Udruga Nektar
Na izmaku 2024. godine pčelari, okupljeni u udruzi Nektar iz Poreča, imali su završno okupljanje u kojem su pčele iz urbanog pčelinjaka premjestili na zimovanje u stacionar kako bi dodatno uredili stanište i spremno dočekali proljetnu aktivnost.
Poreč je jedan od malobrojnih gradova u Hrvatskoj koji ima čak dva urbana pčelinjaka postavljena na javnim gradskim površinama.
- Prije nešto više od dvije godine krenuli smo u taj projekt koji je ispao pun pogodak. Pokazalo se da su pčelinjaci postavljeni na pravom mjestu i građani su ih prihvatili, čak predlažu i neka nova mjesta za dodatne pčelinjake.
Za sada smo usredotočeni na ova dva i posvećujemo im punu pažnju, rekao je predsjednik Udruge pčelara Nektar Ivan Kovač u završnom druženju članova kod pčelinjaka pored Osnovne škole Finida koji su uz kobasice na roštilju proslavili uspješnu jubilarnu 2024. godinu u kojoj je Udruga proslavila 40 godina od osnutka.
Pčelinjak 1 u centru grada doprinosi sa solidnim količinama meda koji se koristi u projektima ili se jednostavno u obliku poklona dijeli dalje, dok će drugi pčelinjak tek ove godine proizvesti svoj prvi med.
- Na pčelinjaku u centru grada ove smo godine izvrcali 70-ak kilograma meda kojeg smo stavili u 240 teglica od 250 grama i od toga dali 160 tegli Gradu Poreču, te 80 Turističkoj zajednici Poreč za promidžbene aktivnosti. Med koji se dijelio kao gradski brend sadržavao je poruku Poreča kao ekološki osviještenog grada. Drugi pčelinjak pored škole Finida postavljen je kasnije i njegov doprinos očekujemo ove godine, on će biti spreman za proljetnu bagremovu pašu, izvijestio je Kovač.
Udruga usko surađuje i sa svim školama u gradu Poreču, a u planu je suranju proširiti i na vrtiće. Osim nastave u prirodi i edukativnih radionica prošle godine je pokrenut i projekt Hedera Adriatica u suradnji sa srednjom ugostiteljsko-turističkom školom "Anton Štifanić" Poreč.
- Pčele stalno razvijaju svoj potencijal tako da smo prošle godine imali znatne količine bršljanovog meda koji je novost na tržištu. Taj med je specifičan po svojoj strukturi koja je blago kristalna i izgleda poput svinjske masti, dosta je kremast i izuzetno aromatičan. Zbog svih tih karakteristika i specifičnosti bršljanovog meda u suradnji sa Srednjom školom "Anton Štifanić" pokrenuli smo projekt Hedera Adriatica koji je svoje finale ima krajem mjeseca studenog prošle godine. Projekt je obuhvatio 184 učenika tri ugostiteljske škole iz Poreča, Osijeka i Plitvičkih jezera koji su morali osmisliti jela i napitke na bazi bršljanova meda što je na koncu bilo prezentirano na tom finalnom natjecanju u srednjoj porečkoj školi. Realizacijom cijele ideje dobili smo nove proizvode kojima slijedi brendiranje i uvođenje u turističku gastro ponudu. Istraživački projekt "Hedera Adriatica" ostvarili smo u suradnji sa HJZ Rijeka, HUSAM-om, Medicinskim fakultetom Rijeka, ugostiteljskim školama Poreč, Osijek i Plitvička jezera. Za slijedeću godinu je ideja proširiti projekt na više škola i u cijelu manifestaciju uključiti i jednu od hotelijerskih kuća, rekao je Kovač o odrađenom projektu i budućim planovima dodavši da su ovu godinu u planu još neki projekti vezani za kukce i turističku ponudu.
Udomljavanje rojeva stalna je briga pčelara, tako da je prošle godine bilo 137 poziva građana i intervencija na području Poreštine. Treba istaknuti da pčelari sve to obavljaju volonterski bez ikakve naknade.
- Izvanrednu suradnju imamo sa članovima JVP Poreč koji nam često pomažu u tim intervencijama zbrinjavanja pčela. Nešto uspijemo riješiti savjetima preko telefona, ali čak 109 puta smo izlazili na teren. Nisu uvijek u pitanju pčele, već tu bude problema sa osama i stršljenovima. Najviše intervencija imamo u ljetnim mjesecima kad nas zovu iz turističkih naselja, autokampova, apartmana i stambenih zgrada. Obično to bude na većim visinama i dimnjacima gdje do izražaja dolazi suradnja za vatrogascima, rekao je Kovač koji je u ime Udruge Nektar cijelu porečku vatrogasnu postrojbu, u znak zahvalnosti, darivao sa tridesetak teglica meda.
Suradnja sa Gradom Porečom i Turističkom zajednicom Poreča je na zavidnom nivou i pokrenuto je puno zajedničkih projekata poput postavljanja kućica za oprašivače, sadnja medonosnog bilja i promidžba zaštite pčela po naseljima i kampovima, te foto natječaj u što su uključeni i pčelari sa Bujštine.
Za vrijeme jubilarne svečane skupštine, od strane udruge pčelara, uručeno je i priznanje Gradu Poreču za dugogodišnju potporu u radu, a za vjernost u radu udruge "Nektar" nagrađena je i nekolicina članova; Anton Malnar, Anton Orlić, Petar Banko, Onelio Žiković, Katica Prpić, Dragan Brenko, Sergio Terzolo, te učiteljica Marija Matasović za doprinos u edukaciji, dok su za suradnju priznanja dobili JVP Poreč i Osnovna škola Poreč.
Na kraju godine predsjednik Kovač se zahvalio svima koji su pridonijeli uspješnom radu Udruge Nektar u prošloj godini.
- Hvala stručnim službama Grada Poreča, Upravnom odjelu za gospodarstvo i EU fondove, gradonačelniku Lorisu Peršuriću na pomoći i njegovim tajnicama na ljubaznosti, te svim članovima udruge iz svih dijelova Istre uz poruku: Medno u 2025. godini!, rekao je Kovač.
Sredinom siječnja se kreće sa prvom ovogodišnjom aktivnošću, a to je podjela tisuću kilograma šećera kojeg su donacijama omogućili Grad Poreč i Općine Tar-Vabriga, Funtana, Kaštelir- Labinci, za zimsko nadohranjivanje pčela.