zaštitnik od bolesti grla

U Svetom Lovreču se slavi već nekoliko dana: Blažova u znaku rekreacije i povijesne edukacije

| Autor: Zvonimir Guzić
(Foto lovreština.info)

(Foto lovreština.info)


Nizom aktivnosti u Svetom Lovreču je još u subotu počela tradicionalna proslava Blažove koja slavi sv. Blaža, zaštitnika od bolesti grla. Program je započeo jutarnjim predavanjem o crkvici sv. Blaža, nakon čega je uslijedila omiljena rekreativna biciklijada i pješačenje okolicom Lovreštine.

(Foto lovreština.info)Crkvica sv. Blaža (Foto lovreština.info)

Bratovština sv. Blaža

Predavanje "Iz svega grla - živija sveti Blaž!" započelo je pred samom crkvicom sv. Blaža, gdje je predavač mag. hist. Ivan Hrastovčak rekao nekoliko osnovnih informacija o crkvici: kada je izgrađena, tko ju je financirao, nakon čega je dao i povijesni pregled lovrečke i istarske tradicije iz vremena nastanka crkvice.

- Ovu bogomolju je dala izraditi Bratovština sv. Blaža, građena je kroz 1460. godinu, a već na Blažovu 1461. bila je posvećena. Crkvica je građena u klasičnom kasnogotičkom stilu, te dijeli arhitektonske i umjetničke karakteristike s mnogobrojnim crkvicama u Istri iz istog razdoblja. Sva je prekrivena freskama, i to ne u jednom, nego u dva sloja.

Originalne slikarije prikazivale su klasične biblijske scene i ličnosti, no veće površine - sjeverni i južni zid oslikani su scenama iz života sv. Blaža, te malo iznenađujuće opata Bernarda iz Clairvauxa. Godine 1863. godine u crkvici se financiraju freskoslikarski radovi, te se originalni sloj prekriva novim slojem koji prikazuje scene iz Kristova života.

Zahvaljujući župniku Eugeniu Bulessiju (1930-ih godina) otkriven je originalni sloj fresaka, te po tom otkriću raste interes znanstvenika za crkvicu sv. Blaža, nakon čega su uslijedile i epizodne faze restauracije vrijednih fresaka, rekao je Hrastovčak zainteresiranoj publici ispred lokalne crkvice.

Nakon toga su uslijedile rekreativne aktivnosti gdje su zaljubljenici u "dva kotača" pod vodstvom licenciranog biciklističkog vodiča Bojana Horvata, odvozili uzduž i poprijeko dionicom administrativnih granica Općine Sveti Lovreč, posjetivši mnoga sela i prirodne lokacije, prešavši put od nekih 35 kilometara.

Drugi dio rekreativaca je pod vodstvom Bobana Memedovića prohodao "Put vode", koji je službeno proglašen stazom još u studenom prošle godine, a ovo je bila prva inauguracijska šetnja gdje su sudionici uživo bili upoznati sa zanimljivim sadržajem puta na kojem su posjetili mnoge prelijepe vodene postaje s područja Općine Sveti Lovreč.

(Foto lovreština.info)(Foto lovreština.info)

Domaća maneštra i kruh

Poslije tri sata biciklističko pješačkih aktivnosti, brojni rekreativci su se okupili ispred MCK "Plesne sala Lovreč" gdje su, okupani suncem i dobrom atmosferom, uživali u tradicionalnoj ukusnoj domaćoj maneštri koju je spremila kuharica Danijela, te domaćem kruhu šjore Dunje koje su se pobrinule da mnoštvo povrati izgubljenu snagu.

Drugi dio programa obilježen je jučer, kad se i službeno slavi blagdan svetog Blaža, svečanom misom u bazilici sv. Martina u Sv. Lovreču koju je predvodio župnik Branimir Šapina.

(Foto lovreština.info)(Snimio Zvonimir Guzić)

Sveti Blaž (Vlaho)

Sveti Blaž je rođen u gradu Sebasti u Armeniji (danas Sivas u Turskoj), u 3. stoljeću, a predaja kaže da je bio liječnik, te je poradi svoje požrtvovnosti u pomaganju drugima, kao i poradi svoga pobožnoga života, izabran za biskupa. Prije no što će biti uhvaćen, osuđen i mučen zbog zagovaranja kršćanstva, sveti Blaž je živio u pećini u planinama gdje se povukao pred progonom, a kada je otkriven doveden je na sud na kojem se nije htio odreći svoje vjere, te mu je nakon mučenja odrubljena glava.

Sveti je Blaž u tom smislu svoju mučeničku smrt podnio između 315. i 320. godine, a prema nekima izvorima bilo je to 317. godine. Iako postoji niz zgoda iz života svetoga Blaža, treba spomenuti jednu koja je utjecala i na liturgijski oblik njegova štovanja. Predaja kaže da je jednom prilikom svetom Blažu došla neka žena s djetetom u naručju i molila ga da pomogne mališanu kojem je zapela riblja kost u grlu.

Svetac se pomolio i prekrižio djetetovo grlo nakon čega se oslobodila riblja kost i dječak je ozdravio. Na temelju toga događaja sveti se Blaž štuje kao zaštitnik kod grlobolje, pa je tako uvriježeno da se na njegov blagdan u svim crkvama obavlja blagoslov grla.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter