(Foto Istarski vodovod)
Ljetna vodoopskrba na području djelovanja Istarskog vodovoda Buzet koji vodom snabdijeva veći dio Istre, a vodu distribuira i Vodovodu Pula te Rižanskom vodovodu Kopar, i dalje je stabilna.
- Zadovoljni smo s izdašnošću izvora. Svi su još uvijek u preljevu, što znači da daju više vode nego se iz njih crpi - kazao je direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić.
Izdašnost izvora Sveti Ivan trenutno iznosi oko 330 litara vode u sekundi, Gradola oko 800 litara vode u sekundi, a nivo akumulacije Butoniga na koti je od 38,59 metara nad morem što sve garantira neometanu vodoopskrbu i u nastavku turističke sezone. Izvor Bulaž dosta je nizak, na svega je 24 litara vode u sekundi, no ove godine nije bilo potrebe za korištenjem ovog rezervnog sustava tako da njegova ljetna izdašnost što se vodoopskrbe tiče nije ni bitna.
Potrošnja u sustavu Istarskog vodovoda Buzet uključujući količine koje se isporučuju Vodovodu Pula i Rižanskom vodovodu Kopar, zadnjih je dana oko 1.200 litara u sekundi što je na nivou prošlogodišnje. Nakon nedavnih mjestimičnih kiša, potrošnja vode značajno je pala i to se uvijek događa u ovom dijelu godine.
Oko blagdana Velike Gospe ostvarena je rekordna, maksimalna potrošnja u povijesti Istarskog vodovoda, kada je dosegnuta srednja dnevna potrošnja od 1.600 litara vode u sekundi, a do tada je maksimum bio 1.450 litara vode u sekundi. S time da je u dnevnim špicama potrošnja iznosila čak 1.900 litara vode u sekundi.
- Sustav je stvarno bio opterećen. Međutim zahvaljujući investicijama koje smo realizirali zadnjih desetak godina, naročito povezivanjem resursa u dolini rijeke Mirne, izvorišta i akumulacije Butoniga što omogućava preusmjeravanje vode iz jednog sustava u drugi, prošli smo bez ikakvih problema, zadovoljan je Nežić.
Akumulacija Butoniga, ključna za vodoopskrbu u špicama turističke sezone, najveće je umjetno jezero u Hrvatskoj koje se primarno koristi u vodoopskrbi. Višenamjenski objekt s dvije osnovne namjene, vodoopskrba i obrana od štetnog djelovanja vode u cilju zadržavanja vodnih valova, ali i navodnjavanje u nadležnosti je Hrvatskih voda, a Istarski vodovod ima pravo korištenja vode za potrebe vodoopskrbe.
Što se vodoopskrbnih investicija tiče, zaokruženo je povezivanje sustava u dolini rijeke Mirne, no puno je novih ogranaka koji nisu magistralnog karaktera nego više lokalnog, i to se realizira prema godišnjem investicijskom planu.
- Magistralan sustav je zadovoljavajući, no usred enormne izgradnje koja se događa zadnjih godina ne samo u priobalju, čak je i veći problem unutrašnjost, pojedina su područja problematična zbog kapaciteta cjevovoda koji su građeni prije četrdeset, pedeset godina i bili su dimenzionirani za tadašnje potrebe. Rješavamo ih postepeno, iz godine u godinu, no trebat će vremena da se sve dovede u punu funkcionalnost, najavio je Nežić.
Potrošačima na području svog djelovanja Istarski vodovod prošle je godine prodao 13,90 milijuna kubika vode, a Vodovodu Pula i Rižanskom vodovodu isporučio 4,29 milijuna kubika.
U Istarskom vodovodu očekuju premašiti prošlogodišnju prodaju vode. U prvih sedam mjeseci ove godine, svi mjeseci su po prodaji vode bolji nego u istom razdoblju lani, bolji i od planiranih veličina, izuzev lipnja kada je zbog kišnog razdoblja zabilježena nešto manja prodaja.
Najveći prošlogodišnji potrošač s gotovo milijun i pol kubika vode na godišnjoj razini je Plava Laguna. Slijede Maistra, Valamar Riviera pa Aminess, Valipile i Valalta.
Jedna od karakteristika Istarskog vodovoda sezonska je potrošnja, u ljetnim mjesecima potrošnja vode na turistički orijentiranom istarskom poluotoku u prosjeku je četiri puta veća nego tijekom zime.