LORIS PERŠURIĆ

U Poreču vidljiv napredak u svim segmentima života

| Autor: Zvonimir Guzić
(Foto: Grad Poreč)

(Foto: Grad Poreč)


Pod vodstvom gradonačelnika Lorisa Peršurića, kojem teče drugi mandat na mjestu čelnog čovjeka grada, Poreč je tri puta proglašen gradom s najboljom kvalitetom života u Hrvatskoj u kategoriji srednjih gradova.

U isto vrijeme Poreč se profilirao kao grad sporta, manifestacija i poduzetništva, s velikim ulaganjima u sportsku infrastrukturu i potporama poduzetnicima. Grad je uložio značajna sredstva u obnovu kulturne baštine, uključujući obnovu gradske rive i Zavičajnog muzeja Poreštine. S gradonačelnikom Poreča razgovarali smo o protekle četiri godine, ali bacili smo pogled i na razdoblje koje je pred nama.

(Foto: Grad Poreč)(Foto: Grad Poreč)

Kako Poreč danas izgleda iz perspektive Lorisa Peršurića?

- Poreč je danas grad koji ide u dobrom smjeru i ima gotovo sve za siguran i ugodan život. Istovremeno, Poreč je i grad koji raste i razvija se pa na to treba odgovoriti ulaganjima i brigom za sve generacije građana. Naš grad je u protekle četiri godine napravio značajan iskorak u mnogim područjima, od infrastrukture i gospodarstva do društvenih i kulturnih sadržaja, a to prvenstveno mogu zahvaliti kvalitetnom i sposobnom timu suradnika, bez kojih sve to ne bi bilo moguće.

Iza nas su konkretni projekti, a pred nama jasni ciljevi – radimo stabilno, planski i odgovorno, u dogovoru s građanima i našim vrlo aktivnim mjesnim odborima. Poreč je jedan od onih istarskih gradova koji pokriva veliku površinu i sastoji se od čak 53 naselja raspoređenih na 139 četvorna kilometra. Naša nit vodilja je da sve dijelove grada, prigradskih naselja i sela razvijamo s jednakom pažnjom. Tako nam je, osim komunalne opremljenosti poput prometnica ili kanalizacijske mreže, važno da naselja imaju i sve druge potrebne sadržaje – škole, vrtiće, društvene domove, polivalentna i dječja igrališta, javni prijevoz, medicinsku rekreaciju za starije i druga događanja… Zato nastavljamo s projektima koje smo najavili, a koje građani očekuju od nas.

Velik fokus zadnjih pet godina stavili smo na naše najmlađe – izgradili smo rekordnih pet novih vrtića, a obnavljamo postojeće. Upravo se dovršavaju po jedan novi vrtić s jaslicama u Varvarima i jedan u Novoj Vasi za 300 djece, a to je konkretna pomoć našim obiteljima jer želimo svakom djetetu osigurati mjesto u gradskom vrtiću. Naša ulaganja u predškolski odgoj nisu stala samo na izgradnji novih vrtića, od 1. siječnja ove godine plaće odgojiteljicama i odgojiteljima u porečkim vrtićima izjednačene su s plaćama u školstvu, ali su ostali doprinosi na plaće znatno veći nego u školstvu, što ih čini najvišim plaćama u Istri, a kroz kvalitetan socijalni dijalog s partnerima nastavit ćemo ulaganja u materijalna prava onima koji rade tako odgovoran posao – brinu o našim najmlađima.

Rješavanje stambenog pitanja

- Posvetili smo se i rješavanju stambenog pitanja, kako porečkim obiteljima, tako i deficitarnim kadrovima. Mladim ljudima treba stabilnost, a mi to sigurno nudimo – kroz stan, posao, vrtiće, škole – sve potrebno za kvalitetan život. U samo nekoliko godina Poreč je, uz gradsku subvenciju po kvadratu za kupovinu ili pak dodjelom stanova za deficitarne kadrove, omogućio da 40-ak porečkih obitelji riješi svoje stambeno pitanje. Ali tu nismo stali, kao još jedan vid uključivanja građana u sve važne odluke, proveli smo anketu o preferiranom obliku pomoći kod rješavanja stambenog pitanja.

(Foto: Grad Poreč)(Foto: Grad Poreč)

Zanimljivo, sugrađani su najviše zainteresirani za dodjelu građevinskog zemljišta za izgradnju obiteljskih kuća ili pak za to da Grad financira/gradi stanove koje potom na temelju razrađenih kriterija prednosti daje u višegodišnji zakup sa ili bez mogućnosti otkupa. I ova činjenica govori u prilog tome da nekadašnji model POS-ovih stanova građanima danas, nažalost, zbog skupe izgradnje više nije niti poticajan niti prihvatljiv. Mi smo sve pripremili za provođenje dvije preferirane mjere i sad čekamo finaliziranje donošenja Nacionalnog plana stambenog pitanja, kako bi se uskladili s novim zakonima i pokrenuli nove programe podrške u rješavanju stambenog pitanja naših porečkih obitelji.

Dalje, uveli smo javni prijevoz nabavom e-busa sredstvima iz EU fondova i na taj način postali prvi grad, nakon Pule, koji je u Istri uveo cjelogodišnji javni prijevoz. S obzirom na odlične reakcije građana, ali i gostiju i izražen interes za širenje mreže javnog prijevoza, idemo u nabavu još dva e-busa. Upravo je u tijeku postupak javne nabave za drugi mini autobus na električni pogon za javni prijevoz na području Poreča. Ovaj će city-bus povezati Poreč i Badernu te sva naselja na navedenoj ruti.

Uz ovaj natječaj u tijeku, radimo i na osiguravanju sredstava sufinanciranja putem dostupnih, kako nacionalnih, tako i fondova Europske unije za nabavku još jednog, trećeg city-busa na električni pogon, koji bi omogućio osmišljavanje i uvođenje sustava javnog gradskog prijevoza za područje cijelog grada, s fokusom na prigradska naselja u južnom dijelu. Tu su i drugi veliki projekti – izmjene prostornog plana nakon više od 20 godina, izgradnja međuobilaznice, najveća ulaganja u kulturnu baštinu Poreča u ovome stoljeću, dovođenje kanalizacije u gotovo sva naselja i pokrivenost mrežom od čak 97%, četiri pročistača otpadnih voda kojima čuvamo naše more. Kod nas nema improvizacije – iza nas su konkretni projekti, a pred nama jasni ciljevi.

Uz mnoštvo realiziranih projekata i dalje postoji potreba za novim ulaganjima.

- Sve smo pripremili, a prošlog tjedna i raspisali natječaj za odabir izvođača na proširenju gradskog Doma za starije i nemoćne osobe i stacionar. Ovo će proširenje omogućiti otvaranje dodatnih 35 kreveta, čime će Dom za starije i nemoćne imati ukupno gotovo 120 mjesta. Proširit će se i odjel za stacionarnu skrb, koji je namijenjen korisnicima kojima je potrebna cjelodnevna medicinska njega te pomoć pri svakodnevnim aktivnostima. U ovom odjelu korisnici dobivaju stručnu skrb medicinskih sestara i njegovatelja 24 sata dnevno, uz mogućnost rehabilitacije i fizikalne terapije. Sve predradnje potrebne za otvaranje natječaja za odabir izvođača radova dovršene su u proteklom razdoblju.

To su donošenje Detaljnog plana uređenja Zone zdravstvenih objekata u Poreču, izrada idejnog pa i glavnog projekta uz troškovnik te dobivanje građevinske dozvole, s glavnim ciljem osiguravanja racionalnih troškova realizacije i zaštite zelenog pojasa, kao i rješavanje pitanja prometa i parkiranja. Posebna pozornost posvećena je organizaciji rada ustanove tijekom rekonstrukcije, kako bi Dom i dalje nesmetano funkcionirao 24 sata dnevno, svih sedam dana u tjednu za što je izrađen i elaborat, a osigurani su i prostori za neometano funkcioniranje ustanove Zdravi grad Poreč i to u nekadašnjoj zgradi Veletržnice ribe Poreč za vrijeme izvođenja radova.

Visoka razina socijalne osjetljivosti

Nakon dugotrajnog, ali uspješnog razdoblja pripreme glavni cilj je našim starijim ili bolesnim sugrađanima osigurati potrebnu skrb i dovoljan broj ležajeva u Domu jer briga za naše starije nije samo obaveza, već i naš dug prema generacijama koje su gradile ovaj grad. Dodatno smo ponosni što možemo reći da cijena smještaja za naše Porečane ostaje ista – daleko najniža u Istri. Naša politika je da porečkim umirovljenicima pomažemo stalno, tijekom cijele godine, a ne samo jednom godišnje povodom blagdana. Dakle, našim umirovljenicima subvencioniramo smještaj u Domu s više od 60 posto iznosa, isplaćujemo svakoga mjeseca naknade za sve one s malim primanjima, sufinanciramo dopunsko zdravstveno osiguranje od ove godine u 100% iznosu, osiguravamo tople obroke u kući, organiziramo i sufinanciramo Poludnevni boravak u Domu, sufinanciramo komunalnu naknadu i odvoz otpada, kao i godišnju parkirnu kartu, osiguravamo medicinsku rekreaciju, financiramo udruge umirovljenika i njihove aktivnosti… Poreč je u tom smislu doista grad s najvišom razinom socijalne osjetljivosti i međugeneracijske solidarnosti.

Dodatno, jer znam koliko je to bitno našim umirovljenicima i teže pokretnim sugrađanima, moram reći da u suradnji s državom, koja upravlja tim zavodima, dogovaramo premještanje danas teško dostupnih ureda HZZO-a i mirovinskog na puno pristupačnije lokacije. Radovi na novoj lokaciji HZZO u prizemlju skoro su gotovi i očekujemo preseljenje ureda do ljeta, dok smo s uredima mirovinskog u pregovorima oko osiguravanja novog prostora.

U 2024. godini izglasane su izmjene Prostornog plana Grada Poreča i to po prvi put nakon više od 20 godina?

- Tako je, možda ću biti malo subjektivan u procjeni, ali nije čudno da se više od 20 godina nitko nije bavio izmjenama Prostornog plana, jer za to treba imati političke hrabrosti. Bio je to stvarno zahtjevan proces i posebno se zahvaljujem svojim suradnicima u Upravnom odjelu za prostorno planiranje i zaštitu okoliša, predvođenima pročelnikom Damirom Hrvatinom, koji su ogroman broj zahtjeva zaprimili i obradili, jer je u izmjenama sudjelovalo 2.600 ljudi.

Izmjene su usmjerene na pripremu prostora Grada Poreča za period do 2040. godine na načelima održivog razvoja. Osnovni ciljevi prostornog uređenja našeg Grada su kvalitetno postavljeni već desetljećima, a te visoke standarde zadržavamo i dalje jer podsjećam, Poreč ima na snazi 52 prostorna plana svih razina i zbog toga je nerijetko pozitivan primjer u Hrvatskoj na području prostornog planiranja, a ima daleko najkvalitetnije planiranje u Istri i to još od 60-ih godina prošlog stoljeća. Najvažnije je za istaknuti da nije bilo stvaranja novih građevinskih područja.

Osim daljnje zaštite prostora priobalja, ove izmjene Plana usmjerene su i na podizanje kvalitete kontinentalnog dijela prostora Grada, u pogledu prometa, infrastrukture te poslovnih i javnih sadržaja. Što se tiče gospodarstva i poslovnih zona planirano je povećanje od 22 posto, a planirani su i javni sadržaji prvenstveno u mjesnim centrima Nova Vas, Žbandaj i Baderna. Nadalje, osobita je pažnja posvećena nadogradnji prometnog sustava Poreča kao i zaštiti vrijednog poljoprivrednog zemljišta, šuma i šumskog zemljišta, osobito krajobraznih i prirodnih vrijednosti, prvenstveno u priobalju Poreča, a uveli smo i obavezu sadnje prilikom gradnje. Danas mogu sa sigurnošću reći da Poreč ima najočuvaniji obalni pojas, što je bio i jedan od razloga zašto se tako davno i krenulo s prostornim planiranjem.

U mandatu svakog gradonačelnika postoji neka investicija koja obilježi njegov četverogodišnji rad. Što možemo dodatno istaknuti u vaše protekle četiri godine?

- Posebno se tu ističe ulaganje u kulturnu baštinu, najveće u ovom stoljeću. Obnovili smo zgradu Zavičajnog muzeja Poreštine, sad dovršavamo elektro-energetske radove i onda rad na postavu, veliki posao je odrađen kroz odličnu suradnju s našim muzejom. U suradnji s njima realizirali smo i obnovu jednog od simbola Poreča – Romaničku kuću, koja od sad ima i postav i ovu će turističku sezonu dočekati otvorenih vrata za se zainteresirane. Kao Porečan, posebno sam ponosan na to da smo na Trgu slobode otvorili Centar za posjetitelje La mula de Parenzo. To je bila dugogodišnja želja, a danas priču najpoznatije porečke poduzetnice i neslužbene gradske himne, svi mogu upoznati kroz zanimljiv postav koji je postao nezaobilazna točka učenicima kroz zavičajnu nastavu, kao i turistima koji idu u tematske šetnje ulicama staroga grada.

(Foto: Grad Poreč)(Foto: Grad Poreč)

U suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom nastavljena je detaljna i vrlo opsežna obnova našeg UNESCO spomenika – Eufrazijeve bazilike, pa je nakon obnove zvonika na red došla obnova krstionice te krovišta sakristije i južnog broda crkve. U suradnji s porečkom župom obnavljamo pročelje crkve Gospe od Anđela. Na sličan smo način obnovili i crkvu u Novoj Vasi kao i u Žbandaju, gdje obnova upravo kreće.

Obnovljena i novim postavom opremljena Memorijalna kuća narodnog heroja Joakima Rakovca u selu Rakovci otvorila je svoja vrata, kao prvi takav objekt otvoren u Hrvatskoj u zadnjih 30 godina. Želimo da nove generacije nauče i taj dio istarske povijesti i da znaju kakve je pojedince dala naša Poreština i kako njihov trag ostaje trajno zabilježen u dugoj i bogatoj povijesti naše Istre.

Za kraj, u suradnji s državom, dogovorili smo obnovu objekata u njihovom vlasništvu, a to su zgrada Lučke kapetanije na gradskoj rivi, gdje se radovi planiraju dovršiti do ljeta, kao i zgrada policijske postaje, gdje su radovi upravo počeli, a sve će to značajno unaprijediti sliku našega grada, posebno jer se radi o objektima na frekventnim lokacijama. Naravno, ima još puno posla, zato nastavljamo planski, s ciljem da Poreč bude i ostane jedno uredno i sigurno mjesto za život.

Grad Poreč je postao poznat po brojnim sportskim manifestacijama i bogatoj sportskoj infrastrukturi, vidljivi su znatni pomaci na tom planu u zadnje četiri godine tako da se dobio i epitet "grad sporta".

- Poreč u svakom smislu potpuno opravdano nosi epitet grada sporta. Lani smo izdvojili rekordnih 4,9 milijuna eura za sportske klubove i infrastrukturu iz gradskog proračuna. Raspolažemo sportskom infrastrukturom na kojoj bi pozavidjele i mnogo veće sredine – imamo ukupno šest javnih sportskih dvorana i dvije privatne, među kojima se ističe dvorana Žatika kao najveća sportska dvorana na području sve do Zadra i Zagreba, imamo preko 130 polivalentnih i dječjih igrališta, novi nogometni kampus koji će se širiti dodatnim terenima, atletsku stazu i nogometni stadion, rukometne, košarkaške i brojne teniske terene, teretanu za osobe s invaliditetom, stijenu za penjanje, kuglanu, pumptrack, teretane na otvorenom, razvijenu infrastrukturu za brojne sportaše i rekreativce uz samu obalu te projekte koji su posebno prilagođeni osobama s invaliditetom, ali i općem zdravlju stanovništva.

Ali, kako bi porečki sportaši i rekreativci svake godine na raspolaganju imali nove sadržaje, sportska infrastruktura se dodatno uređuje i nadopunjuje, a povećavaju se i izdvajanja za sportaše i rekreativce, kojih ima veliki broj.

(Foto: Grad Poreč)(Foto: Grad Poreč)

Ove se godine izdvaja obnova igrališta u sklopu SRC Veli Jože kao i obnova naše omiljene dvorane Veli Jože – od svlačionica i klupskih prostora do rasvjete. Osim toga, samo u ovoj godini ugostili smo Svjetsko prvenstvo u rukometu i utješni turnir prvenstva President's Cup, potom Svjetsko prvenstvo u dvoranskom hokeju za muškarce i žene, europski judo kup i dvoransko veteransko prvenstvo Hrvatske u futsalu. Kroz dobru suradnju javnog i privatnog sektora, naših privatnih iznajmljivača i ugostitelja, ovakve manifestacije ugošćavamo kroz cijelu godinu, a to osjetimo svi u Poreču i po potrošnji i po broju gostiju.

U prošloj godini grad je dobio titulu Šampion turizma, što je izuzetna nagrada kad se zna da je Hrvatska turistička zemlja s mnogobrojnim gradovima "biserima" na Jadranu?

- To je zaista veliko priznanje i potvrda dugogodišnjeg truda svih koji sudjeluju u razvoju turizma u Poreču – od turističkih djelatnika, ugostitelja i iznajmljivača do svih građana koji svojim gostoprimstvom doprinose kvaliteti destinacije. Na obali od Mirne do Lima ostvaruje se gotovo 10% ukupnog hrvatskog turizma i gotovo svi gravitiraju našem gradu, pa nam je prioritetno da ulažemo u infrastrukturu kako bi zadržali visoke standarde i kontinuirano radili na tome da održivi turizam bude onaj od kojeg cijela zajednica ima koristi.

Titula potvrđuje i da Poreč ne samo da prati trendove, već i prednjači u kvaliteti ponude, održivom razvoju i inovacijama u turizmu, što prati i stalno ulaganje u podizanje kvalitete ponude, kao primjerice trenutno najveće ulaganje u hrvatski turizam – ono na Picalu.

(Foto: Grad Poreč)(Foto: Grad Poreč)

Završna misao upućena građanima?

- Posao gradonačelnika Poreča i povjerenje koje su mi građani dali u više navrata obvezuje moj tim i mene, ali nas ne uspavljuje. Upravo suprotno, daje nam snagu da nastavimo dalje, s još više energije, ali istim principima: poštenje, konkretni rezultati, stalna prisutnost. Jer znamo što radimo. Grad se razvija, i to u pravom smjeru – sigurnom, odgovornom i transparentnom. Ljudi to prepoznaju, osjećaju ono što i mi znamo – da Poreč sigurno ide naprijed.

*Sadržaj realiziran u suradnji s Gradom Porečom

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter