Đir po pazinskom mrkatu

Iako je počela sezona kostanja, na štandovima ih nije bilo u ponudi

| Autor: Anđelo Dagostin
(Snimio Anđelo Dagostin)

(Snimio Anđelo Dagostin)


Neretvanske mandarine Poljoprivrednog gospodarstva »Niko« iz Komina prodavale su se i jučer ispred gradske tržnice u Pazinu po cijeni od 5 eura za vrećicu od 3 kilograma. Naoko su nam izgledale prosječne veličine, kao i prethodnih godina.

Nar ili šipak prodaje za tri eura za kilogram), limun za četiri eura, a pola kilograma suhih smokava za šest eura. Dolaskom jeseni i niskih temperatura - jučer ujutro u Pazinu je izmjereno samo dva stupnja, ali do podne je već bilo 14 stupnjeva Celzijevih - dolazi i sezona prehlada pa će se i prodaja "vitaminskih bombi" razmjerno povećati. Isto vrijedi za domaći med koji OPG Darko Koren iz Katuna Trviškog prodaje unutar gradske tržnice. Imaju bagremov, kestenov i lipin.

- Ova godina nije bila kao lanjska, ali pčele vodimo na ispašu pa nam to nije toliko smetalo i zadovoljni smo, uvijek se nešto proda, kazala nam je prodavačica.

(Snimio Anđelo Dagostin)(Snimio Anđelo Dagostin)

Med (900 grama) košta 12 eura, a onaj manji od 450 grama 6,5 eura. Pelud je pet (125 grama) ili devet eura (220 grama), za saće s medom treba izdvojiti četiri eura (220 grama), a za api kompleks 12 eura (480 grama).

U nanovo otvorenoj ribarnici Macinić najviše se prodaju srdele po cijeni od pet eura i moli za osam eura, a tu je još skuša za jedanaest, cipli po osam eura… Inače u ponudi imaju orade i brancine iz uzgoja (Zadar), kozice, domaću lignju, uskoro divlje orade… Nude i dostavu za iznose veće od 15 eura.

- Kad ima svježe ribe radimo svaki dan,osim ponedjeljkom, a i tada ponekad, ako imamo neku narudžbu, kazala nam je prodavačica Danijela Macinić.

Od povrća na tržnici se nudi tikvica i žbula za dva eura, paprika za dva i pol eura, pomidori i krastavci za tri eura, fažoleti za pet eura i fažol za šest eura.

(Snimio Anđelo Dagostin)(Snimio Anđelo Dagostin)

Počeja je i sezona kostanja (kestena), ali ih jučer nije bilo u ponudi. Oni koji imaju vremena i znaju lokacije mogu se i sami okušati u branju. Kestene ne bi trebalo brati u privatnim šumama bez dozvole vlasnika, dok je za državne šume potrebno ishoditi besplatnu važeću dozvolu koju izdaju Hrvatske šume (registracija i prijava na nsp-dozvola.hrsume.hr). S njom se može po osobi prikupiti do deset kilograma kestena i do tri kilograma gljiva na dan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter