PROJEKT TELECORDIS

Specijalističke kardiološke i pulmološke dijagnostičke usluge omogućene su i Istranima u četiri doma zdravlja: U Istarskoj županiji u šest mjeseci obavljeno 197 specijalističkih pretraga

| Autor: Milan Pavlović
U umaški Dom zdravlja gravitiraju pacijenti s područja Umaga, Buja i Novigrada (Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

U umaški Dom zdravlja gravitiraju pacijenti s područja Umaga, Buja i Novigrada (Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)


Bolesti srca i krvnih žila ili kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti u svijetu, dok u Hrvatskoj čine čak 45 posto svih uzroka smrti. Najviše je pogođeno stanovništvo starije od 65 godina, što je dob koja je istovremeno i najrizičnija u odnosu na smrtnost od bolesti COVID-19. Sjeverozapadni dio Istre, uključujući i ruralna područja koja u svojim lokalnim ambulantama nemaju specijalista kardiologije te pacijenti za jednostavne pretrage, poput primjerice EKG holtera, moraju putovati do bolnice u Puli ili Rijeci u kojima se takve usluge nude što predstavlja problem, posebice za stariju i slabo pokretnu populaciju kojima je ta usluga i najpotrebnija.

Upravo u svrhu pokrenut je inovativni projekt Telecordis, kojim se pacijentima omogućila dostupnost specijalističke kardiološke i pulmološke dijagnostičke usluge u lokalnim domovima zdravlja. Taj projekt, vrijedan gotovo 688 tisuća eura i financiran u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, provodi Hrvatski zavod za hitnu medicinu, ima za cilj unapređenju primarne zdravstvene zaštite, ubrzanju procesa postavljanja dijagnoze, smanjenju lista čekanja te povećanju učinkovitost liječnika.

Telemedicina

Projekt omogućava pacijentima u domovima zdravlja, uključujući i Istarske domove zdravlja, da primaju specijalističke kardiološke usluge putem telemedicine. Oprema, poput EKG holtera, holtera tlaka, spirometrije i 12-kanalnog EKG-a, postavljena je na 40 lokacija u domovima zdravlja. Zapisi nalaza šalju se u četiri specijalistička telemedicinska centra, eliminirajući potrebu za putovanjem pacijenata do bolnica i značajno povećavajući dostupnost zdravstvenih usluga.

Istarski domovi zdravlja aktivno sudjeluju u projektu pružajući pretrage na četiri pristupna centra: Buzet, Poreč, Umag i Pazin. Zapisi se šalju u telemedicinske centre u KBC Rijeka i KB Dubrava u Zagrebu. Medicinske sestre Istarskih domova zdravlja postavljaju uređaje pacijentima, šalju zapise na očitanje, a nakon očitavanja, nalazi se dostavljaju pacijentima i izabranim liječnicima PZZ. Povrat nalaza očekuje se u roku od tri do četiri dana.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Od početka lipnja, kad su pristupni centri u Istri počeli funkcionirati, do kraja godine učinjeno je 197 pretraga. Telecordis je značajno doprinio smanjenju lista čekanja, budući da je, između ostalog, na pretrage u pristupne centre pozvano 40 pacijenata s liste čekanja u Općoj bolnici Pula. Digitalizacija u zdravstvenom sustavu ovog projekta povećava dostupnost specijalističkih usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, poboljšava efikasnost liječnika te pridonosi unapređenju zdravstvene zaštite stavljajući naglasak na pravovremeno postavljanje dijagnoze.

Jednostavnije

Posjetili smo centar koji se nalazi u umaškoj ispostavi Istarskih domova zdravlja u kojem rade medicinske sestre Draženka Kemba i Valentina Popović. Od lanjskog listopada pacijenti imaju mogućnost tamo obaviti te medicinske pretrage zbog kojih su ranije morali barem dvaput putovati do jedne od regionalnih bolnica.

- Radi se o kardiološkom dijelu, odnosno holteru srca i holter tlaka, spirometriji koja je pulmološki dio i EKG-u. Do danas smo pacijentima koji gravitiraju našoj ispostavi Istarskih domova zdravlja, odnosno s područja Umaga, Buja i Novigrada, pružili 92 usluge tako da su s obavljenom dijagnozom mogli po potrebi dalje ići liječniku specijalisti. Proces je vrlo jednostavan, pacijenti dođu do nas u telemedicinski centar gdje im postavimo holter ili obavimo spirometriju, a zatim dokumentaciju šaljemo u bolnički centar iz kojeg nam vraćaju očitane nalaze. Osim što smo se na ovaj način približili pacijentima, odlična stvar je da se pretrage za koju u bolnicama postoje liste čekanja duže od tri mjeseca kod nas obavljaju u tjedan dana, kazala nam je Draženka Kemba.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Anamarija Reškov, Draženka Kemba, Vinko Brozović i Valentina Popović

Holter i spirometrija su, podsjetimo, dijagnostički postupci koji pomažu u procjeni zdravlja srca i pluća. Holter monitor je mali uređaj koji se nosi na tijelu tijekom 24 do 48 sati, a služi za snimanje elektrokardiograma (EKG). Holter omogućuje kontinuirano praćenje srčane aktivnosti u svakodnevnim uvjetima te se koristi za otkrivanje problema s ritmom srca, kao što su aritmije.

Spirometrija je pak test plućne funkcije koji mjeri količinu zraka koju osoba udahne i izdahne iz pluća te brzinu disanja. Ovaj test se koristi za procjenu zdravlja pluća i otkrivanje mogućih problema, kao što su astma, bronhitis ili KOPB. Uz pomoć holtera i spirometrije, liječnici mogu pravovremeno otkriti probleme sa srcem i plućima te pružiti pacijentima odgovarajuću terapiju i brži oporavak.

Edukacije

Prije početka rada u telemedicinskom sestru, kaže naša sugovornica, dvije su umaške medicinske sestre prošle neophodne cikluse edukacije za spirometriju i za holtere, te uspostavile odličnu suradnju s timom za IT potporu s obzirom na to da se radi o značajnom iskoraku u digitalizaciju zdravstvenog dijagnostičkog procesa kojim se omogućava modernizirana i dostupna specijalistička kardiološka usluga na razini primarne zdravstvene zaštite, pravovremeno postavljanje dijagnoze pacijentima te poboljšanje učinkovitosti liječnika specijalista.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)Draženka Kemba (Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Telemedicina, kao budućnost zdravstva, osigurava pristupačnost i ujednačavanje pružanja zdravstvenih usluga diljem Hrvatske, promičući načela primarne zdravstvene zaštite, a projekt Telecordis odlično se nadovezao na dugogodišnji program prevencije i rehabilitacije kardiovaskularnih bolesti koji u Istarskim domovima zdravlja, svjesni važnosti »brige za srce«, razvijaju u Istarskoj županiji.

U svakoj od sedam ispostava Istarskih domova zdravlja djeluje kardiovaskularno savjetovalište koje vode patronažne sestre.

Love Your Heart

Projekt prevencije kardiovaskularnih bolesti u Istri, podsjetimo, snažan vjetar u jedra dobio je kroz EU projekt Love Your Heart u kojem je Istarska županija bila vodeći partner.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)Vinko Brozović, voditelj umaške ispostave IDZ-a (Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Projekt je realiziran između 2012. i 2016. godine i u fokus je stavio upravo temu zdravlja srca, a u županiji je to prepoznato kao prilika za stvaranje platforme koju su nakon okončanja projekta nastavili nadograđivati.

Istra prednjači po izdvajanjima za zdravstvo

Internetski portal župan.hr ovih je dana objavio rezultate istraživanja koja su pokazala da je Istarska županija u 2023. godini bila vodeća među svim hrvatskim županijama, izuzev Grada Zagreba, po visini sredstava izdvojenih za područje zdravstva.

Koncem prošle godine je tako predstavljen mobilni mamograf i ultrazvuk, ukupne vrijednosti u iznosu od 477 tisuće eura, koji je Istarska županija kupila za potrebe Istarskih domova zdravlja, a sve kako bi mamografske preglede učinila dostupnijima građankama svih dijelova Istre.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Također, započeo je i projekt adaptacije i opremanja Odjela za dječju rehabilitaciju u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju »Martin Horvat« Rovinj-Rovigno, koji zajednički sufinanciraju Istarska županija te svi istarski gradovi i općine. Spomenimo i da su iz županijskog osigurana sredstva za rad Tima za ranu intervenciju za djecu s neurorizičnim teškoćama, u iznosu od 32 tisuće eura.

Nadalje, Istarska županija je, svjesna važnosti rane intervencije kod djece s razvojnim odstupanjima i poteškoćama u razvoju, provela sveobuhvatnu analizu stanja i potreba djece i njihovih obitelji, te je kao prva u Hrvatskoj izradila Plan rane intervencije u djetinjstvu u Istarskoj županiji.

Iz županijskog proračuna izdvojeno je i preko 151 tisuću eura za programe i aktivnosti Opće bolnice Pula i Nastavnog zavoda za hitnu medicinu, a najveći dio sredstava odnosi se na sufinanciranje aktivnosti stambenog zbrinjavanja po beneficiranim uvjetima zdravstvenih radnika deficitarnih struka zaposlenih u obje zdravstvene ustanove da bi se ublažio problema nedostatka kadra, a s istim je ciljem pokrenuta i Burza zdravstvenih radnika.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)Boris Miletić (Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Istarska županija, kao njihov osnivač, podržala je i razne aktivnosti iznad standarda Istarskih domova zdravlja, kao i program »Zaštita i očuvanje mentalnog zdravlja« Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, ukupne vrijednosti preko 60 tisuća eura.110 tisuća eura iz županijskog proračuna je išlo za projekte 51 udruge iz područja zdravstva i socijalne skrbi, za što su ovoj godini sredstva znatno povećana te je vrijednost ovogodišnjeg Javnog natječaja, koji je upravo u tijeku, 174 tisuća eura ili 58 posto više u odnosu na lani.

- U ovogodišnjem proračunu mnoge smo stavke povećali, ali svakako najznačajnije povećanje se odnosi upravo na sredstva koja se izdvajaju za aktivnosti u sklopu Operativnog plana za zdravlje i socijalno blagostanje, i to za nevjerojatnih 422 posto u odnosu na 2023. godinu, s 4,5 milijuna eura sredstva su povećana na 18,78 milijuna, kazao je u komentaru na tu temu istarski župan Boris Miletić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter