(Snimio Zvonimir Guzić)
U Garibaldijevoj ulici u Bujama, u organizaciji Udruge antifašista Bujštine, gradonačelnik Fabrizio Vižintin i predsjednik udruge Edi Andreašić, položili su vijenac na spomen ploču u povodu obilježavanja 104. obljetnice od ubojstva Francesca Papa, jedne od prvih žrtava fašizma u Istri.
- I danas nam je drago zbog činjenice da se jedan naš sugrađanin još u ono vrijeme među prvima dignuo protiv fašizma u Istri. Bilo je u to vrijeme puno mladih revolucionara koji su shvatili od kuda stiže zlo te su bili odlučni u svojoj antifašističkoj borbi.
Na žalost, naš Francesco Papa bio je među prvima koji je stradao u tom otporu, rekao je Andreašić koji je istaknuo da je Papa bio napredan omladinac, revolucionar, žustar borac za radnička i socijalna prava koji je odmah shvatio kuda vodi novonastali fašistički pokret te je s drugom Pietrom Zabbiom vodio i bio sekretar bujskog "Kluba komunističke omladine".
Francesco je kukavički ubijen od horde piranskih fašista potpomognutih nekolicinom domaćih stanovnika, svega nekoliko dana nakon što je održao emotivan oproštajni govor na pogrebu Giovanniu Sincovichu, koji se pretvorio u veliku antifašističku manifestaciju. Povijesna predaja kaže da je tada izrekao i sudbonosne riječi koje su ga i stajale života. "Danas je to tebe zadesilo, a sutra će mene!"
Ubijen je 30. ožujka 1921. u godini kada su se u Istri odvijali značajni povijesni događaji.
(Snimio Zvonimir Guzić)
- Istrani su prvi u Europi i svijetu ustali protiv fašizma pružajući organizirane oružane otpore od kojih su najpoznatiji Proštinska buna i Labinska republika početkom te 1921. godine, dok se u našoj neposrednoj blizini borba protiv fašista odvijala i na barikadama u Marezigama i Ospu. Francesco Papo u Bujama, Pietro Ive u Rovinju, Ante Ciliga i Giovanni Pippan vođe ustanaka na Proštini i Labinu bili su svijetli primjeri i putokaz tajnim antifašističkim organizacijama "TIGR" (Trst, Istra, Gorica i Rijeka) i "Borba" koje su kasnije nastale radi obrane Hrvata i Slovenaca od fašističkog odnarođivanja.
Istaknuti član "Borbe" bio je i Vladimir Gortan koji je uhićen i strijeljan 1929. godine. Stvoren je tako temelj za konačni obračun s fašizmom jer je antifašistički pokret prerastao u NOP koji je jedini u Europi svojom partizanskom borbom uspio pobijediti i osloboditi zemlju od nacifašističkog okupatora, bez pomoći saveznika, dao je Andreašić povijesni pregled antifašističke borbe u Istri prije stotinjak godina.
Skupina se nakon toga uputila na gradsko groblje gdje su na posljednjem počivalištu Francesca Papa zapaljene svijeće te mu je minutom šutnje odana počast.
- Ovaj događaj je važan kao "In memoriam" antifašizmu. Ovo nije samo uspomena na Papa, već i na temeljne vrijednosti antifašizma i borbe protiv zla koje se na žalost i danas širi velikom brzinom po svijetu, rekao je gradonačelnik Vižintin.