"špica" tek slijedi

Berba maslina produžit će se do sredine studenog

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Berba maslina u masliniku na Cunju (Foto OPG Krbavčić)

Berba maslina u masliniku na Cunju (Foto OPG Krbavčić)


Prije desetak dana započela je berba maslina u Istri, uljare su otvorile vrata.

- Možemo reći da je lijepi broj maslinara već krenuo u berbu, pogotovo onih koji imaju više maslina ili imaju običaj, radi kvalitete koju žele zadržati, s ranijom berbom dobiti svježija maslinova ulja, ali glavnina berbe još nije krenula, kazao je Zdravko Miholić, viši stručni savjetnik Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede.

Zaražena bjelica

Masline istarske bjelice na nekim lokacijama dosta su zaražene maslinovom muhom, najvećim štetnikom, koji za dva, tri tjedna može uništiti sav trud maslinara. Tamo gdje je zaraza veća, napomenuo je Miholić, tu je preporuka da se ide ranije u berbu bez obzira na to što će randmani možda biti nešto manji. Prema informacijama sa sjevera Istre, onim sortama koje se sada beru, znači nije samo riječ o istarskoj bjelici jer neki beru i leccino i pendolino, randmani su negdje od 6 do 13 posto.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)Počela berba u istarskim maslinicima (Snimila Gordana Čalić Šverko)

U uvjetima visokih temperatura, maslinova muha nije odlagala jaja u plodove tako da su dosta dugo bili zdravi, međutim prije mjesec dana, posebno na sortama krupnijih plodova bili su vidljivi značajniji ubodi i već to je bio signal da se razmišlja o ranijoj berbi. Na sjeveru Istre još nije toliko izražen početak berbe, uz more je to više primjetno, ali problematika s maslinovom muhom ionako je veća u primorskim dijelovima jer su masline ranije zrele, i jer je, kazao je Miholić, napad maslinove muhe jači.

Ovogodišnja maslinarska sezona je raznolika, ima maslinika u kojima je rodnost zanemariva, mala. Ima ih gdje su neke sorte bolje, a druge slabije, a postoje maslinici koji su rodili rekordno pa se sveukupno gledajući može reći da je ovo biti prosječna sezona. Ima maslinika koji se mogu pohvaliti povijesnim urodom kakav nikada nije bio. Ima i takvih. Na sjeveru Istre, oko Svetog Donata, pa čak i Trkusima, lijepih je primjera kvalitetnog uroda. Jedan od uzroka takve raznolikosti ovogodišnje maslinarske sezone je i tuča koja je zahvatila pojedine dijelove Istre.

Važni parametri

Berba maslina vjerojatno će se produžiti do prve dekade studenog. U maslinicima gdje su masline zdrave, gdje je zaštita od maslinove muhe uspješno provedena, nema potrebe za žurbom i vrijeme je za sada takvo da pogoduje dozrijevanju maslina. Stvar je samo zdravstvenog stanja maslina i navika pojedinih poljoprivrednih gospodarstava da kreću u raniju ili kasniju berbu već prema tome čemu daju naglasak, većem postotku ulja ili da to bude ulje koje će imati više parametara koji se u suvremenom maslinarstvu isto cijene.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)Uljare su već u pogonu (Snimila Gordana Čalić Šverko)

U Hrvatskoj je lani, prema službenim podacima, na ukupno 19.900 hektara proizvedeno 40.128 tona maslina od kojih je dobiveno 55.088 hektolitara maslinovog ulja. Postoje određene zalihe neprodanog ulja od lani, komentirao je Miholić, pa ako i bude nešto manje ulja od ovogodišnje berbe, prošlogodišnje količine će ići u prodaju i nekakav će se promet ipak odvijati. Berba je otvorila i pitanje radne snage. Kronično se javlja nedostatak radne snage u berbi pa se gospodarstva snalaze na različite načine. Najtrajnije rješenje je nabava mehanizacije koja olakšava berbu i u tom ozračju razmišljanja o radnoj snazi, o pojavi maslinove muhe i o zalihama ulja od lani, vrte se razmišljanja maslinara u toku ovogodišnje berbe.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter