Imaju solarnu fotonaponsku elektranu kapaciteta 100 kWh. Iako je mjesečna proizvodnja manja od njihovih potreba, smanjili su potrošnju električne energije koju kupuju i do 50 posto. Naime, količina energije koju proizvode polovica je njihove mjesečne potrošnje, izjavio je direktor prerade mesa Histrisa Dalibor Matišić
Sveti Petar u Šumi (Arhiva)
U tvrtki za preradu mesa Histris iz Svetog Petra u Šumi doskočili su enormnim poskupljenjima: ne prerađuje se samo meso hrvatskih farmi, već na odgovoran i održiv način, prije svega ekološki, proizvode struju dostatnu za 40-ak kućanstava.
Na krov zgrade proizvodnog pogona površine 1.000 metara kvadratnih ugradili su, naime, 225 solarnih panela i dobili solarnu fotonaponsku elektranu kapaciteta 100 kWh. Iako je mjesečna proizvodnja manja od njihovih potreba, smanjili su potrošnju električne energije koju kupuju i do 50 posto. Količina energije koju proizvode polovica je njihove mjesečne potrošnje, izjavio je direktor prerade mesa Histrisa Dalibor Matišić.
Vrijednost investicije je 135 tisuća eura. Od toga, 80 tisuća utrošeno je u izradu elektrane, a 55 tisuća u rekonstrukciju krova zgrade stare stotinu godina. Povrat investicije planiran je u roku od četiri i pol godine. Maksimalno su iskoristili površinu krova i stogodišnjoj zgradi dali novu vrijednost. Na najveće prepreke naišli su u administraciji i u dobivanju potrebnih suglasnosti i dozvola. U planu je nadogradnja pogona što uključuje povećanje kapaciteta solarne elektrane ugradnjom novih panela.
Histris je fotonaponske panele ugradio na proljeće, a do kraja 2022. godine tvrtka je proizvela 73 MWh. Maksimalna proizvodnja u jednom danu bila je 660 kWh. Tako supetarska tvrtka održivo i odgovorno, uz tradiciju prerade i korištenja domaćeg mesa, na tržištu prepoznata po proizvodnji svježeg mesa i mesnih pripravaka, polutrajnih i trajnih suhomesnatih proizvoda, ne posustaje unatoč poskupljenjima. Rezultat je to sustavnog planiranja i okretanja k obnovljivim izvorima energije, ali i planska transformacija pogona: od onog prvotnog pogona za preradu mesa otvorenog 2015. godine u Poreču, godinu dana kasnije preseljenog u Sveti Petar u Šumi u bivši Purisov pogon pa do danas obnovljenog i modernog pogona kapaciteta prerade 600 tona mesa godišnje.
Napravili su iskorak i u modernizaciji pogona u segmentu pakiranja, narezivanja proizvoda i pakiranja nareska. Nakon višemjesečnog čekanja strojeva iz Njemačke, zbog problema na tržištu, konačno se mogu pohvaliti novom implementiranom linijom.
- Ovo je bio nužan korak u našem nastojanju da se razvijamo i širimo tržište. Osluškujemo potrebe tržišta i potrebama se nastojimo prilagoditi. Ako se osvrnemo na turizam i ljetnu sezonu, onda valja imati na umu da turisti teže lokalnim okusima i 'serviranom' proizvodu. Pritom mislimo na već pripremljene nareske, bez potrebe da sami proizvod režu i pripremaju zalogaj na plaži ili obrok u nekoj od brojnih kuća za odmor. Sada im to možemo omogućiti. Zahvaljujući novoj liniji u mogućnosti smo ponuditi već spremne nareske tradicionalnih istarskih proizvoda poput pancete, ombola i salame od boškarina premium kvalitete po najboljim cijenama, kažu iz tvrtke Histris.
Valja istaknuti da sva sirovina nosi oznaku Meso hrvatskih farmi, a zahvaljujući privatnom lovištu kojeg Histris ima u zakupu kod Ogulina i otkupu divljači od lokalnih lovačkih društava, proizvode i salame te kobasice od divljači koje zadnjih godina pripravljaju i s tartufima.
- Upravo se spoj dragocjenosti šume pokazao kao proizvod visoke kvalitete. Potvrđuju to i šampionska odličja za našu salamu od jelena s tartufom i istarsku kobasicu s tartufom, istaknuo je Matišić.
Inače, Histris danas zapošljava 50 djelatnika. Svi oni zajedno čine kotačić gospodarstvenika s tendencijom rasta na hrvatskom i inozemnom tržištu. Održivim i odgovornim upravljanjem, zajedno su zaslužni za brendiranje Histrisa kao proizvođača s tradicijom i okusima vjernom lokalnom podneblju. Godina 2023. je za ovu tvrtku počela bolje od očekivanog, jer priznanje za inovativnost i poštivanje tradicije stiže iz svjetskog miljea gastro scene. O čemu se točno radi, u Histrisu će otkriti već za nekoliko dana.