PODRHTAVANJE U MEDULINU

Partneri Ivana Kirca izašli u javnost. Smatraju da on i njegova ekipa ne rade dobro, ali svejedno ostaju u koaliciji

| Autor: Marcello ROSANDA
Andi Peruško, Pero Medić, Emil Jukopila i Nina Jukopila (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Andi Peruško, Pero Medić, Emil Jukopila i Nina Jukopila (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Klub vijećnika u medulinskom parlamentu nezavisne liste Emila Jukopile i HDZ-a odaslao je danas javnu kritiku svojim neformalnim partnerima, odnosno načelniku Ivanu Kircu i njegovim suradnicima, zbog toga što smatraju da nisu dovoljno uključeni u donošenje odluka.

Također, stječe se dojam da se ograđuju od načelnika Kirca.

Ipak, na pitanje hoće li ga i dalje podržavati i ostati u svojevrsnom partnerstvu, koje traje od posljednjih lokalnih izbora, odgovaraju potvrdno. Bez njih, podsjetimo, Kirac nema većinu u Vijeću.

Naime, nezadovoljni vijećnici su danas ispred Malina na vitar u Medulinu održali konferenciju za medije na temu osvrta na političku situaciju u Općini Medulin na polovici mandata nove vlasti. Bili su prisutni vijećnici nezavisne liste Emila Jukopile (Nina Jukopila i Andi Peruško te sam Emil Jukopila kao nositelj liste) i HDZ-a (Pero Medić).

Uvodno je Jukopila pohvalio nastojanja Općine Medulin u borbi protiv bespravne gradnje i solidarizirao se s pretučenim komunalnim redarom koji je u obavljanju svoje dužnosti ovaj tjedan fizički napadnut, o čemu smo pisali.

"Osobno sam 27 godina u politici u Općini Medulin. Stekli smo bogato iskustvo, životno, političko i poslovno. Motivi zašto smo išli na izbore su jedino boljitak općine. Kao što znate, u drugom krugu izbora smo usuglasili jedan sporazum u kojem smo dali Ivanu Kircu i njegovoj listi bezrezervnu podršku te je on izabran za načelnika. Mislili smo da će sinergija mladosti i iskustva rezultirati boljim rezultatom. Obraćamo se sada nakon dvije godine, u pola mandata. Moram naglasiti da među nama kao partnerima nije došlo do raskola, već jednostavno nismo dovoljno uvažavani i shvaćeni kao partneri", poručio je Jukopila i dodao da na rad Općinskog vijeća ipak imaju manje primjedba, gdje se odluke uglavnom donose konsenzusom.

"Sporne su svakodnevne operativne odluke koje se donose u Općini Medulin. Upravo za njih nismo konzultirani, a očekujemo kao partneri da nas se pita za suglasnost, ili pak glasanje o tim odlukama, da se o njima raspravlja i da općenito imamo više utjecaja na donošenje svakodnevnih odluka u Općini. U predizbornoj kampanji smo govorili ljudima o nekim stvarima, vrlo smo slično nastupali, i nakon izbora smo se dogovorili da će se provesti revizija, kako općinskih firmi, tako i Općine kao uprave, u smislu da se uoče nedostaci, problemi i da se to poboljša. U Općini Medulin radi 50 i nešto ljudi, a mi smo smatrali da ih je moguće bolje organizirati. Meni se ljudi žale da ne mogu dobiti Općinu na telefon i da se ne odgovara na dopise. Revizija je učinjena, ali je trebala rezultirati jednom dubinskom analizom i novom sistematizacijom radnih mjesta. To naprosto nije napravljeno. Sada imamo novu sistematizaciju koja je nedovoljna, površna i nekvalitetna, no i dalje je bolje nego ranije", naglasio je Jukopila i ustvrdio da današnje vrijeme iziskuje strateško promišljanje, nešto više od pukog tehničkog asfaltiranja cesta ili stavljanja ležećih policajaca.

"Ova tiskovna konferencija ne želi unijeti razdor, već je to naprosto obraćanje našim građanima koji nas zovu misleći da smo dio vlasti i traže određene odgovore. Moram reći da mi za puno stvari saznajemo iz medija i nemamo direktnu komunikaciju međusobno. Pozivamo ponovno općinske strukture na bolju suradnju i bolje funkcioniranje. Također, s partnerima smo se htjeli dogovoriti oko prostornih planova i minimizirati utjecaj ekspanzije koja nam se otela kontroli. To su i pokušali, ali na amaterski način i samo djelomično, a trebalo je pristupiti problemu malo dublje i studioznije", smatra Jukopila.

Svoj stav je iznio i predsjednik medulinskog HDZ-a i zamjenik predsjednika Općinskog vijeća Pero Medić.

"Svi smo mi tu za boljitak općine, kao i načelnik, samo je pitanje znamo li što radimo ili ne znamo. Očigledno netko ne zna, a mi imamo prevelik pritisak od naših sumještana, žalbe su svakodnevne, nas se ne zove i ne pita za pomoć. Dečki su mladi i novi. Iz tog razloga smo im i dali priliku. Ne želimo nikakvo rušenje vlasti, ali smo tu da nas se sasluša, a ako se ne želi, neka nam se jasno kaže", poručio je Medić, ali je i potvrdio da neformalna koalicija i dalje postoji.

Na našu konstataciju da su trzavice i nesuglasice u toj neformalnoj koaliciji započele odmah sredinom 2021. godine nakon izbora, te na pitanje zašto su tek sada istupili s takvim pritiskom prema načelniku Kircu, Jukopila kaže da se nije radilo o trzavicama, već više o nerazumijevanju i drugačijem shvaćanju problema.

"Bili smo tolerantni, čekali smo i nadali se da ćemo se uklopiti nakon porođajnih muka. Stvari se nisu bitno popravljale. Ovaj izlazak u javnost je više poziv partnerima da nas shvate ozbiljno. I dalje ćemo glasati za sve dobre odluke, nismo tu da rušimo vlast jer od toga nema nitko koristi. Samo želimo da se naš glas čuje i da ima svoju težinu", kaže Jukopila, na što smo ga pitali koliko često su se održavale koordinacije među partnerima i kako su oni konkretno ignorirani od strane načelnika.

Odgovorila je vijećnica s njegove liste Nina Jukopila.

"Koordinacije su održavane redovito prije svake sjednice Vijeća i tu nemamo primjedbi. Zato je zbunjujuće što nema komunikacije, ispada da se u svemu slažemo osim u načinu na koji bi nešto napravili" kaže Jukopila.

Pitali smo sudionike konferencije jesu li iznosili konkretne prijedloge, recimo za proračun, i jesu li oni uvažavani.

"Kao lista smo za prvi proračun imali popis onog što smo htjeli, a za sljedeći smo tražili da se usvoji ono što nije uspjelo prošle godine", kaže Jukopila.

Na našu konstataciju da su svi partneri bili proporcionalno zastupljeni u raznim nadzornim odborima, upravnim vijećima i odborima, Emil Jukopila tvrdi da politička kultura nalaže uvažavanje partnera.

"Tu nastaju problemi. Vezano za djelovanje u općinskim firmama, uglavnom smo zastupljeni u nadzornim odborima. To je samo nadzor, dok upravljanje vode direktori, a načelnik je Skupština. Naš utjecaj je zakonski određen. Recimo, nismo se slagali kod imenovanje raznoraznih direktora, imali smo nesporazum oko jedne odluke Vijeća, gdje se pokušalo smijeniti ravnatelja Kamenjaka. Mislimo da je neprimjereno funkcionirati na takav način. Svatko tko ima mandat bi ga trebao i odraditi, osim ako ne krši zakon. U tim stvarima treba izbjeći sudske sporove i razna vraćanja na posao. Te stvari ne treba raditi. Eto, u takvim slučajevima nismo konzultirani", zaključuje Jukopila.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter