- Ova knjiga se bavi Dajlom kao povijesno-kulturnim prostorom, poluotokom prirodno okruženim morem i plodnom crvenicom, koji bilježi sudbine "male" povijesti kao neminovnu posljedicu one "velike", uvodi nas dr.sc. Jerica Ziherl u znanstvenu monografiju "Dajla - Daila. Testamenta heri et hodie" (Svjedočanstva jučer i danas), koju je izdao Muzej Lapidarium iz Novigrada. Ziherl, ravnateljica Muzeja, uz dr.sc. Marijana Bradanovića je i urednica ove značajne knjige, koja je rezultat istraživanja hrvatskih, slovenskih i talijanskih povjesničara, povjesničara umjetnosti, konzervatora i muzikologa. Knjiga sadrži deset autorskih priloga praćenih arhivskom, arhitektonskom i fotografskom dokumentacijom, a dio građe je ovdje prvi put i objavljen.
Bez obzira na to što je riječ o znanstvenoj, dakle povijesnoj i umjetničkoj tematici s mnoštvom bilješki i izvora, knjiga je pitko i zanimljivo napisana i suvremeno oblikovana, dapače i lijepa, kao i velebni kompleks kojem je posvećena, što zasigurno donosi i veću pažnju šire publike.
U ovoj knjizi, kaže Ziherl, "dekonstruiraju se neki stereotipi koje je izgradila koliko talijanska, toliko i hrvatska historiografija", a sve to baca jako svjetlo na ugroženu dajlansku baštinu, još daleke 1956. proglašenu zaštićenim spomenikom kulture, i poziva na hitnu akciju. Jer, kako kaže suurednik monografije Bradanović, sustavna konzervacija, adaptacija i revitalizacija sve do danas su posve izostali. A Dajla je, veli Bradanović, "spektakularno, ali i utilitarno orijentirana prema morskoj pučini, kao glavnoj pozornici i glavnoj prometnici toga doba" i "zbog izrazito maritimne pozicije drži (se) jedinstvenom u Istri".