Josip Tirelo bio je najstariji sudionik projekta (Foto Muzej grada Umaga)
Muzej grada Umaga nositelj je, a Zajednica Talijana »Fulvio Tomizza« Umag partner EU projekta »S okusom mora - Sapore di mare«, čija je završna konferencija održana u Umagu.
Projekt je trajao godinu i pol dana, a odobrilo ga je Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za ribarstvo u sklopu dodjele potpore projektima na natječaju FLAG-a Pinna nobilis u okviru podmjere 4.2.1. Potpora za aktivnosti usmjerene podizanju svijesti građana o potrošnji i konzumaciji ribe i drugih morskih organizama unutar provedbe Lokalne razvojne strategije u ribarstvu FLAG-a Pinna nobilis za razdoblje 2014. - 2020. godine.
- Zahvaljujući europskom projektu »S okusom mora - Sapore di mare«, Muzej grada Umaga je u suradnji sa Zajednicom Talijana »Fulvio Tomizza« razvio zajednički projekt kako bi se valorizirala ribarska tradicija i očuvala kulinarska baština s lokalnim ribarskim proizvodima te potaknulo njihovo daljnje širenje i razvoj, poručile su na završnoj konferenciji Biljana Bojić, v.d. ravnateljice Muzeja grada Umaga i Floriana Bassanese Radin iz Zajednice Talijana »Fulvio Tomizza« Umag.
Privedene su kraju sve zacrtane aktivnosti unutar projekta, za kojeg su dodijeljena sredstva u najvišem iznosu od 348.467 kuna. Zadatak je bio podignuti razinu svijesti o važnosti konzumacije ribe i drugih morskih organizama na području FLAG-a Pinna nobilis, sa svrhom educiranja šire javnosti o vrstama riba i drugih morskih organizama, važnosti konzumacije ribe i drugih morskih organizama, ribarskim tradicionalnim vještinama i znanjima te o tradicionalnim kulinarskim praksama, karakterističnim za FLAG područje i tako dugoročno ojačati i ribarski sektor na području Lokalne akcijske grupe u ribarstvu Pinna nobilis.
Umaške domaćice, ribari, zaljubljenici u more i kuhanje pratili su projekt kao sudionici predavanja, polaznici radionica ili aktivni sudionici radionica, manifestacije, izrade recepata i jela. Tako je projekt aktivno uključio ribare, nutricioniste, morske biologe, domaćice, kuhare, ugostitelje, novinare, a osnova je bila zabilježiti znanja i vještine o ribarskoj prehrani i recepturama lokalne zajednice, te kroz razne aktivnosti u projektu putem prezentacija prenijeti dalje ta znanja. U prvi plan stavljena je lokalna zajednica i svakodnevni život uz more.
?Realizirano je deset stručnih predavanja koje su održali Martina Vocci, novinarka, dr. sc. Neven Iveša, morski biolog, Bruno Bose, Silvano Pelizzon i Danilo Latin, pripadnici lokalne zajednice, Sandra Zugan, nutricionist. Nadalje realizirane su četiri edukativne radionice o pripremi ribe i morskih organizama: radionica čišćenja ribe - voditelji radionice Lucano Bose, ribar. Radionica soljenja ribe - voditelji radionice, Alessandro Milos i Mario Dodici. Radionica konzerviranja ribe, voditelji radionice Mario Dodici i Hrvoje Hrvatin. Radionica branja morskih puževa i priljepaka - voditelj radionice Silvano Pelizzon. Unutar projekta realiziran je i propagandni materijal: pregače, torbe i letci s tiskanim logom projekta i crtežima morskih organizama karakterističnim za umaško područje.
Održana je manifestacija »Fešta od Savora« - s natjecanjem u najboljem savoru. U manifestaciji je bilo uključeno cijelo članstvo Zajednice Talijana »Fulvio Tomizza«. Održana su dva ciklusa radionica o izradi i upotrebi keramike s prezentacijom - završnom izložbom radova na temu mora. Postavljena je nova web stranica projekta gdje se može upoznati s tradicijom Umaga s okusom mora, kroz priče i umijeća sugrađana, koja su zabilježena na 22 kratka videa i fotografije. Stranica je četverojezična na hrvatskom, talijanskom, engleskom i njemačkom jeziku. Tiskana je ribarska kuharica »S okusom mora - Sapore di mare«, četverojezično izdanje na hrvatskom, talijanskom, engleskom i njemačkom jeziku. Autorice projekta i knjige su muzejske djelatnice Biljana Bojić i Barbara Crnobori, uz priče iz lokalne zajednice, umaških ezula i arhivskih izvora.
Za potrebe web stranice i knjige umaške domaćice i ribari pripremali su jela i ribarske recepte, koji su zabilježeni na fotografijama i videima, te je tako stvorena dokumentacija, koja je prenesena na web stranicu i u tiskano izdanje. Na taj način je jedan dio kulture umaškog stola sačuvan od zaborava.
- Ovo je treći europski projekt unutar FLAG-a Pinna nobilis, uz Čudesna morska ISTRAživanja o prapovijesnom šivanom brodu iz uvale Zambratija, i uz projekt »Grue - očuvanje i promocija tradicionalnih drvenih dizalica za barke«, kojemu je cilj bio promicanje kulturne baštine umaškog kraja i trajna zaštita, očuvanje i promocija umijeća izrade grua, kazala je Biljana Bojić, v.d. ravnateljice Muzeja grada Umaga.
Postavljena je nova web stranica projekta na kojoj su 22 kratka videa i fotografije, a tiskana je ribarska kuharica »S okusom mora - Sapore di mare«, i jedno i drugo na četiri jezika - hrvatskom, talijanskom, engleskom i njemačkom jeziku