(Snimio Branko Biočić)
Na sjednici Gradskog vijeća Grada Labina, održanoj u srijedu, jednoglasno je donesena odluka da se Vodovod Labin pripoji Vodovodu Pula.
Direktor Vodovoda Labin Alen Golja u obraćanju Vijeću napomenuo je da se, donošenjem Uredbe o uslužnim područjima, Vodovod Labin zajedno s Albanežom iz Medulinom mora spojiti s Vodovodom Pula.
- Nakon podizanja ustavne tužbe iscrpljeni su svi pravni mehanizmi za samostalnost Labinskog vodovoda te se pristupilo pregovorima s Vodovodom Pula. U samom procesu pripajanja, Vodovod Labin imao je veliki suport od predstavnice Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Elizabete Kos te zamjenika direktora Hrvatskih voda Valentina Dujmovića.
U tijeku pregovora bilo je uspona i padova, ali na kraju ipak možemo biti zadovoljni. Glavni cilj bio je zadržati sva prava naših zaposlenika te da se prema korisnicima usluga ne dogode nikakve promjene u korištenju usluge Vodovoda Labin, rekao je Golja te najavio da će se u Labinu osnovati podružnica na čelu s direktorom podružnice.
- U ingerenciji podružnice ostaju operativni poslovi odvodnje i vodoopskrbe, ured za izdavanje posebnih uvjeta, potrošački odjel, baždarnica, labaratorij, odjel za istraživanje gubitaka, vođenje projekata te ured vođenja EU projekata Aglomeracije Labin-Raša-Rabac. Društvenim ugovorom predviđeno je da će, u slučaju promjene zakonske regulative koja će omogućiti postojanje samostalnog javnog isporučitelja vodnih usluga na području podružnice, članovi Društva s područja podružnice imati pravo tražiti izdvajanje podružnice podjelom s osnivanjem novog društva iz podružnice, u kojemu su društvu osnivači, članovi društva s područja podružnice.
Sva imovina sadašnjeg Vodovoda Labin vodit će se na podružnici te će raspolaganje tom imovinom biti u ingerenciji sadašnjih vlasnika Vodovoda Labin, rekao je direktor Golja te napomenuo da je na Skupštini Vodovoda Labin još 2022. godine bila donesena Odluka o zajedničkom nastupu svih vlasnika Vodovoda Labin kao i da će labinska podružnica imati sedam ruku od ukupno 15. S obzirom da se sve važne odluke donose dvostrukim pravom glasa (glasovanje po kapitalu i princip jedan glas jedna JLS) labinska će podružnica biti važna u procesu glasovanja.
- Nedonošenje Odluke o pripajanju imalo bi dalekosežne posljedice kao što su gašenje poduzeća, gubitak radnih mjesta za sve zaposlenike te ostvarivanja njihovih prava, vraćanje novca Hrvatskim vodama dobivenog za projekte i upitna realizacija projekta Aglomeracije Labin-Raša-Rabac, zaključio je svoje izlaganje Golja.
Raspravu je započeo Mladen Bastijanić vijećnik Demokrata i nekadašnji zaposlenik Vodovoda Labin.
- Vlada RH se, ulaskom RH u EU, obvezala da će "okrupniti" vodno gospodarstvo u smislu spajanja trgovačkih društava koja se bave vodoopskrbom i odvodnjom. Odluka Vlade RH je od 2019. godine, a 2021. Vlada RH je donijela odluku o Uslužnim područjima. Vlada RH tj. Hrvatske vode dale su načelnu suglasnost da u Istarskoj županiji ostaju tri uslužna područja, ali vladajući IDS je odlučio bez da pita "narod" da je Istri dovoljno jedno uslužno područje tj. jedan Vodovod.
Na tu su se odluku pobunili svi oporbeni načelnici i gradonačelnik Umaga s argumentacijom da u Istri moraju biti najmanje dva isporučitelja, a da nemaju ništa ni protiv trećeg. Tu primjedbu su Vlada i Hrvatske vode prihvatili i sada smo tu gdje jesmo. Ja osobno, s obzirom na moja znanja i stručna saznanja o vrijednostima resursa vode na Labinštini, žestoki sam protivnik bilo kakvog spajanja vodovoda u Istri, naravno osim tehničkih spajanja jer Labin i Labinština imaju sve uvjete, od resursa do znanja, da ostanu samostalni i, naglasit ću, solidarnin za pomoći svima koji nemaju to vodno bogatstvo kao mi.
Ako su već morala u Istri biti dva uslužna područja, morali su se spojiti Buzet i Pula jer imaju zajedničko vlasništvo, udjele u izvorištima Gradole, Bulaž i u Butonigi. Tehnički su odavno spojeni, a Pula uzima možda i 60 posto vode od tih izvorišta. Nažalost, šporka politika i usijane glave dovele su nas pred gotov čin. Ja ću se danas osjećati po onoj našoj "Ćo moj ma son hi trdo dobi, ma son mu hi i reka", gotovo u dahu rekao je Bastijanić.
Dodao je također da, bez obzira što izglasali, Pula i Labin se spajaju i to unutar krajnjeg roka 31. prosinca.
- Vlada RH tj. Hrvatske vode, dale su dovoljno vremena da se društva dogovore. Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, njegov zamjenik Valentin Dujmović i Elizabeta Kos cijelo su vrijeme davali savjete i upute o mirnom i dobrom spajanju. Znam da se s tim slaže i naš direktor Vodovoda. Danas, ako budemo dali suglasnost, lakše će biti radnicima Vodovoda jer im "mirnim spajanjem" ostaju sva prava iz radnog odnosa, bit će lakše direktoru jer će na miru privesti pregovore kraju i bit će lakše predsjedniku Skupštine kod konačnog njegovog potpisa.
Ako danas ne damo suglasnost sve to o čemu smo govorili pada u vodu, a do spajanja će svejedno doći samo će nastradati najviše radnici kojih u tom slučaju preuzimatelj ne mora uzeti u novu firmu. Vodovod Labin se tada gasi, a status Vodovoda možemo povratiti samo "revolucijom", riječit je bio Bastijanić.
Dodao je kako je Gradsko vijeće Pule donijelo tu odluku, ali je znakovito da su tri vijećnika stranke Možemo! Pula na čelu sa saborskom zastupnicom Dušicom Radojčić bili suzdržani, kao i saborska zastupnica Sanja Radolović i njezin kolega vijećnik iz SDP-a.
- Mislim da oni znaju nešto više od nas o statusu odluke pulskog Vodovoda i o problemu Vodovoda Pula s obzirom na suvlasništvo u firmi Butoniga. Zato pitam direktora našeg vodovoda, što je s Butonigom i njezinim dugom, što je s IVS-om? Pitanje je i jesu li rješene tehnikalije. Naime, preuzimatelj je morao napraviti pripremu nacrta pripajanja, reviziju pripajanja i nacrt ugovora o pripajanju, rekao je Bastijanić.
Direktor Golja je odgovorio kako je Butoniga u vlasništvu Vodovoda Pula i Vodovoda Buzet te je dogovoreno da će se, nakon dogovora između Buzeta i Pule o raspodjeli imovine, pripojiti budućem javnom isporučitelju.
- Taj proces koordinirat će Ministarstvo zaštite okoliša i Hrvatske vode te će se oformiti arbitražno tijelo. Ugovor o pripajanju je u izradi i uskoro bi trebao biti gotov, pošto su ostale minimalne korekcije za usuglašavanje, odgovorio mu je Golja.
Tanja Pejić, Bastijanićeva stranačka kolegica, upitala je da li je određen datum pripojenja i hoće li labinska podružnica imati svoj žiro račun.
-Točan datum pripojenja još nije određen, ali s obzirom da novi javni isporučitelj mora zatražiti dobivanje licence za rad do 31. prosinca ove godine pripajanje bi trebalo biti 15. prosinca ili najkasnije do 31. prosinca ove godine. Prema Zakonu o trgovačkim društvima, samo podružnice koje imaju sjedište u inozemstvu mogu imati svoj žiro račun.
Prema tumačenju nadležnog Ministarstva moguće je da novi javni isporučitelj ima jedan žiro račun namijenjen uplatama određene podružnice, ali služba financija mora reći što će to značiti za ukupno poslovanje, odgovorio je Golja, a na upit Nenada Boršića iz HDZ-a da li će se plaće dogovarati na nivou podružnice ili na nivou novog poduzeća rekao da će javni isporučitelj imati jednu Upravu, jedno radničko vijeće i jednu sindikalnu podružnicu tako da će se kolektivni ugovor donositi na nivou cijele firme.
Rasim Halilović, vijećnik IDS-ISU-a upitao je šta će se dogoditi ako se ne dogodi pripajanje.
- Ukoliko se ne donese Odluka o pripajanju izgubili bi dozvolu za rad, izgubili bi status isporučitelja vodnih usluga, izgubili bi pravo isporučivati vodnu uslugu i naplaćivati cijenu vodne usluge i naknadu za razvoj. Samim time došlo bi do likvidacije poduzeća, gubitak radnih mjesta za sve zaposlenike te ostvarivanja njihovih prava, vraćanje novca Hrvatskim vodama dobivene za projekte i upitna bi bila realizacija projekta Aglomeracije Labin-Raša-Rabac.
Sva imovina Vodovoda Labin prebacila bi se na jedinice lokalne samouprave, a odlukom Ministarstva, sva imovina prebacila bi se na upravljanje jedinstvenom javnom isporučitelju, u ovom slučaju Vodovodu Pula, rekao je Golja.
Novog vijećnika, nezavisnog Darka Martinovića zanimalo je na koji način će Labinština zaštiti svoje vodne resurse.
- Sve resurse zaštit ćemo putem podružnice. Sva imovina, prihodi i rashodi ostvareni na području današnjeg Vodovoda Labin knjižit će se na podružnicu Labin, a sadašnji vlasnici će imati jedino pravo raspolaganja tom imovinom, zaključio je raspravu Golja.