U Dječjem vrtiću Tičići u Novigradu pripremao se kolač od jabuka po receptu nona (Foto Istarska županija)
Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije pokrenuo je od predškolske godine 2024./2025. novi pilot projekt "Vrtić zdravlja", u suradnji s dječjim vrtićima "Neven" Rovinj - Rovigno, "Vrtuljak" Marčana, "Tičići" Novigrad - Cittanova i "Kockica" Kršan. Projekt se temelji na rastućem problemu pretilosti i nedovoljne tjelesne aktivnosti među djecom u Hrvatskoj.
Prema najrecentnijem istraživanju CroCosi, u Hrvatskoj čak 35 % djece u dobi od osam godina ima prekomjernu tjelesnu težinu, dok je njih 15 % pretilo. Zavod ovim projektom želi usmjeriti napore ka smanjenju pretilosti kroz multidisciplinarni pristup koji uključuje djecu, odgojitelje, roditelje i širu zajednicu.
- Nastavljajući kontinuiranu suradnju s predškolskim ustanovama u Istarskoj županiji, a s ciljem promocije zdravih životnih stilova kod najmlađe populacije, osmišljavanjem i uspostavom projekta "Vrtić zdravlja" pokrenuli smo niz dodatnih aktivnosti za prevenciju kroničnih nezaraznih bolesti. Istovremeno, radi se o osnaživanju naših partnera, predškolskih ustanova. Rezultati pilot projekta će biti predstavljeni tijekom 13. stručnog skupa predškolskih ustanova u ožujku 2025. godine, kojeg naš Zavod organizira u suradnji s Gradom Novigrad - Cittanova.
Bit će to prilika za razmjenu iskustva i prikazivanja primjera dobre prakse uključenih dječjih vrtića. Kroz umrežavanje s drugim vrtićima i stručnjacima, osigurat će se kontinuirano unaprjeđenje znanja i praksi koje će dugoročno pozitivno utjecati na zdravlje djece, pojašnjava ravnatelj ove županijske zdravstvene ustanove Aleksandar Stojanović, dr. med. spec. epidemiologije.
Projekt se fokusira na nekoliko ključnih tema: pravilna prehrana, tjelesna aktivnost, mentalno zdravlje, higijenske navike i prevencija zaraznih bolesti. Edukacije za odgajatelje i roditelje planirane su putem radionica i predavanja uživo te video predavanja u dužim i skraćenim oblicima s evaluacijom, praćenjem te vrednovanjem.
Tijekom pedagoške godine 2024./ 2025. mnogobrojne odgojne skupine sudjelovat će u raznovrsnim aktivnostima u vrtićima i u zajednici zahvaljujući sinergiji vrtića i NZJZIŽ. Valja naglasiti autonomiju svakog vrtića u pristupu radu na projektu. Svaki od uključenih dječjih vrtića njeguje kulturu svoje ustanove te planira aktivnosti unutar projekta sukladno svojim specifičnostima i kurikulumima. Holistički i integrirani pristup u odgojno obrazovnom radu temelj je i za rad u pilot projektu. Projektom se nastoji osvijestiti sve dionike o važnosti kako zdravstvene, tako i tjelesne pismenosti u svakodnevnom životu od najranije dobi.
Pilot projekt je planiran na način da NZJZIŽ osigurava stručnu podršku i koordinaciju u dva temeljna dijela projekta i to putem jesenske i zimske edukacije odgojitelja. Edukacije obuhvaćaju teme poput pravilne prehrane, marketinga hrane, utjecaja medija na prehrambene navike, važnost tjelesne aktivnosti, važnost sna u dječjem razvoju, samoregulaciju u prehrani, ali i radionice u dječjim vrtićima gdje će se pripremati zdravi zalogajčići te potaknuti djecu na samostalnu pripremu međuobroka. Aktivnosti će se proširiti i izvan zidova vrtića: kroz javnozdravstvene akcije i aktivnost u zajednici, rad sa stručnjacima NZJZIŽ, kao i istraživanjima u koje će biti uključeni roditelji.
- Roditelji su ključan dio ovog procesa jer uz njihovu pomoć možemo još učinkovitije promovirati zdrave životne navike, smatraju stručnjaci iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Ukupno 426 djece iz četiri dječja vrtića uključeno je u projekt. Kada na tu impresivnu brojku dodamo i obitelji, zaista imamo razloga vjerovati da zajedno možemo osigurati dobrobit populacije Istarske županije.
Dječji vrtići Neven, Vrtuljak, Kockica i Tičići su vrtići različite veličine i obuhvata, kako djece, tako i teritorijalnog opsega. Maleni ili veliki, vrtići su to koji čine razliku i kojima Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije zahvaljuje na partnerstvu. Različiti stručnjaci u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju poput odgojitelja, pedagoga, psihologa, kineziologa ili zdravstvenih voditeljica zajedno s ravnateljicama i koordinatorima pilot projekta svakodnevno omogućavaju kvalitetu u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju.
Sjedilački način života, pretilost, slaba tjelesna aktivnost i sveprisutnost ekrana glavni su izazovi današnjice. Kroz ovaj projekt, imamo priliku utjecati na budućnost djece, osiguravajući im bolje i zdravije odrastanje i stvaranje temelja za životnu dobrobit. Projekt "Vrtić zdravlja" ne samo da se bavi trenutnim zdravstvenim izazovima, već otvara vrata dugoročnoj promjeni u pristupu zdravlju i dobrobiti u Istarskoj županiji.
Iako je pretilost u fokusu projekta, cilj je širi – stvaranje vrtića kao "zdravog mjesta" u kojem se mentalno, tjelesno i emocionalno zdravlje uzima u obzir od najranije dobi.
Misija programa je stvaranje okruženja gdje su zdravlje i dobrobit temeljne vrijednosti. Aktivnosti su usmjerene na prevenciju kroničnih nezaraznih bolesti, ozljeda, pravilne prehrane i tjelesne aktivnosti, čime se smanjuje rizik od bolesti u kasnijoj životnoj dobi. Projekt je osmišljen kako bi:
- Poticao, jačao i dograđivao zdravo vrtićko okruženje
- Povećao zdravstvenu i tjelesnu pismenost djece, odgojitelja, roditelja i ostalih radnika u predškolskim ustanovama.
- Spriječio pojavu kroničnih nezaraznih bolesti, smanjio rizik od ozljeda te unaprijedio higijenske navike i prevenciju zaraznih bolesti.
Ovim pilot-projektom, NZJZIŽ i Istarska županija postavljaju standard za zdravstveno osviještene vrtiće, stvarajući temelje za zdravu budućnost najmlađih članova zajednice. U suradnji s Istarskom županijom ubrzo kreće i projekt "Škole zdravlja", koji će ići putem "Vrtića zdravlja" upravo zbog želje za osiguravanjem dobrobiti i jačanjem svjesnosti o važnosti zdravstvenog prosvjećivanja i pružanju podrške Školama u provođenju kurikuluma međupredmetne teme Zdravstveni odgoj.
(Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom)