(Snimio Branko Biočić)
Prošla godina bila je za labinsko komunalno poduzeće "1. maj" posebno izazovna po pitanju kompletiranja kadrova što je čest problem proteklih godina, ne samo u tom trgovačkom društvu. Zaslugom djelatnika ipak je ostvarena većina zadanih ciljeva, a ostaje im i ubuduće pružiti što kvalitetniju uslugu u prikupljanu miješanog komunalnog otpada iz kućanstava i drugih izvora, biootpada, reciklabilnog, opasnog i glomaznog komunalnog otpada.
(Foto Komunalno poduzeće 1. maj)
- Prošle godine nije došlo do značajnijih promjena u obavljanju naše javne usluge. Također, cijena se nije mijenjala od 2023. godine kada je došlo do povećanja varijabilnog dijela isključivo zbog porasta cijene zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada na Kaštijunu. U rujnu 2024. godine Kaštijun je otkazao ugovor s nama i prema drugim pružateljima javne usluge u Istri te se očekuje sklapanje novog ugovora. Istarska županija nije izradila Plan gospodarenja otpadom unatoč zakonskoj obavezi te se to kašnjenje sada protegnulo na više od godinu dana.
Za nas je taj Plan izuzetno bitan jer se u njemu očekuju smjernice za buduće razdoblje kao što su lokacije i broj potrebnih sortirnica i kompostana u Istarskoj županiji, rekao je Dorijano Bažon, direktor labinskog komunalnog poduzeća "1. maj" podnoseći izvješće o poslovanju na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Labina te istaknuo da su zbog obavljanja što kvalitetnije usluge nabavili jedno novo komunalno vozilo za sakupljanje komunalnog otpada zapremine 16 metara kubičnih.
Bažon je dodao kako nastavljaju trend pomlađivanja voznog parka te je sada prosječna starost vozila za prikupljanje komunalnog otpada 8,3 godina.
- Nadalje, uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenut je postupak nabave 40 novih otpadomjera u vrijednosti od 76 tisuća eura. Njihova ugradnja se uskoro očekuje. Svi naši korisnici imaju na raspolaganju spremnike za prikupljanje miješanog komunalnog otpada te selektivnog otpada. U naselju Presika sva kućanstva, njih oko 250, dobila su i spremnike za odvajanje biootpada.
Nabava spremnika sufinancirana je od strane Fonda. Zajedno s Marcilnicom, koja je bila mjesto pilot projekta prikupljanja biootpada, sada je prikupljanjem biootpada obuhvaćeno oko 350 kućanstava u Labinu. Tu brojku želimo povećati pa ćemo zato ići s pilot projektom postavljanjem zajedničkih spremnika za prikupljanje biootpada na par lokacija urbanog dijela Labina, dodao je Bažon.
Ocijenio je i kako je broj korisnika javne usluge na Labinštini u blagom porastu, a nešto veći broj bilježi se u sezoni radi sezonskih djelatnosti te iznajmljivača koji ujedno i žive na obračunskom mjestu. Pored stalnog stanovništva, značajan je udio turizma i broj ostvarenih noćenja koji je ukupno za Labinštinu nešto manji u odnosu na 2023. godinu.
Naglasio je kako javna usluga mora biti dostupna tijekom čitave godine pa tako mora zadovoljiti sve izazove u samoj špici sezone koja značajno utječe na poslovanje i potrebne resurse. O stopi prikupljanja odvojenog otpada rekao je kako je prošle godine zabilježen pad s 46,9 na 39,9 posto.
- Većim dijelom taj pad je rezultat manje količine prikupljenog glomaznog otpada jer je u 2023. godini prikupljeno daleko više glomaznog od prosjeka čime je rezultat bio bolji. Također, na manju stopu utjecalo je i nešto veća količina miješanog komunalnog otpada prikupljenog u 2024. godini u odnosu na godinu ranije.
Možemo reći da smo dosegli postotak koji se neće značajnije mijenjati bez dodatnih napora oko odvajanja biootpada, odnosno stimuliranjem kompostiranja kod dijela korisnika koji imaju uvjete za to. Što se tiče količine prikupljenog miješanog komunalnog otpada tijekom 2024. godine u županijskom centru Kaštijun zbrinuto je 4.085 tona, odnosno 162 tone više nego u 2023. godini. Ukupni trošak tog zbrinjavanja iznosio je 623.371 eura, zaključio je Bažon.
Dorijano Bažon, direktor komunalnog poduzeća (Snimio Branko Biočić)
Naglasio je i, kako bi se potaknulo smanjenje udjela miješanog komunalnog otpada u ukupnom komunalnom otpadu, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost jedinicama lokalne samouprave obračunava poticajnu naknadu.
Vijećnici IDS-ISU Rasim Halilović i Alenka Verbanac, Mladen Bastijanić iz Demokrata i nezavisni Darko Martinović pohvalili su rad djelatnika komunalnog poduzeća "1. maj", njihovu zaslugu za čist i uredan grad s istim kadrom i sredstvima, posebice tijekom turističke sezone kada ima više posla.
- Treba zadržati postojeći kadar, ali ga i adekvatno platiti, a posebno bih javno pohvalio pometača ulica Elvisa Čizmića koji zaslužuje nagradu za svoj rad. Najveći je problem Kaštijun koji nam je omča oko vrata, nikad nije saživio na zadovoljavajući način i to zbog pokvarenih ljudi i pokvarenih političara u tom sustavu koji u svemu vide samo zaradu. Na nama je da u Labinu čim više odvajamo komunalni otpad i biootpad, rekao je Bastijanić, a Martinović dodao kako se nada da će se pronaći rješenje za Kaštijun istaknuvši da je Labin prvi u Istri počeo selektirati otpad.
Pored miješanog komunalnog otpada značajan je i stalni porast troškova za zbrinjavanje plastične ambalaže. Trenutna cijena zbrinjavanja je 300 eura po toni. Ukupni trošak zbrinjavanja plastike u 2024. godini iznosio je 196.032 eura.
Djelomično rješenje za umanjenje troškova zbrinjavanja reciklabilnog otpada je sklapanje sporazuma s Fondom koji je krajem godine poslao pozive svim davateljima javne usluge za dostavom određenih podataka, što su oni i učinili, pa čekaju dostavu prijedloga od strane Fonda.