(Foto Grad Poreč)
Uz prigodan program, danas je u Domu za starije i nemoćne Poreč obilježena 17. godina rada Poludnevnog boravka, jednog od najuspješnijih projekata Grada Poreča-Parenzo kada je riječ o brizi za osobe starije životne dobi.
Korisnici i osoblje Doma, koje dugi niz godina o korisnicima predano brine, ovaj su dan proveli uz pjesmu i smijeh prisjećajući se zajedničkih provedenih trenutaka. Već godinama njihovo slobodno vrijeme upotpunjuju brojni volonteri, kao što su to danas učinili i glazbenici volonteri.
Sami korisnici izrazili su veliko zadovoljstvo ovim programom, jer im je na taj način dobar dio dana ispunjen društvom, kvalitetnim aktivnostima i druženjem, a posebno su zahvalni djelatnicima, od kojih neke rade od prvog dana u Poludnevnom boravku, jer zahvaljujući njima dani prolaze uz puno pažnje i brige.
Gradonačelnik Loris Peršurić podsjetio je kako će uskoro početi se realizacijom projekta proširenja Doma za starije i nemoćne osobe Poreč, koji će nakon proširenja u jednom krilu imati i poseban oblik organizacije prostora i djelovanja u manjim zajednicama, kao prvi takve vrste u Istri – koncept koji je izuzetno dobro prihvaćen jer korisnicima omogućava veću razinu samostalnosti i slobodnog organiziranja vremena. Proširenjem će se dobiti i ugodniji i bolji uvjeti i za korisnike Poludnevnog boravaka.
- Radimo veliki zadatak i imali smo i pomoć od Doma s kojim smo surađivali po pitanju vaših potreba, potreba starijih osoba, kako bi novi prostor bio što ugodniji za sve korisnike i za one koji rade u ustanovi. Jer ljudi su duša svakog prostora i razlog zbog čega se sve ovo i radi. Zato bih se htio zahvaliti svima onima koji iz godine u godinu nesebično brinu o korisnicima Poludnevnog boravka kao i cijelog Doma za starije i nemoćne i doprinose njegovom uspješnom radu, rekao je gradonačelnik.
Ravnateljica Doma Sandra Ćakić Kuhar naglasila je kako je Poludnevni boravak omogućuje dostojanstveno starenje u vlastitom domu i pritom odgađa institucionalizaciju, a specifičnost ovog programa je, osim usluga zdravstvene njege, medicinske rekreacije, prehrane te organizacije slobodnih aktivnosti poput likovnih i glazbenih radionica te većini korisnika omiljenih društvenih igri, ujedno i dovoz korisnika od doma do ustanove i obratno uz pratnju medicinskog osoblja u prilagođenom vozilu.
Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Tihana Mikulčić podsjetila je kako Grad nastavlja sufinancirati boravak u Domu za sugrađane, program hospicija, kao i dopunsko zdravstveno osiguranje, ali i isplaćivati mjesečne dodatke na mirovinu onima s malim prihodima, medicinske rekreacije, program Pomoć i njega u kući i još mnoge druge programe namijenjene povećanju kvalitete života porečkih umirovljenika. Inače, program poludnevnog boravka Grad Poreč sufinancira u 50% iznosu, a pokrio je i razliku u cijeni posljednjih godina, kako se ona za korisnike ne bi mijenjala i ostala ista 17 godina.
Poludnevni boravak inače ima kapacitet za dvadesetak korisnika, a kroz protekle je godine u svakodnevne programe ovog "vrtića za starije" kako ga zovu, bilo uključeno više od 180 sugrađana, kako bi boravak svim korisnicima bio ugodan, ispunjen kvalitetnim aktivnostima i dobrim društvom.
Gradonačelnik je korisnicima podijelio i primjerke nedavno promovirane knjige Lipi moji 12, u kojoj su sabrane kolumne pokojnog Drage Orlića, također jednog od čestih volontera u Domu.