ravnateljica Specijalne bolnice "dr. Martin Horvat"

Barbara Peruško: "Najmlađi pacijenti s teškoćama u razvoju sve potrebne usluge dobit će na jednom mjestu"

| Autor: Nina Orlović Radić
(Snimila Nina Orlović Radić)

(Snimila Nina Orlović Radić)


Nešto više od mjesec dana prošlo je od imenovanja magistre prava Barbare Peruško na dužnost ravnateljice Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju »Martin Horvat« u Rovinju. Ova je odluka za djelatnike bolnice bila, ne samo očekivana, već i prirodna s obzirom da je Peruško od 2019. godine bila desna ruka bivšem ravnatelju izv.prof.dr.sc.

Marinku Radi koji je, u gotovo jedanaest godina obnašanja funkcije, postavio zdrave temelje te modernizirao i unaprijedio rad ove stogodišnje ustanove, poznate i po višegodišnjem prihvaćanju pacijenta austrijske osiguravajuće kuće AUVA. Zanimalo nas je kakve se promjene u 2025. godini mogu očekivati u radu bolnice.

Sve se stigne uz dobar tim

- S obzirom na sve što je u jedanaest godina učinio prof. Rade, s kojim sam od 2019. godine na poslovima voditelja ureda ravnatelja i uz ostatak najbližih suradnika usko surađivala, apsolutno nema potrebe za značajnijim iskoracima, već isključivo za praćenjem zacrtanih planova i njihovom provedbom, kaže nam Peruško, koju smo pitali i kakva je njena reakcija bila na ponuđenu joj dužnost.

(Snimila Nina Orlović Radić)(Snimila Nina Orlović Radić)

- Sve što je radio i način na koji je prof. Rade vodio bolnicu bilo je promišljeno, sistematično i planski - od uređenja i opremanja bolničkih zgrada do zapošljavanja novih kadrova. Zato i vjerujem da me je za ovu dužnost, i bez mog znanja, duže vremena pripremao. Osobno, i kada me pitate kako sam reagirala na odluku da ga zamijenim, jedino i iskreno mogu reći kako se sve dogodilo spontano, jednostavno i prirodno.

Radim i dalje dio svog dosadašnjeg posla, uz svoje najbliže suradnike, te se nastavljamo i dalje baviti investicijama i planovima koje smo, uz prof. Radu i sami promišljali, postavljali i gradili. Opseg posla mi se povećao, ritam rada je brži, ali sve se stigne odraditi na vrijeme. Imam i veliku podršku, u prvom redu svoje obitelji, a potom i cijelog kolektiva, kaže nam Peruško, koju smo pitali i kakve su se sve promjene u bolnici dogodile tijekom proteklog desetljeća.

- Teško je nabrojati sve pozitivne pomake - od unapređenja i širenja struke u svim poljima, uređenja prve plaže za invalide na Jadranu, potpune zamjene strojarnica glavnih bolničkih zgrada uz pomoć fondova Norveške, Lihtenštajna i Islanda pa sve do posljednjih velikih iskoraka, gradnje bolničkog bazena i novog Odjela za dječju rehabilitaciju, navodi nova ravnateljica.

Pokrenut operativni program

- Obnovljene su sve zgrade, sanirana krovišta i fasade, zamijenjena stolarija. Početkom prošle godine u potpunosti je obnovljena i opremljena operacijska sala i pokrenut operativni program nakon gotovo 30 godina, a sredinom prosinca 2024. godine obnovljen je i bolnički restoran.

Na inicijativu i upornost bivšeg ravnatelja, te uz podršku cijelog Tima za ranu intervenciju koji djeluje u našoj ustanovi, kao i podršku gradonačelnika Grada Rovinja Marka Paliage, potpisan je sporazum između Specijalne bolnice »Martin Horvat« Rovinj, osnivača bolnice Istarske županije i svih istarskih gradova i općina, kojim su osigurana financijska sredstva za obnovu i opremanje novog Odjela za dječju rehabilitaciju, uz potpuno dedicirani poliklinički dio u kojima će se pratiti i liječiti djeca s neurorizikom sa ili bez odstupanja u razvoju. Zahvaljujući tome, radovi su započeli već u listopadu 2023. godine, a završetak se očekuje do kraja ožujka 2025. godine. Vjerujemo da će do opremanja i puštanja u rad odjela doći prije sredine godine, odnosno u svibnju, kaže ravnateljica Peruško.

Pitamo ju i što će novi Odjel predstavljati za širu zajednicu.

- Jako puno i to nas beskrajno veseli. Naime, otvaranjem novog odjela osigurat ćemo svim našim najmlađim pacijentima s neurorizikom i teškoćama u razvoju da od samog rođenja pa do navršene osamnaeste godine života sve potrebne specifične zdravstvene usluge dobiju na jednom mjestu, a ne, kao što je to bio slučaj do sada, da putuju od ordinacije do ordinacije ne samo unutar naše Županije već i izvan nje, kaže nam Peruško.

S tim u svezi, ističe kako je važno reći da je bolnica još krajem 2020. godine započela s provođenjem ambulantne rehabilitacije neurorizične djece i djece s teškoćama u razvoju koja su uključena u program tzv. rane intervencije u tada novouređenoj Senzoričkoj sobi u sklopu Projekta »Tim za ranu intervenciju za djecu s neurorizičnim teškoćama« financiranim od strane Istarske županije, a koji je u 2024. godini izvršio gotovo 1.900 usluga, što pregleda, što rehabilitacijskih postupaka, čime su se pokrile potrebe velikog broja mladih obitelji unutar Istarske županije.

Dodatne bolničke postelje

Bolnica, uz navedeni projektni Tim za ranu intervenciju, ima zaposlen i multidisciplinarni Tim za ranu intervenciju kojeg čine pedijatar, dječji fizijatar, dječji ortoped, logoped, psiholog, edukacijski rehabilitator, radni terapeut i fizioterapeut, odnosno sav potreban kadar koji će uz prethodno navedeni projektni Tim »pod istim« krovom biti već u prvoj polovici godine, a koji je kroz specijalističko-konzilijarne ambulante samo u 2024. godini obavio više od 6.900 usluga u raznim oblicima pregleda/praćenja ili terapije, kaže Peruško i dodaje da je adaptacija Odjela (u zgradi u kojoj se do jučer nalazila Uprava) svojevrsni presedan u Istarskoj županiji iz razloga što je sufinancirana od strane Istarske županije i svih njenih gradova i općina.

- O tome koliko je potrebno i vrijedno investirati u budućnost naše djece najzornije govori činjenica da su Istarska županija i svi njeni gradovi i općine prepoznali potrebu za potporom djeci i njihovim obiteljima te odlučno krenuli u projekt obnove Odjela za dječju rehabilitaciju za koju su izdvojili nemala financijska sredstva u ukupnom iznosu od 4,3 milijuna eura, od čega je približno 60 posto financiranja preuzeo osnivač bolnice Istarska županija, dok su približno 40 posto financiranja preuzeli svi istarski gradovi i općine, naglasila je Peruško te dodala kako će se u prizemlju Odjela za dječju rehabilitaciju nalaziti potpuno nova poliklinika u kojoj će se obavljati dijagnostički i terapijski postupci, dok će na prvom katu biti osiguran stacionarni dio sa 26 postelja za djecu i njihove roditelje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter