(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Veliki projekt "Sanacija zatvorenog odlagališta neopasnog otpada Donji Picudo-zapad" na današnjoj su konferenciji za novinare u Umagu predstavili voditeljica Odjela zaštite okoliša pri Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Nataša Dankić Sliepčević te gradonačelnik Umaga Vili Bassanese. Grad Umag trenutno je jedina jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj kojoj su odobrena EU sredstva za saniranje odlagališta neopasnog otpada.
Nakon realizacije projekta "Sanacija odlagališta neopasnog otpada Donji Picudo-istok" 2016. godine, ovaj najnoviji projekt predstavlja konačni dovršetak sanacije cijele zone odlagališta u Donjem Picudu, a usmjeren je ka podizanju ekološke održivosti i kvalitetnijem gospodarenju otpada. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt Grad je sklopio u prosincu prošle godine.
Provedbom ovog projekta odlagalište otpada Donji Picudo-zapad bit će sanirano sukladno važećim zakonskim odredbama i najboljim praksama za ovu vrstu projekata, čime će se, osim unaprjeđenja stanja okoliša, na širem području lokacije zahvata osigurati brojne društveno-ekonomske koristi i postići zaštita tla, voda, zdravlja ljudi, zraka i pozitivan utjecaj na klimatske promjene.
- Riječ je o jednom od strateških investicija u okviru zelenih politika Grada, megaprojekta Umag: Smart City - Green city" koji obuhvaća izgradnju sustava plinofikacije, održivo gospodarenje otpadom te zaštitu otpadnih voda III. razine. Treba napomenuti da je u cijelom procesu najbitnija svijest građana, Grad već godinama radi na ekološkoj edukaciji svojih žitelja. Iznimno smo ponosni što pokrećemo realizaciju ovog vrijednog projekta koji će omogućiti bolji, zdraviji i kvalitetniji život u našoj zajednici, istaknuo je gradonačelnik Bassanese prilikom predstavljanja projekta.
Fond za zaštitu okoliša, uz APN, dodao je Bassanese, najučinkovitija je agencija u Hrvatskoj s kojom Grad ima višegodišnju i učinkovitu suradnju. Dio te plodne suradnje je sanacija odlagališta neopasnog otpada Donji Picudo u drugom dijelu. Prvi je započeo 2016. godine i uspješno je realiziran.
Sanacija i konačno zatvaranje odlagališta otpada obuhvatit će iskop i djelomično premještanje otpada u smislu formiranja pokosa odlagališta, njegovo zatvaranje završnim pokrovnim slojem te ozelenjavanjem, čime će odlagalište postati zelena površina. Time neće doći do promjena u prostoru, već će se regenerirati 30.000 četvornih metara zemljišta.
- Fond i Grad Umag imaju jako dobru suradnju na projektima gospodarenja otpadom. Uz ostale, ovo je već drugi projekt sanacije odlagališta koji zajednički provodimo. Uspostava sustava gospodarenja otpadom je složen proces. Uz odgovarajuću infrastrukturu i mijenjanje dosadašnjih potrošačkih navika i mentaliteta brzog odbacivanja stvari koje nisu za baciti, takav sustav zahtjeva i sanacije i zatvaranje postojećih odlagališta otpada. Samo u zadnjih nekoliko godina Fond je u programe gospodarenja otpadom uložio oko 150 milijuna eura nacionalnih sredstava, a iz fondova Europske unije osigurano je više od pola milijarde eura bespovratnih sredstava. S time da su te investicije zasigurno i puno veće kada se pridodaju sredstva koja se osiguravaju u općinskim i gradskim proračunima, naglasila je Dankić Sliepčević.
Sve što se radi vezano za gospodarenje otpadom, rekla je također, ima za cilj naše društvo transformirati u društvo koje svoje resurse koristi racionalno i odgovorno i koje brine za svoj okoliš i svoju budućnost.