sastanak s miletićem

Kajin: Istarski vodovod se želi dovesti u poziciju da direktor ne odlučuje ni o čemu. Reagirao i Bassanese

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Jedan ogroman problem koji će se nama uskoro otvoriti je spajanje odvodnji s Istarskim vodovodom, prenio je gradonačelnik Buzeta Damir Kajin istarskom županu Borisu Miletiću tijekom njegova jučerašnjeg boravka u Buzetu.

Reformom vodnog gospodarstva u Istarskoj županiji predviđena su dva uslužna područja, jedno koje pokriva Istarski vodovod Buzet, a drugo vodovode Pula i Labin. Društvo preuzimatelj na uslužnom području 23, koje obuhvaća 27 gradova i općina, je Istarski vodovod Buzet, koji bi trebao preuzeti deset javnih isporučitelja vodnih usluga.

Osporavanje zakona

Do 13. siječnja 2025. godine Hrvatske vode, odnosno resorno ministarstvo, dali su rok za pripajanje odvodnji. To je do danas, kazao je Kajin koji je ujedno i predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda Buzet, učinila jedino buzetska Park odvodnja.

- Pokušavali su neki osporavati da taj zakon nije u skladu s ustavnim načelima, principima, međutim Ustavni sud je jasno, decidirano i nedvosmisleno rekao da tu nema nikakvog problema. Kao što je poznato, Labin i Pula, sva vijeća na tom području, jednoglasno su donijela te odluke i 13. siječnja tu odluku će donijeti Opatija. Očekujem da će država prema Istarskom vodovodu i svima nama krenuti s određenim represijama, jer si neće priuštiti "komoditet" da ostane bez 993 milijuna eura kroz NPOO, a sankcije po Vodovod i indirektno ostale, mogu biti drakonske.

Gdje je nastao problem kako ga ja vidim? Poreč, Umag, Rovinj, su izgradili sustave odvodnje uz 85 posto financiranja hrvatske države. Ti sustavi su ekvivalent oko 1,4 milijarde kuna. Što danas u ovom novom društvenom ugovoru o kojem će se raspravljati najprije na Nadzornom odboru Istarskog vodovoda, traže Poreč, Umag, Rovinj?

Predlažu nešto što je apsolutno protivno Zakonu o vodnim uslugama koji predviđa da vodoopskrbe, a to su vodovodi, preuzmu odvodnju, a ne obrnuto. Znači, dovode u pitanje zakon, a ono što je po mom sudu jednako upitno, i jednu solidarnost u Istri kojom je, na bazu od oko tisuću kilometara vodovodnih instalacija koliko smo ih na području djelovanja Istarskog vodovoda naslijedili 1993. godine, do danas nadograđeno još oko 1.700 kilometara tako da je dio Istre pod ingerencijom Istarskog vodovoda vodificiran gotovo sto posto.

Istarski vodovod se želi tim društvenim ugovorom koji se predlaže, dovesti u poziciju da direktor ne odlučuje ni o čemu, a da oni donose odluke u njegovo ime. Žele normalno 90 posto sredstava, isključuju Istarski vodozaštini sustav, a isključuju od odlučivanja i sve općine. U Nadzornom odboru čak niti ne predviđaju člana Istarske županije koji je bio prisutan od 1993. godine do danas. Želim vjerovati da će članovi Nadzornog odbora već u četvrtak braniti poziciju Istarskog vodovoda, kazao je Kajin.

Gradnja hitne pomoći

Uz opasku kako je dobro da je Istarska županija uložila sredstva u fotonaponske panele na buzetskom Domu zdravlja, Kajin je kazao kako je Grad Buzet osigurao 2.500 četvornih metara površine na lokaciji na kojoj bi se gradila zgrada hitne medicinske pomoći. Projekt je usuglašen s resornom županijskom pročelnicom, ide se na Gradsko vijeće i kroz institut prava građenja to zemljište će se, s ciljem izgradnje tog sadržaja, dodijeliti Istarskoj županiji.

- Voljeli bi, s obzirom da smo najdalje došli, da to bude možda jedan pilot projekt i ogledni primjer drugima. To je za Buzet fantastična stvar, na odličnoj lokaciji, a tamo bi se omogućila i četiri stana čime bi se rješio problem mladih liječnika koji će raditi u hitnoj, istaknuo je Kajin.

Istarska županija je osnivač Srednje škole Buzet, koja, kazao je Kajin, mora ići u dogradnju, u novi aneks. Školi je prije dvanaestak godina prijetilo gašenje kada je pala na 89 učenika, da bi danas imala 201 učenika. Izmjenom prostorno-planske dokumentacije, predviđena je lokacija za izgradnju četiri ili šest učionica. Bez Županije, kazao je Kajin, Grad Buzet se u to ne može upustiti.

Župan Miletić nadovezao se i rekao da je, što se tiče vodoopskrbe i spajanja, to intencija koja traje već neko vrijeme i kada se pristupalo Europskoj uniji jasno je da se prihvatilo određene direktive kojih se treba pridržavati.

- Kada pogledamo našu regiju s dvjestotinjak tisuća stanovnika, normalno da određene funkcije i poslove treba objediniti. Zakonodavac nam to nalaže i tu se može pokušati kupiti neko vrijeme, ali u konačnici to će biti tako. Ono što je razlika u odnosu na dosadašnji način funkcioniranja gdje je cijena vodne usluge veća od odvodnje, sutra će biti obrnuto. Jer ulaskom u EU prihvatili smo određene okolišne direktive i neće se više fekalna voda moći ispuštati bez prethdonog teretmana.

Poreč, Rovinj, Umag i Novigrad dobili su određena bespovratna sredstva, a sigurno je da taj sustav treba održavati. Te promjene nas očekuju i tome se moramo prilagoditi i u konačnici na neki način optimizirati. Mi smo jedno, po broju stanovnika, ne tako veliko predgrađe Milana, a imamo toliko poslovnih subjekata koji se bave istim djelatnostima, kazao je Miletić.

(Snimio Julien Duval)(Snimio Julien Duval)

Stambeno zbrinjavanje medicinara

Govoreći o Nastavnom zavodu za hitnu medicinu, kazao je kako mu je drago da su i tu ogledni primjer u Hrvatskoj kako se ipak može s određenim mjerama, Županija kao osnivač, ali i uz istarsku solidarnost, još uvijek držati sustav hitne medicinske pomoći na visokom nivou, i mjeriti se i s puno bogatijim regijama na nivou Europe.

Sigurno je da je danas, kazao je također Miletić, da li za zadržati postojeći kadar ili privući neki novi, jedno od krucijalnih pitanja stambeno zbrinjavanje. U priobalnom dijelu naći stan za dugotrajni najam gotovo je jednako eurojackpotu. I sigurno ovaj buzetski projekt izgradnje hitne i pored toga mogućnost osiguravanja smještaja je nešto što će dodatno biti atraktivno za medicinsko osoblje.

- U samom startu mog mandata vrlo sam jasno rekao što su prioriteti. To su obrazovanje, zdravstvo i socijalna skrb i kada se pogledaju konkretni brojevi unutar županijskog proračuna, određene stavke enormno su povećane. Kada pričamo o proširenju Srednje škole Buzet, Županija je osnivač i normalno da je to njena obveza. U svakom slučaju, koristi suradnja s jedinicom lokalne samouprave u segmentu osiguranja zemljišta, komunalne infrastrukture.

Kao što smo neki dan položili kamen temeljac u Svetvinčentu za dogradnju osnovne škole, jednako nas očekuje u Marčani, Kanfanaru i Žminju, jer nam je cilj imati jednosmjensku nastavu za sve škole čiji je osnivač Županija, a Istarska županija osnivač je 25 osnovnih škola i 21 srednje, i mislim da smo nadomak toga da to našoj djeci osiguramo, najavio je Miletić.

Reagirao i umaški gradonačelnik Bassanese

- Ponukan istupom gradonačelnika Buzeta Damira Kajina i župana Borisa Miletića, dužan sam, istine radi, javno demantirati gotovo sve što je navedeno u članku "Zakon je jasan, vodoopskrba je ta koja bi trebala preuzeti odvodnje, a ne obratno" objavljenom dana 14. siječnja 2025. godine.

Projekt aglomeracije te izgradnje odvodnji i kanalizacija sa sustavima pročistača, kao najveća investicija na području Istre, prije svega štiti okoliš i građane od negativnog utjecaja te stvara pretpostavke za dugoročnu održivost za cijelo područje zapadne Istre, od Savudrije do Pule. Investicija je financirana europskim novcem te, manjim dijelom, državnim i lokalnim sredstvima. Svatko tko je dobronamjeran, i imalo razumije vrijednost projekta za kvalitetu života građana Istre, može samo podržati korisnost navedene investicije te pohvaliti dugogodišnji trud, rad i zalaganje stotine sugrađana, stručnjaka koji rade na kapitalnim investicijama koje se događaju jednom u povijesti. 

No, kako je politika rad i dojam, većina političara koja iza sebe nema rad na projektima poput ovog, a time ni rezultate, bavi se dojmom, odnosno javnim iznošenjem neistina ili netočnih podataka. Upravo je na tom tragu i jučerašnji javni istup g. Damira Kajina, u pratnji župana Miletića. Mišljenja sam da g. Kajin i g. Miletić nemaju nikakvog razloga, osim osobnog političkog, da pričaju o temi o kojoj imaju jako malo znanja. 

Umag, Novigrad, Poreč, Rovinj i sve ostale Općine koje su izgradile sustav odvodnji vrlo dobro razumiju o čemu se radi, budući su same, svojim kadrom, izgradile sustave iza kojih stoji dugogodišnji rad, a nikako dnevno politikanstvo. Cilj svih nas gore navedenih jest da spajanje bude u okvirima zakona, pritom poštujući solidarnost, odgovornost i vlasništvo. 

Nitko ne želi novi "Kaštijun" koji je proizvod upravo takve vrste politikanstva. Nitko ne želi centralizaciju i moć prepustiti jednoj osobi jer nas povijest uči da to nije dobro. 

Veliki sustavi poput nove tvrtke "Istarski vodovod i odvodnja" traže razum, strpljenje, znanje, predanost, kompetenciju i iskustvo kako bi došli do sustava koji će biti na korist svih građana, a ne stranke ili političara. 

Uz svo dužno poštovanje, vjerujem da g. Kajin nije shvatio tematiku o kojoj je raspravljao, dok je g. Miletić mudro iskoristio priliku na putu svog političkog dojma, a ne rada i razumijevanja, poštivanja i uvažavanja svih u Istri.  

Zaključno, u ime svih spomenutih Gradova i Općina, a koji smo izgradili sustav odvodnji, tvrdim kako ćemo s osobitom pažnjom, temeljem činjenica, poštujući zakon te načela solidarnosti i korektnosti, donijeti odluku koja zasigurno neće stvoriti novi "Kaštijun". Smeta li to možda nekoga?!, poručio je Bassanese.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter