Tema o budućnosti vodoopskrbe i odvodnje na buzetskom području na dnevni red uvrštena je na zahtjev oporbenih vijećnika, no njihov prijedlog zaključaka kojim su, između ostalog, tražili da se Gradsko vijeće izričito usprotivi prekrajanju granica uslužnih područja na način da Istarska županija postane jedno uslužno područje prema Zakonu o vodnim uslugama, nije dobio većinu glasova
Buzetsko Gradsko vijeće traži da se bilo kakvim zakonskim promjenama ne dovede u pitanje sjedište Istarskog vodovoda u Buzetu s obzirom na njegov tehnološki razvoj, poslovne rezultate, prostorne mogućnosti i kadrovski potencijal. Za ovakav zaključak glasalo je osam vijećnika s liste IDS-HSU, dok je pet vijećnika oporbenog bloka bilo protiv, odnosno suzdržano.
Zabrinjavajuće okrupnjavanje odvodnji
Zahtjev je Gradskog vijeća također da se bilo kakvim odlukama državnih, regionalnih i lokalnih tijela ne naruši sadašnja kvaliteta poslovanja, tehnološki razvoj, planirane investicije i stabilnost tvrtki na buzetskom području: Istarskog vodovoda, Parka odvodnje i Istarskog vodozaštitnog sustava. Zahtjev je i da se eventualnim budućim objedinjavanjem sustava vodovoda i odvodnji ne dovede u pitanje radni odnos zaposlenika tih tvrtki.
Vijećnicima je dostavljen i tzv. rovinjski zaključak s potpisima istarskih gradonačelnika, izuzev umaškog, koji su, raspravljajući o prijedlogu uslužnih područja, usvojili zaključak da Istarska županija bude jedno uslužno područje sukladno Zakonu o vodnim uslugama.
Tema o budućnosti vodoopskrbe i odvodnje na buzetskom području na dnevni red uvrštena je na zahtjev oporbenih vijećnika, no njihov prijedlog zaključaka kojim su, između ostalog, tražili da se Gradsko vijeće izričito usprotivi prekrajanju granica uslužnih područja na način da Istarska županija postane jedno uslužno područje prema Zakonu o vodnim uslugama, nije dobio većinu glasova. Iako su vladajući tvrdili da između dva zaključka - onog kojeg je predložio Klub vijećnika IDS-HSU i oporbenog čiji su predlagatelji Klub vijećnika SDP - nezavisni Vlatko Mrvoš, Klub vijećnika nezavisne liste Damira Kajina te HDZ-ova vijećnica Mirta Ćaleta - nema bitnih razlika, već se u puno točaka i preklapaju, oporbeni su rekli da su to dva potpuno različita zaključka.
- Država koja je donijela Zakon o vodnim uslugama nije nas obvezala da statusno mijenjamo bilo što u Istarskom vodovodu. Znači da se radi o jednoj političkoj odluci na razini IDS-a i njegovih gradonačelnika, istaknuo je SDP-ov vijećnik Vedran Majcan obrazlažući prijedlog oporbenog zaključka u kojem se navodi da bi prekrajanjem granica uslužnog područja došlo do pripajanja Istarskog vodovoda s tvrtkama koje imaju lošije poslovne rezultate i niže su razine tehnološke opremljenosti. Spajanje više društava u jedno moglo bi prouzročiti znatno povećanje cijena usluga Istarskog vodovoda kao i dovesti do toga da Buzet smanji svoj udio u ukupnom temeljnom kapitalu pripojenih društava, uz veliki rizik gubitka sjedišta, razine zaposlenosti i investiranja. "Protiv smo toga da Istra bude jedno uslužno područje. Čemu rizik, čemu ta avantura", upitao je Majcan te rekao kako vjeruje da je svima isti cilj, a to je dobrobit Buzeta i tvrtki koje rade u Buzetu, samo je razlika u pristupu kako to postići, odnosno zadržati.
U raspravu se uključio direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić te istaknuo kako je reforma vodnog gospodarstva u tijeku i nema povratka. Okrupnjavanje je zakonska obveza. Istarski vodovod se ne gasi već je tvrtka preuzimatelj i pripajaju mu se svi isporučitelji vodnih usluga. Nežić je istaknuo kako uredbu o uslužnim područjima donosi Vlada. Rekao je također kako ga više zabrinjava okrupnjavanje s odvodnjama nego s vodovodima.
Promašen projekt poput Kaštijuna
Daniel Maurović, direktor IVS-a, jedinstvene takve firme u Hrvatskoj, osnovane 2004. godine sa zadatkom izgradnje sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda za mala naselja u obuhvatu vodozaštitnih područja u Istarskoj županiji, nadovezao se te rekao da novi zakon ima puno nelogičnosti.
Obrazlažući prijedlog zaključka Kluba vijećnika IDS-HSU, Damir Sirotić je naglasio kako je vodovod 86 godina u Buzetu te je on prepoznatljiv po izvorima vode i kao grad vode.
- Vodovod je tema već trideset, četrdeset godina, uvijek se raspravljalo i o sjedištu i o vlasničkoj strukturi. Kada se proziva politika zašto se ne kaže da je upravo zahvaljujući ovoj politici koja je danas na vlasti u Buzetu i Istri, zadržano sjedište vodovoda u Buzetu. Uvijek je postojao dogovor. Zašto ne vjerovati da će postojati i dalje, rekao je Sirotić.
- Jasno da je na djelu politička odluka s tisuću nepoznanica. Bojim se da će spajanje vodovoda i odvodnji na jednom uslužnom području dovesti do toga da će novi sustav postati promašen projekt poput Kaštijuna. I zato sam sto posto protiv, istaknuo je nezavisni Damir Kajin i upozorio da treba otvoriti i pitanje vodne rente.
Gradonačelnik Siniša Žulić ponovio je kako je prilikom potpisivanja tzv. rovinjskog zaključka o Istarskoj županiji kao jednom uslužnom području, imao na pameti četiri stvari. Da Istarski vodovod sa sjedištem u Buzetu i dalje ostane jedna od najjačih i najboljih vodoopskrbnih tvrtki u Hrvatskoj. Da se tvrtka IVS ne rasformira. Da se s druge strane napokon rasformira tvrtka VSI - Butoniga kao i da Grad Buzet u djelu odvodnje nema samo 50 posto građana spojenih na mrežu nego da u budućnosti dođe na iste one brojke kakve su danas u vodoopskrbi, a to je 99 posto.