(Snimio Branko Biočić)
Podjelom nagrada za najbolji med završili su dvodnevni Dani meda Labinštine "Ripenda 2024" koji su održani u SC Franko Mileta.
Prema ocjeni posebnog povjerenstva kojim je predsjedavao prof. dr. sc. Dragan Medula prvo mjesto i zlatnu plaketu s 19,88 bodova od mogućih 20 u konkurenciji 40 uzoraka pčelara iz Istarske, Primorsko-Goranske županije i Slovenije osvojio je medun labinskog pčelara Darka Martinovića, ujedno i predsjednika pčelarske udruge Labin.
Drugo mjesto osvojio je medun Martina Kolenca iz Slovenije s 18,92 boda a treće Sonja Obšivač iz Novigrada za kestenov med s 18,70 bodova. Podijeljeno je ukupno 14 zlatnih, osam srebrnih i 18 brončanih medalja.
-Ovo priznanje mi je doista veliko i drago. Bilo je natjecanja kada nisam htio davati neke medove na ocjenjivanje, davao sam prostora drugima i mladima. Smatrao sam bi negdje pri kraju već drugog mandata bilo vrijeme da se i ja uključim u sve to. Znao sam prošle i ove godine da imam dobar med, a ova je godina bila posebno problematična zbog meteo uvjeta pa se nije mogla očekivati izuzetna kvaliteta.
No, činjenica da je ovaj med koji je nastao tu odmah iznad mora pokazao kvalitetu ovog podneblja. Imam oko 160 košnica, proizvodim deset do 14 kilograma po košnici, nije to ništa strašno ni puno u odnosu na neke druge krajeve no trudimo se, radimo i stvaramo.
Cilj nam je to svoje znanje prenositi na mlađa pokoljenja da nastavimo u tom timu. Drago mi je da se svake godine uključi netko od mladih pčelara i da nastavljamo tradiciju, rekao je ovogodišnji pobjednik Darko Martinović. Diplome su dobili i polaznici šestomjesečne škole za pčelare a to su Željka i Dean Knapić, Bosiljka Baksa, Zlatko Blažina i Diego Peršić. Diplome im je uručio dr.sc. Enzo Pinzan, županijski pročelnik za poljoprivredu koji je zahvalio Pčelarskoj udruzi Labin i svima koji su pomogli na organizaciji ove već tradicionalne manifestacije
- Danas je na tržištu puno proizvoda koji se zovu med a koji nisu vidjeli pčele. Teško je našim pčelarima probiti se na takvom tržištu i uvjeriti kupce da je njihov med onaj pravi. Stoga smo mi u županiji uz pomoć pčelarskih udruga zaštitili naš med i njegovu izvornost posebnom oznakom odnosno certifikatom na razini EU. Svi naši pčelari imaju sada pravo koristiti tu oznaku izvornosti koja će u budućnosti olakšati plasman istarskog meda na tržište Hrvatske i EU, rekao je Pinzan te čestitao svim nagrađenima.
Na početku je Robertino otpjevao pjesmu o Trgetu a tom prilikom je Dr.sc. Gordana Hegić iz Zagreba održala edukativno predavanje o medu i pčelinjim proizvodima. Tijekom dva dana ove manifestacije koja je okupila, pčelare, građane i djecu posjetitelji su mogli kušati 40 izloženih uzoraka meda te kupiti kvalitetan meda na jednom od četiri štanda pčelara Martinović Peteani, Fajdetić i Gortan.
Za djecu su organizirane radionice i igraonice, labinski restorani nudili su tim povodom delicije na bazi meda a TZ Labin organizirala je pješačenje s posjetom Gradskom pčelinjaku. Iduće godine, kako je najavljeno, u ovo vrijeme trebali bi se održavati građevinski radovi na obnovi derutne i napuštene bivše škole u Ripendi koja bi trebala postati Pčelarski centar.