Zgrada nekadašnjeg mlina traži kupca (L. JELAVIĆ)
Neki su vijećnici i ranije ukazivali da su procijenjene vrijednosti nekretnina često niže od stvarnog stanja na tržištu nekretnina, tražeći da se povećavaju iznosi za neke nekretnine
Gradsko vijeće potvrdilo je odluku o prihvatu najpovoljnijih ponuda po posljednjem natječaju za prodaju gradskih nekretnina čime će za tri prodane nekretnine u proračun biti uplaćeno nešto više od 1,4 milijuna kuna. U naselju Markovac prodana je tako zgrada površine 144 četvorna metra s okućnicom od 539 kvadrata, za 320 tisuća kuna, što je tek nekoliko kuna više od početne cijene.
Zemljište nije prodano
U Burolima je prodano 3.180 kvadrata zemljišta u građevinskoj zoni za čak 520.000 kuna, a početna je cijena bila gotovo 160.000 kuna manja. Na području Momjana prodana je i građevinska parcela površine 2.382 četvorna metra za 586.600 kuna što je za pedesetak tisuća kuna više od početne cijene.
Za svaku nekretninu pristigla je po jedna ponuda. Prve dvije nekretnine kupile su osobe s tih područja, dok je zemljište u Momjanu kupilo jedno poduzeće registrirano u Zagrebu.
U tom je natječaju na prodaju bila izložena i zgrada u Bujama površine oko 230 kvadratnih metara s pripadajućim zemljištem površine oko 980 kvadratnih metara. Za tu zgradu po početnoj cijeni od 527.000 kuna nije bilo zainteresiranih, pa je ta nekretnina s istom početnom cijenom stavljena u novi natječaj koji će biti objavljen ovih dana.
Mlin na novom natječaju
Radi se o nekadašnjem mlinu u Grožnjanskoj ulici, a koju je Grad svojedobno bio namijenio za budući vatrogasni dom. Kako se kasnije našlo novo rješenje za uređenje vatrogasnog doma, nekretnina je izložena prodaji.
Inače, u novom natječaju su još dvije veće parcele unutar građevinskog područja. Prva nekretnina je na području Kremenja površine 2.025 kvadrata i njena početna cijena je blizu 226.000 kuna, dok je početna cijena zemljišta na području Momjana površine 1.597 kvadrat 394.000 kuna. U prijedlogu natječaja za tu je nekretninu bila predviđena znatno manja procijenjena vrijednost, ali je Gradsko vijeće prihvatilo sugestiju vijećnika Manuela Viginija da se cijena utvrdi na temelju postignutog iznosa u prošlom natječaju za nekretninu u istom mjestu i sličnih karakteristika.
Inače, neki su vijećnici i ranije ukazivali da su procijenjene vrijednosti nekretnina često niže od stvarnog stanja na tržištu nekretnina, tražeći da se povećavaju iznosi za neke nekretnine. Vijećnici su prihvatili povećanje početne cijene, uz prijedlog (uglavnom oporbenih vijećnika) da konačne cijene nekretnina koje se prodaju putem javnog natječaja utvrđuje posebno tijelo, uvažavajući procjenu ovlaštenog stručnog procjenitelja.