Sudionice prvog izdanja Damskog lova Lovačkog saveza Istre (Snimila: Gordana Čalić Šverko)
Prvo izdanje Damskog lova Lovačkog saveza Istarske županije u Buzetu je na blagdan Sveta tri kralja okupilo šesnaest od ukupno 47 lovkinja iz Istre. Cjelodnevni program započeo je u jutarnjim satima okupljanjem u Hotelu Fontana, a nakon lova na divlje svinje, lisice i čagljeve, zbog kiše održanog u skraćenom izdanju, uslijedio je ručak i zajedničko druženje uz čvrsto obećanje - Damski lov postat će istarska tradicija.
Organizatori su Lovački savez Istarske županije i Lovačko društvo Mirna iz Buzeta, a inicijator, tko drugi nego žena, lovkinja Ines Jerman. Tajnica u buzetskoj "Mirni" od početka 2016. godine odmah je položila lovački ispit, a potom i ispit za lovočuvara te se danas može pohvaliti osmogodišnjim lovačkim i lovočuvarskim stažem.
Diplomirana inženjerka agronomije i jedina lovočuvarica u Istri u ovakvim je lovovima sudjelovala u drugim županijama i državama i želja joj je bila organizirati nešto slično u Istri.
- Cilj je razbiti predrasude kako je lov rezerviran samo za muškarce i pokazati kako smo i lovkinje jednako vrijedne i disciplinirane. Nismo plašljive, niti nam je problem pješačiti, zasijavati, unositi hranu, sol i vodu u lovište, biti na čeki satima, očistiti divljač nakon odstrela te urediti trofeje, kazala je Jerman.
Želja joj je da ovaj buzetski ne bude prvi i zadnji Damski lov, već da se nastavi i postane tradicija.
- U Istri imamo 37 lovačkih društava i stvarno bih voljela da Damski lov svake godine bude u drugom lovačkom društvu. Tako ćemo upoznati Istru, lovačka društva i lovišta. Cilj je promocija lovstva i žena u lovstvu, naglasila je tajnica LD-a Mirna.
Za buzetsku lovkinju lov je boravak u prirodi, odmor za dušu.
- Cijela percepcija lova u javnost je iskrivljena jer predodžba je da lovac stavi pušku na rame i ode pucati. Lovci su 365 dana u godini u lovištu, zasijavaju, nose vodu, sol, hranu za divljač. Odstrel je kruna cjelogodišnjeg rada i koliko si uložio toliko na kraju imaš, zaključila je naša sugovornica.
- Kažu da za dobrog lovca, stroga žena i loše vrijeme ne postoje, ali isto tako za dobru lovkinju, loš muž i loše vrijeme ne postoje, nasmijala nas je mlada lovkinja, 25-godišnja Valentina Radizlović, članica Izvršnog odbora Lovačkog društva Fazan iz Buja.
Kada je prije osam godina položila lovački ispit bila je jedina lovkinja u svom lovačkom društvu, a danas su četiri dosta aktivne.
- Od malih sam nogu s tatom u lovu. Krenula sam u lov na sitnu divljač, na fazana, najviše zbog ljubavi prema prirodi, životinjama, pogotovo prema psima. Danas radim s istarskim kratkodlakim goničima, imam ih četiri. Po meni, na prvom mjestu je briga o životinjama u zimskim mjesecima kada nedostaje hrane, onda unošenje hrane u lovište. U ljetnim mjesecima napunimo pojilišta vodom, zasijavamo površine, nabraja Valentina. Najveći trofej joj je veprić od 80 kilograma i još cilja za nekim malo većim.
Među 4.000 istarskih lovaca 47 je žena, oko jedan posto, a lov im je, kao i njihovim muškim kolegama omiljena rekreacija i prilika za druženje.
- Lov je još uvijek pretežito muška djelatnost, ali postoji sve veći interes mladih žena koje su se opredijelile za bavljenje lovstvom kao sportskom djelatnošću, kazao je predsjednik Lovačkog saveza Istarske županije Graciano Prekalj.
- Do sada je bilo više onih lovkinja koje su se iz nekih osobnih razloga, nasljeđa lovačkog oružja ili mogućnosti bavljenja agroturističkom djelatnosti, opredijelile za polaganje lovačkog ispita. Sada to prelazi u stvarnu aktivnost aktivnog bavljenja lovstvom što nas posebno veseli i na ovom siječanjskom okupljanju prije svega trebamo biti zahvalni Lovačkom društvu Mirna Buzet, njegovom predsjedniku Branku Golojki, a posebno Ines Jerman koja kao lovkinja i lovočuvarica ima puno kontakta s istarskim lovkinjama, ali i lovkinjama u susjednoj Sloveniji i iz te njene inicijative je proizašlo da se pozovu sve lovkinje na prvi Damski lov u Istarskoj županiji koji će, nadam se postati jedna od lijepih tradicija i biti jedna točka od koje će se razvijati nove aktivnosti vezane za lovstvo. Jer lovstvo nije samo odstrel nego je uzgoj, zaštita, ali i nakon lova korištenje mesa divljači da li u domaćinstvima ili u gastronomiji u smislu ponude za javnu potrošnju, naglasio je Prekalj.