Darivatelji krvi na prijemu kod gradonačelnika Umaga (Foto Grad Umag)
U povodu obilježavanja 70. obljetnice darivanja krvi u Hrvatskoj, gradonačelnik Umaga Vili Bassanese održao je prijem za jubilarne darivatelje krvi iz Umaga, zahvalivši im na beskrajnoj solidarnosti i pomoći koju nesebično poklanjaju svojoj zajednici. Ovogodišnji jubilarni darivatelji krvi su Goranka Zornada koja je dosad darovala krv 35 puta, Davorka Jurišević s istim brojem darivanja krvi, te Vlatko Možar, Aleks Poljak i Franko Benolić koji su krv darovali 50 puta.
Prijemu su prisustvovali i predsjednica Gradskog društva Crvenog križa Buje Đurđa Radošević te ravnatelj Hrvoje Kovačević, kao i zamjenik gradonačelnika Mauro Jurman, predsjednik Gradskog vijeća Grada Umaga Ivan Belušić te resorni pročelnik Slaviša Šmalc.
Područje Umaga posjeduje iznimno bogatu povijest dobrovoljnog davanja krvi. Najstariji dokumenti o organiziranim akcijama sežu još iz šezdesetih godina prošlog stoljeća. Umaški liječnik dr. Stanko Rupena, kao predsjednik Izvršnog odbora Crvenog križa Bujštine - Umag, Buje i Novigrad, ali i kao predsjednik komisije Crvenog križa Bujštine za pitanja zdravstva 1963. godine je u jednom od arhivskih dokumenta isticao problem darivanja krvi u Umagu zbog velikog odlaska domaćeg stanovništva u Italiju, ali i dolaska novog stanovništva u Umag koje je tada živjelo u iznimno teškim uvjetima. Stoga je isticao potrebu ulaganja dodatnog napora kako bi se pristiglom stanovništvu poboljšali uvjeti života, ali ih se i potaknulo na human čin darivanja krvi. Bili su to počeci djelatnosti darivanja krvi na području Umaga.
U narednim godinama sustavno su se organizirale akcije u organizaciji Crvenog križa u suradnji sa Zavodom za transfuziju. Kroz godine broj se darivatelja krvi povećavao te se ukazala potreba za organiziranjem akcija darivanja krvi u sklopu tadašnjih najvećih umaških tvornica, da bi se akcije organizirale isključivo kao gradske, i to u prostorima Pučkog otvorenog učilišta »Ante Babić« Umag. U narednom razdoblju akcije su se često znale seliti te se do danas još uvijek nije pronašla idealna stalna lokacija za područje Umaga.
- Solidarnost, empatija, savjest, volja, bezuvjetno davanje i razumijevanje života u zajednici su vrijednosti koje, nažalost, nestaju jer nemamo dovoljno razuma da bi shvatili koliko je malo potrebno da bi pomogli drugima. Zato jedno veliko hvala u ime cijele umaške zajednice na vašoj nesebičnosti i pretvaranju Umaga u bolje mjesto za sve nas, poručio je gradonačelnik Bassanese dobrovoljnim davateljima krvi.
Danas Crveni križ Bujštine konstanto podiže kvalitetu djelatnosti darivanja krvi u suradnji s Transfuzijskom službom KBC-a Rijeka, vodi statistiku darivatelja, šalje pozive, dodjeljuje priznanja jubilarnim darivateljima te snažno promiče važnost darivanja krvi u lokalnoj zajednici. U proteklih nekoliko godina uloženi su veliki napori u svrhu promocije darivanja krvi, primjerice inicijativom Grada Umaga i Alejom darivatelja kao jedinstvenim projektom kojeg su zahvaljujući Umagu i ostali odlučili pokrenuti. Riječ je Našicama, Puli, Velikoj Gorici, Trogiru, Dubrovniku i drugima. Područje Umaga, prema evidenciji, ima 390 aktivnih darivatelja što je tri posto od ukupnog broja stanovnika.
- Ipak, važno je u narednom razdoblju riješiti pitanje mjesta održavanja akcija, no i promišljati o potrebi osnivanja referentnog centra za prikupljanje krvi za područje sjeverozapadne Istre što bi moglo biti upravo područje grada Umaga s obzirom na to da južni i istočni dio Istre u ovom trenutku pokriva Transfuzijska služba Pula. Na taj će način Crveni križ Bujštine, u suradnji s lokalnom samoupravom, trajno i dugoročno darivateljima omogućiti kontinuiranu, sigurnu, a posebno kvalitetnu razinu prikupljanja krvi u skladu s europskim standardima, naglasio je ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Bujštine Hrvoje Kovačević.