utvrđuju ciljne vrste ptica, te područja očuvanja značajnih za vrste i stanišne tipove za koje se utvrđuju ciljni stanišni tipovi i ciljne vrste biljaka i životinja, osim ptica. Isti prostor može biti proglašen kao područje očuvanja za ptice i kao područje očuvanja za vrste i stanišne tipove.
Područje Parka prirode Učka, zbog svoje atraktivnosti i blizine turističkih destinacija obalnog područja dobro je posjećeno, a izvjesno je da će broj posjetitelja i dalje rasti, s obzirom na to da su potrebe i interes za odmorom i rekreacijom u prirodi sve veće. To predstavlja priliku da se afirmira kao mjesto doživljaja i učenja o prirodnim vrijednostima, mjesto senzibiliziranja na vrijednost i važnost njihovog očuvanja, ali i izazov da se posjećivanje organizira na način koji će osigurati preduvjete za željeni doživljaj tih vrijednosti.
Izazov koji je već prisutan, a u predstojećem će razdoblju, s očekivanim povećanjem broja posjetitelja, izvjesno biti još izraženiji, navodi se u planu upravljanja, jest organizacija posjećivanja na lokalitetima koji privlače najveći broj posjetitelja ili predstavljaju ishodišne točke za obilazak okolnih područja. U tom smislu će poseban izazov predstavljati vrh Vojak i zona vršnog grebena na kojoj tek treba osmisliti organizaciju posjećivanja u uvjetima očekivanog visokog intenziteta posjećivanja, posebice u slučaju realizacije planirane izgradnje žičare koja bi vršnu zonu Učke povezivala s opatijskom rivijerom.