Kirac i predsjednik Vijeća Veljović (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Nakon što na ovotjednoj sjednici medulinskog Vijeća nije došlo do smjene ravnatelja Kamenjaka Aljoše Ukotića, što je prvi veliki poraz nove vlasti načelnika Ivana Kirca i njegove nezavisne liste, razbuktava se politička nestabilnost u najbogatijoj hrvatskoj općini.
Podsjetimo, Kirac nije imao dovoljnu potporu za micanje Ukotića. Točnije, na ovom pitanju su ga napustili partneri, IDS i nezavisna lista Emila Jukopile, budući da im načelnikovi argumenti očito nisu bili dovoljni. U Medulinu se tako na neki način ponovio scenarij iz Pule - načelnik, barem po ovom važnom pitanju, nema većinu u Vijeću. Na koncu je devet vijećnika bilo protiv smjene, a samo četiri Kirčeva za.
Njegovi najbliži partneri, vijećnici NL Emila Jukopile, sada tvrde da nikad nije ni postojala formalna obaveza o suradnji, dok isto poručuju i iz IDS-a, dodajući da je njihova suradnja s Kircem korektna.
"Nismo u koaliciji, niti smo potpisali koalicijski sporazum, ali dali smo listi jasnu podršku u cilju napretka naše općine. Načelnik može računati na našu podršku za sve kvalitetne prijedloge, ali svatko misli svojom glavom. Tako je i bilo i na sjednici, kad smo na temelju argumenata donijeli odluku da smjena ravnatelja JU Kamenjaka jednostavno nije opravdana", kaže Mirna Mihovilović Radolović iz medulinskog IDS-a.
Mirna Mihovilović Radolović (IDS)
"Na istoj sjednici općinska uprava imala je praktički jednoglasnu podršku svih vijećnika za 29 od 30 točaka. Kao što je poznato, vijećnici se nisu složili sa stavom NL Ivana Kirca o opravdanosti smjene ravnatelja Kamenjaka, dok su za sva ostala pitanja pokazali da ne žele rušiti, već upravo suprotno. Vijećnici u Medulinu, bez obzira na formalne okvire, žele stabilnost. I u tom kontekstu, teško je tvrditi da u Medulinu imamo krizu vlasti", zaključuje Mihovilović Radolović, dok slično razmišlja i Nina Jukopila iz istoimene nezavisne liste.
"Ja ovdje ne vidim političku krizu zbog neslaganja oko smjene ravnatelja Kamenjaka. Mi smo Ivanu Kircu dali bezuvjetnu podršku u drugom krugu izbora za načelnika, iz čega je u roku od 60 dana trebao biti potpisan koalicijski sporazum. Mi smo ga htjeli potpisati, ali kako NL Ivana Kirca nije imala interesa da se potpiše, taj sporazum nažalost nije nikad saživio", ističe Jukopila, dodajući da su ona i kolega Andi Peruško u tom ozračju i donosili odluke - "po savjesti i u interesu stanovnika Općine Medulin, što je sigurno način na koji ćemo i ubuduće funkcionirati."
Jukopila nadalje napominje da situaciju s padanjem točke oko smjene Ukotića ne doživljava kao krizu koja bi mogla ozbiljnije poremetiti odnose u Općini.
"Tema Kamenjak nije novost, o tome se već dugo raspravlja. Njime upravlja Upravno vijeće u kojemu sjede stručni ljudi koji imaju naše povjerenje. Kako nisu njih uspjeli uvjeriti u opravdanost razrješenja ravnatelja, nisu uspjeli ni nas. Tražili smo i još uvijek tražimo da se izvrši kompletna financijska forenzika za duže razdoblje i da se dobije kompletna slika", pojašnjava Jukopila i naglašava da nema razloga za ostavku načelnika i prijevremene izbore.
Emil Jukopila
Istovremeno, načelnik Kirac za ovu situaciju krivi prvenstveno bivšeg načelnika Gorana Buića.
"Nakon uvida u kompletno poslovanje Kamenjaka i izvješće revizorske kuće, zbog niza nepravilnosti zatražili smo razrješenje ravnatelja. Zalažemo se za transparentnost i uredno poslovanje svih pravnih subjekata na području Općine. Zbog svega navedenog od početka našeg rada susrećemo se s konstantnim podmetanjima i lobiranjima od strane bivšeg načelnika", ističe Kirac.
Što to znači kada je riječ o nastavku suradnje načelnika i Općinskog vijeća, te ima li i dalje podršku IDS-a i NL Emila Jukopile, Kirac odgovara potvrdno. Štoviše, kaže da je suradnja izvrsna.
Ipak, jasno je da za jednu važnu točku, onu o smjeni Ukotića kojem se odlazak sprema već mjesecima, nije uspio skupiti većinu, pa se postavlja pitanje nije li to svojevrsni početak paralize odlučivanja i je li čak vrijeme za nove izbore.
"U ovoj točki se nismo složili. Vjerujem da je riječ o tome da partneri nisu stigli u cijelosti proučiti navedeni materijal. Poslovanje Kamenjaka puno je dubioza, stoga smo do daljnjeg povukli naše članove iz Upravnog vijeća. Sve ostale odluke na Vijeću donijeli smo zajednički, što ćemo i ubuduće činiti", zaključuje Kirac.
Ovdje valja naglasiti da su vijećnici dobili materijal od gotovo 100 stranica, samo za tu točku, tek dva dana prije same sjednice. Vjerojatno zato tijekom same rasprave većina vijećnika nije posve razumjela što se ustvari Ukotiću stavlja na teret, a da bi imalo dovoljnu težinu za njegovu smjenu.
Načelnik Ivan Kirac
S druge strane, vođa oporbe i bivši načelnik Goran Buić tvrdi da su događaji sa zadnjeg općinskog vijeća isključivo rezultat rada Ivana Kirca i njegove liste.
"Ukoliko kao rezultat višemjesečnih priprema smjene ravnatelja, koji odlično radi svoj posao, tek dva dana prije sjednice općinskog vijeća pošaljete 95 stranica materijala koji su neusklađeni s odlukama upravnog vijeća Kamenjaka, i uz to predlažete za v.d. ravnatelja osobu koja ni ne zna da je predložena, dolazite do jednostavnog zaključka - Ivan Kirac i njegovi suradnici nisu dorasli obavezi koju su preuzeli od građana", poručuje Buić, a u nastavku ide i korak dalje.
Bivši načelnik Buić
"Ne mogu se oteti dojmu i pitam se radi li se o pritisku vanjskih osoba povezanih s nepravilnostima glede postupaka pokrenutih pred državnim odvjetništvom, a vezano za javno objavljenu informaciju o prijavi nepoznatog počinitelja, čime cijela ova situacija oko smjene ravnatelja dobiva sasvim drugu dimenziju koja nije samo politička", kaže Buić, očito aludirajući na istragu DORH-a vezanu uz navodnu pronevjeru novca iz te ustanove.