zoran milanović

DEČKO S ULICE NA PANTOVČAKU Predsjednik Republike zakonski je zaštićen od uvreda i kleveta kao posebna politička vrsta, a on može o svakome reći što god želi

  Predsjednik zanemaruje činjenicu da on nije jednako nemoćan kao običan građanin i dovodi u situaciju građane s kojima on dolazi u verbalni konflikt u poziciju nesigurnosti i ugroženosti. Postoji asimetrija i o tome treba voditi računa. Predsjednik ne smije tako komunicirati s građanima, posebno s onima koji zastupaju ranjive skupine, objašnjava politički analitičar Davor Gjenero

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
(Goran Mehkek / CROPIX )

(Goran Mehkek / CROPIX )


Žestoka medijska svađa predsjednika Republike Zorana Milanovića i spisateljice Vedrane Rudan – koja je uslijedila nakon predsjednikova verbalnog obračuna s udrugom B.A.B.E. na temu zlostavljanja i omalovažavanja žena o kojoj se u posljednje vrijeme u javnosti mnogo govori – ponovno je otvorila pitanje kakvog se bontona državni poglavar, zapravo, treba pridržavati?

Komunikacijski stručnjaci s kojima smo razgovarali – ali i oni koji su odbili uopće komentirati raspravu Milanovića, Vedrane Rudan i spomenute udruge – djelomice smatraju kako je odlika koju su birači i odabrali kod predsjednika s karakterom – no napomenuli su i kako čovjek s takvom političkom moći ne smije napadati obične građane koji ga čak, zbog postojanja sudskog imuniteta, ne mogu ni tužiti.

Drugim riječima, dok je predsjednik zakonski zaštićen od uvreda i kleveta kao posebna politička vrsta, on sam može o svakome reći što god želi. Tako je u raspravi o Vedrani Rudan na Facebooku napisao kako je „polupismeno, vulgarno piskaralo“ uz napomenu kako se zalaže „protiv fašističko-boljševičkog terora u javnom prostoru.“ 

Tko je ovdje lud?

Spisateljica Rudan stala je, naime, u obranu udruge B.A.B.E. nakon Milanovićeve ocijene kako ta udruga ima ružno ime napisavši kako je on nekvalificirani „divljak“ koji je ujedno „potkapacitiran“ te „intelektualno nevin.“

Tko je nevin, a tko za je ludnicu pitali smo komunikacijske stručnjake i političke analitičare. Neki su odbili odgovor, a jedna poznata analitičarka samo je napomenula kako nema namjeru komentirati žensku udrugu koja, primjerice, ne brani kandidatkinju na izborima u Zagrebu Vesnu Škare-Ožbolt, koju Hrvatska televizija ne tretira kao ostale kandidate pa se može zaključiti kako brane samo svoje miljenice – ljevičarke, feministice i aktivistice na toj strani političke bojišnice.

„Predsjednik Republike je osoba koja ima političku moć. Ona je više simbolička nego stvarna, ali postoji. A ako je netko na poziciji moći, ne može se na takav način obračunavati s onima koji su slabiji od tebe. Ne može se upotrijebiti grubost koju bi mogao da si privatni građanin. Predsjednik zanemaruje činjenicu da on nije jednako nemoćan kao običan građanin i dovodi u situaciju građane s kojima on dolazi u verbalni konflikt u poziciju nesigurnosti i ugroženosti. Postoji asimetrija i o tome treba voditi računa. Predsjednik ne smije tako komunicirati s građanima, posebno s onima koji zastupaju ranjive skupine“, objašnjava politički analitičar Davor Gjenero.

U tome je i razlika između verbalnog rata predsjednika Milanovića i premijera Andreja Plenkovića prošlog ljeta – bez obzira na to što su jedan drugome vadili detalje iz biografije – radilo se o obračunu jednako zaštićenih i moćnih političkih figura. Napad na slabije od sebe predsjednik koristi po načelu „oko za oko“ i napasti će sve koji mu nisu po volji.

Komunikacijski stručnjak Krešimir Macan komentira kako je „predsjednik odgovorio Vedrani Rudan na njezinoj razini komunikacije.“

„Ali, to nije razina komunikacije na kojoj bi predsjednik države trebao komunicirati. Ako je već Rudan vulgarna i slično, predsjednik nije trebao biti, ali to je Milanović. On vraća „oko za oko“. Jasno je da će snositi posljedice, jer svakome je jasno što znači kad političar napadne nekog novinara. Uzme te „na zub“ i godinama piše o temi, komunikacijski stručnjaci mu to nikada ne bi savjetovali. Milanović je sam rekao da je on „dečko s ulice“ i tako se ponaša. Ako te na ulici netko maltretira, odgovoriš mu istom mjerom. Tako se Milanović ponaša s medijima“, komentira Macan i dodaje da se ljudima, u velikom dijelu, sviđa njegova direktnost i otvorenost.

Sve je moguće

Davor Gjenero dodaje: „Predsjednik Republike ne smije na takav način komunicirati s osobama poput Vedrane Rudan. Kad prihvatiš mjesto na kojem si štićena osoba s imunitetom nisi ravnopravan s ostalim građanima. Treba se s puno skrupula ponašati u javnom dijalogu.“

Koliko skrupula ima u hrvatskoj politici i medija, druga je tema. Predsjednik Milanović pokazao je da se iza „karaktera“ s kojim se promovirao na izborima prije godinu dana, krije političar od kojeg se svašta može očekivati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter