održivi turizam

Penjanje, trčanje, bicikliranje... Proljeće donosi pregršt opcija za outdoor aktivnosti u Istri

| Autor: Doria Mohorović
(Foto Istra Outdoor)

(Foto Istra Outdoor)


Održivi turizam u Istri posljednjih godina doživljava značajan razvoj, a središnju ulogu u oblikovanju outdoor ponude nosi odjel Istra Outdoor unutar Istarske razvojne turističke agencije (IRTA-e). Ovaj odjel koordinira razvoj outdoor proizvoda u Istri, definirajući županijske standarde i osiguravajući kvalitetu infrastrukture za aktivnosti na otvorenom. Financijsku i operativnu podršku pružaju Istarska županija, vodeće hotelske kuće i Turistička zajednica Istarske županije, kao i brojne lokalne turističke zajednice.

Outdoor ponuda Istre, koja je brojnim izletnicima i avanturistima omiljena baš u proljeće, temelji se na četiri glavna proizvoda: biciklizmu, pješačko-trkačkim stazama, kajakarenju i slobodnom penjanju. Jedan od najupečatljivijih simbola ove ponude su standardizirani smjerokazi koji označavaju biciklističke i pješačke staze diljem županije.

Također se, odvojeno od planinarskih (crveno-bijelih) markacija mogu sresti plavo-bijele pješačke markacije. Ovakav sustav primijenjen je na području cijele Istre kao službeni sustav označavanja staza, a omogućuje turistima i lokalnom stanovništvu sigurno i jednostavno kretanje prirodnim krajolicima Istre.

(Foto Istra Outdoor)(Foto Istra Outdoor)

Sve biciklističke staze dostupne su na www.istria-bike.com, gdje se nalazi više od 160 ruta različite težine i tipologije. S druge strane, pješačko-trkački sadržaji predstavljeni su na www.istria-trails.com, gdje se može pronaći oko 90 staza. Sve staze imaju GPX zapise dostupne za slobodno preuzimanje. Upravljanje ovim portalima, kao i krovnom stranicom www.istria-outdoor.com, provodi odjel Istra Outdoor.

Osim toga, promocija outdoor ponude provodi se putem Facebooka i Instagrama, gdje se objavljuju novosti, informacije o događanjima, preporuke pružatelja usluga i promocije outdoor manifestacija. Na raspolaganju su i službene karte koje se mogu preuzeti u PDF formatu ili osobno u lokalnim turističkim zajednicama. Prva standardizirana karta izrađena je 2008. godine, a svako novo izdanje donosi poboljšanja i prilagodbe stvarnom stanju na terenu.

U odjelu Istra Outdoor također se organizira nastup na specijaliziranim outdoor sajmovima, od kojih su se iznimno uspješnim pokazali sajmovi "Fahrrad&Wandermesse" u Stuttgartu (siječanj) te "Fiera del cicloturismo" u Bologni (u ožujku-travnju). Na takvim se nastupima za destinacijsku promociju primarno koristi brošura "Istra outdoor", koja se izrađuje krajem svake kalendarske godine, još od 2013. godine. Brošura se distribuira putem Turističke zajednice Istarske županije te HTZ-ovih predstavništava u inozemstvu, a lokalno se koristi u uredima TZ-ova, na recepcijama hotela i drugdje.

(Foto Istra Outdoor)(Foto Istra Outdoor)

Strateški razvoj i kontrola kvalitete infrastrukture

Jedan od ključnih prioriteta odjela Istra Outdoor je održavanje visoke kvalitete outdoor infrastrukture. Svake godine provode se nenajavljene kontrole biciklističkih i pješačkih staza, a prikupljeni podaci dostavljaju se nadležnim turističkim zajednicama. Od 2017. godine u Istri je implementiran sustav brojanja prometa biciklista i pješaka, postavljen na ključnim lokacijama, uključujući trasu Parenzane.

Ovi podaci koriste se za analizu i planiranje budućeg razvoja infrastrukture te za optimizaciju upravljanja outdoor turizmom. Istra je jedina hrvatska županija koja koristi ovakav sustav, a prikupljeni podaci koriste se za donošenje strateških odluka na regionalnoj i lokalnoj razini.

U zadnje vrijeme sve više se naglasak daje na sigurnost prometa biciklista i ostalog prometa. Radi toga se pojačano radilo na projektima Eurovelo trasa kroz Istru koje koordinira UO za turizam IŽ, a također su, od 2020., kreirane dvije trase transverzala za pješake i bicikliste. Prva je transverzala T01, od Pule, preko Rovinja, Poreča, Novigrada do Umaga, uz zapadnu istarsku obalu.

Druga osmišljena je T07 – od Lima, preko Pazina, Gračišća, Nedešćine, Labina do Rapca, a već i samo pejzažem, ali i konfiguracijom terena (i korisnicima) znatno razlikuje od prve. Cilj je ubuduće poraditi na transverzali T02 – po istočnoj obali, a zatim to upotpuniti transverzalama na sjeveru Istre i preostalim poveznicama kroz unutrašnjost.

(Foto Istra Outdoor)(Foto Istra Outdoor)

Istra Outdoor konferencija

Kao jedan od najvažnijih događaja u outdoor sektoru, krajem godine održava se Istra Outdoor konferencija, koju organiziraju Upravni odjel za turizam Istarske županije i IRTA. Ove godine konferencija je održana u Studiju Sonda u Vižinadi, uz sudjelovanje brojnih stručnjaka, predstavnika lokalnih turističkih zajednica i hotelijera. Cilj konferencije bio je predstaviti aktualne outdoor projekte i inicijative, s posebnim naglaskom na pješačko-biciklističku stazu Parenzanu kao simbol održivog turizma.

Tom je prilikom pročelnica Upravnog odjela za turizam, Nada Prodan Mraković, naglasila ključnu ulogu IRTA-e u povezivanju aktivnosti i očuvanju Parenzane, koja se kontinuirano održava i unapređuje.

- Upravni odjel za turizam jedan je od ključnih dionika razvoja proizvoda Istra Outdoor, te kroz svoje aktivnosti snažno podupire razvoj ovog oblika turizma na području cijele Istre. To se ogleda u javnim pozivima za dodjelu sredstava na turistički manje razvijenim područjima za selektivne oblike turizma, poput outdoora, za što je ove godine izdvojeno 70.000 eura.

Također, kroz potpore outdoor manifestacijama poput Cro Racea, Ironmana, Parenzane i Istrian Springa, dodijeljeno je 35.000 eura. Osim toga, sufinanciramo razvoj proizvoda Istra Outdoor s iznosom od 33.200 eura putem Sporazuma o suradnji između hotelijera, Turističke zajednice Istarske županije, Istarske županije i IRTA-e.

U sklopu upravljanja najatraktivnijom pješačko-biciklističkom stazom Parenzana, u suradnji s gradovima i općinama kroz koje prolazi, ove je godine izdvojeno dodatnih 80.000 eura. Poseban projekt uređenja vijadukta Sabadin kandidiran je prema Ministarstvu turizma i sporta, od kojih je osigurano dodatnih 70.000 eura, rekla je Prodan Mraković.

(Foto Istra Outdoor)(Foto Istra Outdoor)

Jedan od najvažnijih aktualnih projekata je CYROS, koji provodi Upravni odjel za turizam IŽ. Cilj projekta je definiranje biciklističke rute duž Jadranske obale u Italiji i Hrvatskoj, s povezivanjem prema zaleđu. Projekt promiče održivu mobilnost, razvoj turizma i uključivanje različitih sredstava prijevoza u putovanju biciklom.

Na području Istarske županije projekt će dodatno valorizirati Parenzanu te povezati prometnice s rutom Eurovelo 8 i spomenutim transverzalama. Također, poticat će održivu mobilnost nabavom opreme i unapređenjem javnog prijevoza.

Očekivani rezultati su povećana održivost i kvaliteta usluga prijevoza, privlačna alternativna multimodalna rješenja za smanjenje ovisnosti o privatnim automobilima u regionalnom i prekograničnom prometu, unaprijeđene regionalne i prekogranične intermodalne veze (npr. biciklom i vlakom, biciklom i autobusom, biciklom i brodom). Predviđeno je da projekt završi sredinom 2026. godine, uz ukupni proračun od 370.000 eura i uz sufinanciranje Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR), u okviru programa Interrreg Italija-Hrvatska 2021-2027.

- Smatramo izrazito važnim redovito okupljanje dionika, umrežavanje, razmjenu mišljenja i daljnje koordinirano razvijanje Istra Outdoor proizvoda na razini destinacije. Sinergija svih uključenih omogućit će maksimizaciju učinaka i daljnji razvoj ovog značajnog segmenta turizma, zaključila je Prodan Mraković.

Sudionici konferencije imali su priliku poslušati predavanja o upravljanju destinacijskim standardima, razvoju vizualnog identiteta outdoor destinacije i primjerima dobre prakse, poput projekta Bike Centre Poreč te slovenske inicijative Mountain Bike hotel Koroš. U završnom dijelu, izvedbom Istra Inspirit tima, sudionici su otputovali u 1924. godinu, oživljavajući povijest Parenzane kroz zanimljive priče i događaje.

(Foto Istra Outdoor)(Foto Istra Outdoor)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter