(Snimila Doria Mohorović)
U pulskom Coworking centru jutros je održano svečano potpisivanje ugovora za de minimis potpore u poljoprivredi, a potporu su primili brojni poljoprivrednici i stočari s područja Istarske županije. Ugovore je s dobitnicima potpora, koji su ispunili cijelu salu, potpisao istarski župan Boris Miletić, naglasivši da su sredstva za stočarsku proizvodnju i ekološku poljoprivredu u 2024. godini povećana za 42 posto. Ukupno je dodijeljeno 187 tisuća eura za 120 projekata i programa, čime se nastavlja potpora razvoju stočarske proizvodnje i ekološke poljoprivrede.
- Držim da je jedna i druga grana itekako bitna za našu županiju, jer razvijena poljoprivreda je jedan od strateških ciljeva i na to smo svi skupa ponosni. Dakle, ono čime se Istra dići je sigurno autohtona proizvodnja, biološka proizvodnja i na taj način mislim da možemo gledati i u budućnost, jer znamo svi skupa koliko nam je hrana bitna. A kad ta hrana ima izvornu kvalitetu kao što imamo mi u Istri, onda na to svi skupa itekako trebamo biti ponosni, a to upravo ide vama u prilog, jer ste vi za to zaslužni, proučio je okupljenima Miletić.
Dodao je da su ključni problemi s kojima se suočavaju poljoprivrednici nedostatak radne snage i otežano korištenje državnog poljoprivrednog zemljišta, no istaknuo je da se radi na ubrzanju tih procesa. Također je naglasio važnost očuvanja autohtonih proizvoda, među kojima se ističe projekt zaštite istarske koze, koji provodi Agencija za ruralni razvoj Istre (AZRRI).
Da se ove potpore dodjeljuju po treći put, naglasio je pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Ezio Pinzan, dodajući da je riječ o direktnim, bespovratnim sredstvima istarskim poljoprivrednicima i stočarima. Na tome se zahvalio županu, ali i zamjeniku župana Tuliju Demetliki, zaduženom za poljoprivredu.
- Ovaj natječaj nije namijenjen vinarima i maslinarima, već ekološkim proizvođačima i onima koji koriste zaštićenu oznaku izvornosti. Vi ste temelj naše poljoprivredne proizvodnje u Istri. Ono što je značajno, o čemu razgovaram i s vama, velika sredstva su na raspolaganju na nacionalnom nivou iz programa zajedničke poljoprivredne politike, ali stalno čujemo i po televiziji, a i vi ste toga svjesni, dodjeljuju se onima koji imaju poljoprivredne površine, a te potpore nisu vezane za proizvodnju. Vi koji ste danas tu, dobili ste potpore za vaše proizvode. Nitko nije danas dobio niti jedan euro ako nema proizvode kojima se bavi.
Da li govorimo o povećanju stada istarske koze, da li ovce, da li istarskog boškarina i goveda, da li o ekološkim proizvodima, sufinanciranju certifikacije ili korištenja zaštićene oznake izvornosti. I zato vam čestitam i zahvaljujem na toj proizvodnji. Regija smo koja je najviše razvijena upravo po turizmu i dokle god budemo mogli ponuditi naše autohtone proizvode, bit ćemo zanimljivi i za turizam i bit ćemo regija u kojoj će svi drage volje dolaziti i naravno u Istri boraviti. To je jedan od načina kako možemo najbolje produžiti turističku sezonu s našim autohtonim proizvodima, sa svime onim što vi proizvodite, rekao je Pinzan.
Poručio je i da svi okupljeni, bilo da je riječ o ekološkim proizvođačima ili stočarima, proizvode iznadprosječno kvalitetne proizvode.
- Proizvodnja je teška, proizvodnja je svakodnevna, mukotrpna, treba se za to odlučiti. Ali, iako imamo izazova kao i svi u Hrvatskoj, mi (u Istri, op. a) imamo jednu malu prednost u odnosu na sve druge, a to je da svi svoje proizvode vrlo lako prodate. Znate i da biste mogli prodati i da imate više, jer su proizvodi cijenjeni, traženi i upravo i ove potpore i politika Županije i politika ove uprave je da se potiče poljoprivreda i da se mladi uključe u poljoprivredu jer je to budućnost. Danas ćemo podijeliti ove potpore koje vama neće značajno promijeniti poslovanje vašeg gospodarstva, ali prije svega to uzmite kao jedan znak pažnje, da je netko primijetio vaš trud i za to ste dobili jednu malu nagradu, poručio je Pinzan.
Među dobitnicima potpore je Nikola Pavlaković, vlasnik OPG-a NIP, koji se prošle godine počeo baviti uzgojem istarske koze. Prije dvije godine njihova koza osvojila je titulu Miss Istre u Savičenti i tada su stupili u kontakt sa AZRRI-jem i krenuli u program očuvanja istarske koze.
- Trenutno imamo tri istarske koze, uz naše miješane i burske, a planiramo povećati stado na deset koza do kraja godine, rekao je Pavlaković.
- Supruga i ja završili smo tečaj sirarstva organiziran od strane AZRRI-ja, pa u budućnosti, kad budemo oformili mliječno stado, postoji mogućnost da napravimo mini-siranu – kazao je Pavlaković, dodajući da je visina potpore 150 eura po kozi, a sredstva će im poslužiti za izgradnju nove štale.
Svoje izazove iznio je i Josip Bepo Broskvar iz Prnjani kraj Barbana, fokusiran na uzgoj istarskog goveda. Istaknuo je da potpore pripomažu, ali nisu dovoljne za značajnije promjene.
- Još imam četiri grla, ali vjerojatno će biti na izmaku jer sam i ja na izmaku. Sve ća treba imat jedan seljak, to sam ja imao - ovce, krave, tovare, prasce, kokoše, kaže nam Broskvar.
- Dobro je ća se svit okreće prema tome, ali malo je nas koji to moremo uzdržavati i pratiti situaciju kao nekad. Nekad je to bilo interesantnije, a čini mi se da se slabo država brine da bi to opstalo. Hvala na ovima koji se bore, ali loše je. Mladih je nešto, ali ne u onom broju ća bi Istra trebala imati, kaže nam Broskvar dodajući da taj posao zahtjeva da se čovjek samo tome posveti, a on se bavi time preko 35 godina.