Nalazi iz naselja Picugi pored Poreča (Foto Grad Poreč)
Danas putujemo u vrijeme prije Rima, kada su Istrom dominirale gradine (castellieri) i narod koji je poluotoku dao ime. Histri su željeznodobna zajednica plemena za koje se smatra da su, ili migrirali iz sjevernijih područja prema Istri (12. st. prije N.E.), ili da su pak autohtono stanovništvo još od ranijeg, brončanog doba, koji jesu pretrpjeli dolazak novog stanovništva.
Mogu se uvrštavati ili među Ilirska plemena, kao što su to Rimljani, njihovi istovremenici, smatrali. Mogu se uvrstiti i među Venete, s kojima su dijelili granicu, negdje pri kraju geografske Istre. Ono što je sigurno tvrditi je da su bili Indo-Europljani, barem što se tiče jezika i imena. No ono što je začudilo mnoge u proučavanju željeznodobne Istre je količina poveznica s drugim plemenima i civilizacijama Jadranskog područja, koje su nastajale bilo trgovačkim, kulturnim, ili političkim putem.
Danas ćemo promotriti poveznicu koju su Histri imali s jednom od mističnijih civilizacija Europe, koja je inspirirala, intrigirala i same Rimljane kao drevna i enigmatična - Etruščanima. Rimljani su mnogo toga od njih preuzeli u vidu graditeljstva, umjetnosti i običaja, vjere i proricanja budućnosti.
Kao i mi danas, mogli su turistički posjećivati gradove i svetišta na toskanskim uzvisinama koje su Etruščani sagradili, nekropole - gradove mrtvih, koji su za njima ostali i samo se čuditi rafiniranosti njihove kulture. Očito je kako su Etruščani svim okolnim narodima bili bitni u nekoliko pogleda, pa tako i za Istru. U potrazi za tragovima njihove kulture pogledajmo tko su bili Etruščani, kako su uopće stupili u kontakt s Histrima, ali i dali ime Jadranskom moru.
Etruščani su živjeli i razvili bogatu kulturu i urbanu civilizaciju na području Apeninskog poluotoka, u regiji danas znanoj kao Toskana. Rimljanima je ta zona bila poznata kao Tuscia, područje gdje žive Tusci, odnosno, Etruščani. Oni su mnogo drevniji narod od Rimljana, odnosno Latina, i obitavali su to područje od puno prije migracija s početka željeznog doba.